Małe listy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-88459-15-5
szkice literackie polskie
Raincloud

Zbiór felietonów zatytułowanych Małe listy zaczšł powstawać w roku 1974, gdy autor, przebywając już od dawna we Francji, wyjechał na dwuletnie stypendium do Berlina Zachodniego. Kontynuował cykl do
1982 r., publikując kolejne odcinki w miesięczniku "Dialog". Większa część tych krótkich utworów ukazała się w tymże roku w tomiku Małe listy.

Malgosia | 2014-08-24

ARCYDZIEŁO !!!
Znalazłam starą, zakurzoną, książkę. Zaczęłam czytać i oniemiałam. To skarbnica wiedzy o świecie. Nie da się czytać szybko bo nad każdym tekstem trzeba się pochylić, przemyśleć. Trzeba przeczytać !!!
Szkoda,że już nie ma takich Autorów, takich książek i takich felietonów.

Kamasz | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Szczerze pisząc, zbiór bardzo nierównych tekstów publikowanych regularnie w "Dialogu". Zdarzają się czystej wody felietony, zdarzają moralistyczne kazania, są tu tekściki wybitne i zwyczajnie rzemieślnicze. Mrożek - szczególnie na początku - uderza w wysokie tony i przemawia z perspektywy prawie mędrca. Im dalej w las, tym ciekawiej.

Kupno wkładu do długopisu jest okazją do metafizycznych rozważań na temat formy. Autor jadowicie komentuje przeróżne mody, krytykuje życie publiczne, piętnuje głupotę ludzką, czasem zaś maskę prześmiewcy chowa do plecaka i mówi poważnie, dojmująco, dźwięcznie (genialny tekst o bólu!).

Cały czas chce się więcej, choć polecam felietony (gatunkowo tak się ów zbiór klasyfikuje, nie zawsze trafnie) dawkować, po parę dziennie. Okazuje się, że pisane w latach 70' "Małe listy" nadal znajdują swoich odbiorców.

A i śmiechu co nie miara!

evilly | 2011-06-18
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Każdy z tych tekstów czytało się dosłownie jednym tchem. Można się z niektórymi opiniami Mrożka nie zgadzać, co nie zmienia faktu, że ten człowiek naprawdę ma wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia.

HollyG | 2016-08-29
Zingaraa | 2016-06-13
MsSurrealist | 2016-05-05
Przeczytana: kwiecień 2016
Mrożek w Warszawie

Jednym z wydarzeń rozpoczynającego się w sobotę Big Book Festival będzie maraton czytania dzieł Sławomira Mrożka, a rozpocznie go sam pisarz opowiadaniem „W podróży”. Już jutro będzie okazja do spotkania autora w stołecznej księgarni Matras.