Wojska powiatowe samorządów Małopolski i Rusi Czerwonej w latach 1572 - 1717

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Temat, który podjął autor, jest niezmiernie ważny dla analizy funkcjonowania polskiej sztuki wojennej XVI-XVIII wieku. Do tej pory był marginalnie traktowany w polskiej historiografii, koncentrującej się na zawodowych siłach zbrojnych opłacanych z budżetu centralnego (wojsko kwarciane, komputowe). Dariusz Kupisz przedstawił wszechstronne opracowanie poświęcone wojskom powiatowym, wystawianym na mocy postanowień poszczególnych sejmików. Ukazał zasady ich organizacji, wkład w obronę powierzonego im terytorium oraz rolę, jaką spełniały w wysiłku zbrojnym Rzeczypospolitej, uzupełniając znacząco nieliczną armię zawodową. Temat dobrany wprost idealnie naświetla wiele aspektów funkcjonowania samorządu szlacheckiego i zapełnia poważną lukę w historii wojskowości epoki staropolskiej.

Jarosław Wróbel | 2016-03-01
Na półkach: Teraz czytam