Wyznaję, że żyłem: Wspomnienia

Okładka książki Wyznaję, że żyłem: Wspomnienia Pablo Neruda
Okładka książki Wyznaję, że żyłem: Wspomnienia
Pablo Neruda Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Confieso que he vivido. Memorias.
Państwowy Instytut Wydawniczy
1976-01-01
1976-01-01
Zofia Szleyen
Neruda poezja Chile literatura chilijska wspomnienia

1964

Gdybym miała krótko streścić treść tego tomu miałabym problem, dlatego chętnie posłużę się cytatem:
„Pamiętniki moje, czy wspomnienia, powstawały w sposób nieciągły, w chwilach niezapamiętanych, bo takie właśnie jest życie (…) Nie żyłem, być może, sobą samym; chyba żyłem życiem innych ludzi (…) Życie przeróżnych ludzi składało się na moje życie: w tym wielkość poetyckiego istnienia”.
I rzeczywiście takie są jego wspomnienia odnoszące się do ważnych wydarzeń w historii powszechnej, które odcisnęły swoje znamię na Pablo Nerudy i ukazujące ludzi, których spotkał na tak poplątanych ścieżkach swojego życia.
Wspomnienia te mają duży ładunek emocjonalny. Czytelnik angażuje się w opisywane wydarzenia. Wchodzi w świat opisywany prze Pablo Nerudę. Współodczuwa, przeżywa.

Piękne opisy krajobrazów , dzieciństwa i życia wybitnego poety .

Piękne opisy krajobrazów , dzieciństwa i życia wybitnego poety .

• Szukam
  • Ameryka południowa