Gdy była porządną dziewczyną

Wydawnictwo: Czytelnik
When She Was Good
Gdy, była, porządną, dziewczyną
yagien

"Gdy była porządną dziewczyną" (When She Was Good, 1967) to dramat psychologiczny na tle obyczajowo-społecznym amerykańskiego drobnomieszczaństwa. Życie Lucy Nelson, bohaterki tej powieści, naznaczone zostało niezatartym piętnem trudnego dzieciństwa oraz małżeństwa z człowiekiem słabym i biernym. Rodzi się w niej bunt; usiłuje walczyć z zakłamaniem i bezkompromisowością otaczającego ją świata.

Dariusz Karbowiak | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 marca 2014

Czy można znaleźć coś ciekawego w życiu ludzi z małego miasteczka? Tak, jeżeli przyjrzy się ich życiu Philip Roth. Powieść przedstawia dziewczynę, która w sposób prostolinijny chce postrzegać świat. Domaga się od otaczających ją ludzi - przede wszystkim mężczyzn - aby skrupulatnie wypełniali należne im obowiązki. Niestety natura człowieka jest bardziej złożona - o czym pisze w wielu swoich książkach autor. Dla mnie ta książka jest także, w pewnym sensie, krytyką katolickiej moralności. Młoda dziewczyna trafiająca na obóz katolicki, po powrocie postrzega świat bezkompromisowo. Trudno powiedzieć czy świat czy też ona sama jest chora. Radykalne podejście do życia, utrudnia nam relacje z innymi. Tym bardziej, że nie zawsze jest tak, że osoby promujące pewne wartości postępują zgodnie z nimi na co dzień. W jakim stopniu nasze postępowanie jest wynikiem chęci przypodobania się innym? Co jest normą? Wszak natura człowieka jest naturą grzeszną - jak pisze autor. Czy nie grzesząc nie...

frotka | 2014-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2014

Opisana historia dzieje się w niewielkim miasteczku w Stanach na przełomie lat 40 i 50 XX wieku.. Lucy wchodzi w dorosłe życie i nie chce żyć tak jak jej rodzina i znajomi. Chce żyć bez zakłamania , bezkompromisowo i odważnie. Jednak szybko wychodzi za mąż i okazuje się, że życie jest inne niż sobie wymarzyła i że ludzie się nie zmieniają. Czy gdyby Lucy umiała pogodzić się z tym , że inni są słabi i mają wady to wszystko skończyło by się inaczej? Gdzie jest granica miedzy zrozumieniem, wybaczeniem a pobłażliwością i apatią życiową. Smutna i gorzka książka.
Jest to jedna z wcześniejszych książek Rotha, ale już tu widać niezwykły talent pisarski. Książka pochłania czytelnika i trudno się oderwać.

Edka | 2013-10-30
Przeczytana: październik 2013

Moja pierwsza książka Philipa Rotha i już wiem, że sięgnę po inne.Czyta się ją bardzo dobrze, autor w żadnym momencie nie przynudza, nie stosuje niepotrzebnych ozdobników, nie stara się epatować czytelnika banalnymi prawdami, lecz za pomocą trafnych i prostych słów przekazuje opowieść dziewczyny, która uparcie wierzy, że może zmienić swoich bliskich, by stali się oni lepsi, mądrzejsi. Jest więc fabuła, opowieść, ale jest i pewna umowność, pod pretekstem fabuły autor snuje refleksje na temat istoty małżeństwa i poszukiwania sprawiedliwości, która nie istnieje. Roth pokazuje życie w swej brutalnej prawdzie, niesprawiedliwe i prowadzące do zgorzknienia.

Joanka | 2013-03-10

genialna, oszczędność w słowach, dawkowanie emocji

Paulina | 2011-06-20
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawa ale też przygnębiająca.

mondoks | 2016-11-02
marta | 2016-09-29