Przegrany

Wydawnictwo: Czytelnik
Untergeher
83-07-02893-0
Raincloud

"Przegrany" powieść Thomasa Bernhard (1931-1989), wybitnego prozaika i dramatopisarza austriackiego, znanego w Polsce z wielu przykładów książkowych i inscenizacji teatralnych - przedstawia losy trzech zaprzyjaźnionych pianistów. Jednym z nich jest Glenn Gould, genialny pianista kanadyjski, wielka fascynacja Bernharda.

| 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Historia trzech pianistów: geniusza fortepianu - Glenna Goulda (postać autentyczna), tytułowego przegranego - Wertheimera i narratora, którzy poznają się w trakcie studiów muzycznych u Horowitza(również postać autentyczna). Przy czytaniu polecam słuchać Wariacji Goldbergowskich (Ci, którzy czytali wiedzą o co chodzi) w wykonaniu Glenna Goulda. Wrażenia- bezcenne.

Olena | 2013-12-29
Przeczytana: 01 grudnia 2013

„Było nas trzech
W każdym z nas inna krew
Ale jeden przyświecał nam cel…”

Postaci dramatu:

Glenn Gould - wirtuoz fortepianu, cudowne dziecko, najlepsze w całym stuleciu, nieznośne na tzw. „amerykańską” modłę, przejawiającą się w bezpośrednim i nieskrepowanym wyrażaniu opinii – w tym na temat kolegów po fachu; uczeń, który przerósł mistrza, opętany sztuką fortepianowy radykał, przyjaciel Kanadyjczyk.

Wertheimer - najzdolniejszy w całym Mozarteum, mistrz bosendorfera, człowiek będący czystą Ambicją; od momentu, gdy przyjaciel-geniusz przypadkowo uraczył go koncertem rozpoczął swój destrukcyjny i nieodwracalny proces podążania w stronę samobójczej śmierci zapoczątkowany poprzez zaniechanie grania i zwrócenie się w stronę tzw. humanistyki; „wirtuozerię fortepianową wyrzucił na śmietnik”, Przegrany w odniesieniu do Goulda, gdyż „dawał za wygraną, grał i przegrywał”.

Narrator - filozof, muzyk, obserwator, świadom własnej niedoskonałości postanowił zrezygnować z muzycznej kariery -...

Moderna | 2014-07-24
Przeczytana: lipiec 2014

Wertheimer, pianista z wielką ambicją, który chciał być Glennem Gouldem, Glenn, geniusz, artysta fortepianu, który chciał być fortepianem i bezimienny narrator, oddający się teraz nie muzyce a wspomnieniom, porównaniom dwóch artystycznych postaw. Czyli Thomas Bernhard przenikliwie i ostro pisze o sztuce i ludziach. O ambicji, pracy, geniuszu i poszukiwaniu w sobie wyjątkowości oraz tego,co czyni nas unikatowymi. Przegrany, Wertheimer, jest ofiarą swoich ambicji i marzeń o wielkiej sławie, goni wielkiego Glenna, i choć tamten wcale nie ucieka, Wertheimer jest od niego coraz dalej. Gould, geniusz, żyje życiem artysty totalnego, którego losy i śmierć spójne są z dziełem. To nie jest książką lekka, łatwa i przyjemna, jest bardzo przyjemna, bo genialnie napisana, gęstość i intensywność prozy Bernharda (także dzięki tłumaczeniowi Marka Kedzierskiego) zachwyca i intryguje. Długie zdania, powtórzenia, spiętrzenia, to co dla austriackiego pisarza charakterystyczne znów oczarowuje maestrią...

Michel | 2016-05-14
Przeczytana: 2012 rok

Książka poza bibliotekami uniwersyteckimi bardzo trudna do zdobycia. Jaka szkoda, że nie została wznowiona! Dla mnie to najbardziej poruszająca powieść Bernharda. Owszem, nie posiada rozmachu "Wymazywania" ani błyskotliwego impetu monologu z "Dawnych mistrzów" - ale być może właśnie ona najlepiej ze wszystkich obrazuje motyw egzystencjalnej klęski, tak istotny w pisarstwie Bernahrda.

annie warhol | 2015-11-01
Na półkach: 2015, Przeczytane

o loserach dla loserów napisane przez losera

tendrzeryja | 2016-11-27
piotr_kro | 2016-11-04