Konsolidacja Cesarstwa Rzymskiego za panowania Aureliana 270-275

Wydawnictwo: Avallon
historyczna

Książka opowiada o procesie ponownego zjednoczenia państwa rzymskiego za rządów Aureliana . Cesarz po pokonaniu wywodzącej się z Palmyry Zenobii oraz Tetricusa ponownie zunifikował państwo rzymskie.

źródło opisu: Matras

Elevander | 2015-09-03
Przeczytana: 03 września 2015

Książka Roberta Suskiego poświęcona jest konsolidacji Cesarstwa za Aureliana, a więc jego militarnej i politycznej działalności prowadzącej do ponownego umocnienia państwa po epoce klęsk i uzurpacji w latach poprzednich. Praca ma charakter naukowy i stoi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Autor odwołuje się do ogromnej liczby prac naukowych, analizuje też wielką ilość źródeł: pisanych, epigraficznych i numizmatycznych. Przy analizie tych ostatnich stosuje system bardzo czytelnych tabel, które ułatwiają lekturę. Także krytyka źródeł pisanych (zwłaszcza problematycznego dzieła "Scriptores Historiae Augustae") stoi na wysokim poziomie. Dużo miejsca poświęca Suski na dyskusję z innymi badaczami, wielokrotnie stawia własne hipotezy, choć czasem także zmuszony jest do przyznania się do niewiedzy, gdy źródła nie pozwalają na podanie dokładniejszych ustaleń.

W porównaniu z inną książką poświęconą Aurelianowi ("Aurelian i Zenobia" Tadeusza Kotuli) "Konsolidacja...

matatiah | 2015-01-15
Maciej | 2012-10-26