Wkład transformacji do teorii ekonomii

Wydawnictwo: CeDeWu
biznes, finanse

Niedługo minie 20 lat od początków transformacji gospodarek Europy Śródkowo-Wschodniej. To okres wystarczająco długi, by spróbować odpowiedzieć, czy przemiany miały charakter wyłącznie imitacyjny, czy też były na tyle unikalne, że wniosły nowe ustalenia do teorii ekonomii, modyfikując obowiązujące dotychczas paradygmaty.Odpowiedzi na te pytania autorzy sześciu esejów próbowali znaleźć analizując m.in. elementy ciągłości i zerwania z poprzednim układem, równoczesność tworzenia rynku i demokracji, przyspieszone zmiany w stopniu otwarcia gospodarek oraz poziomie ich wolności gospodarczej, aż wreszcie odnosząc się do wybranych aspektów teorii w przededniu transformacji i obecnie.Czy mamy zatem do czynienia z tworzeniem się nowej teorii transformacji, czy też raczej potwierdza się istnienie jednej, zintegrowanej, ogólnej teorii ekonomii z łatwością obejmującej także i doświadczenia gospodarek transformujących sięa Czytelników ciekawych odpowiedzi zapraszamy do lektury.