Żywy Budda, żywy Chrystus

Living Buddha, Living Christ
83-7150-358-X
buddyzm
Raincloud

W książce tej dwie wielkie tradycje ludzkości spotykają się w żywym dialogu, budząc zrozumienie jednej i drugiej. „Na ołtarzu w mojej pustelni – pisze autor – są wizerunki Buddy i Jezusa, i dotykam obu jako moich duchowych przodków”.

Apolinary | 2012-09-21

"Żywy Budda, żywy Chrystus" rozpoczyna się od słów:
"Dwadzieścia lat temu na konferencji teologów i profesorów religii, w której uczestniczyłem, pewien Hindus chrześcijanin, mój przyjaciel, powiedział zgromadzonym: „Usłyszymy o zaletach kilku tradycji, ale to nie znaczy, że zrobimy sałatkę owocową”. Kiedy nadeszła moja kolej, powiedziałem: „Sałatka owocowa może być pyszna! Dzieliłem Eucharystię z ojcem Danielem Berriganem, a nasze modlitwy stały się możliwe z powodu cierpień, które my, Wietnamczycy i Amerykanie, dzieliliśmy przez wiele lat”. Niektórzy z obecnych buddystów byli wstrząśnięci, słysząc, że uczestniczyłem w Eucharystii, a wielu chrześcijan wyglądało na naprawdę przerażonych. Dla mnie życie to życie religijne. Nie widzę żadnego powodu, aby spędzać całe życie, smakując tylko jeden gatunek owoców. My, istoty ludzkie, możemy być karmieni najlepszymi wartościami wielu tradycji".

Thich Nhat Hanh, który tę "sałatkę" proponuje, odrzuca jednak w swej próbie pogodzenia dwóch...

Bandziorno | 2011-11-24
Na półkach: Przeczytane, Buddyzm
Przeczytana: 24 listopada 2011

Do tej pory najbardziej inspirująca książka tego autora i ewidentny "must" dla fanów. Do tej pory, mając pozytywny stosunek do buddyzmu i, powiedzmy, obojętny do chrześcijaństwa, nie myślałem, że ta krótka książeczka tak mnie zachęci do zainteresowania się chrześcijańską myślą filozoficzną. Autor wskazuje na interesujące podobieństwa nie tylko w filozofii buddyjskiej i chrześcijańskiej, ale przede wszystkim w praktyce obu z tych religii.
Jest dużo o kulisach życia zakonnego, które są (lub raczej - powinny być) kwintesencją tego co nazywamy praktyką. Nie zabrakło również rozbieżności w spojrzeniu na niektóre aspekty wiary i autor stara się wtedy polemizować, jednak bez wywyższania się i zakładania, że wie lepiej.
Pewnie wielu chrześcijan posiadających dużą wiedzę na temat teologii i dogmatów mogło by doszukać się naciągania niektórych faktów i znaczeń, jest to chyba nieuniknione przy próbach znalezienia wspólnego języka, szczególnie jeśli chodzi o dwie tak odległe kulturowo...

sylwons | 2016-01-10
Przeczytana: 08 stycznia 2016