Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Czytelnik
Oceano mare
83-07-02809-4
Raincloud

Druga, po Jedwabiu, powieść Alessandro Baricco, nagrodzona w 1993 roku prestiżowymi włoskimi nagrodami: Viareggio i Palazzo al Bosco. Ocean morze to rodzaj medytacji filozoficznej, ukrytej w wyrafinowanej narracji, łączącej w sobie alegoryczną powiastkę, powieść przygodową i poemat prozą.

bppremiera | 2018-12-20
Na półkach: Mam u siebie, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Czytanie tej książki, jest jak wsłuchanie się w muzykę Oceanu.
Zewsząd fale które zakreślają swój koniec. Odbicia światła i życia. Myśli i pragnienia topione w Oceanie i na powrót z przypływem ocalałe, zbierane w sobie. Baricco jest iluzjonistą, potrafi zaskoczyć i oczarować czytelnika bezustannym wyszukiwaniem granic, jakie nosi w sobie człowiek. Rozważania zapisuje w kwietnych metaforach i w wazony układa. Niestety, są to kwiaty cięte, więc i żywotność ich ograniczona. Nowa myśl wypiera wcześniejszą, powraca z falą i wyparowuje, pozostawiając sól morską, jako osad. No ale jako, że w kuchni bez soli obejść się nie da... ;)

chiara | 2014-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Alessandro Baricco próbuje opowiedzieć morze. Doceniam jego piękny język i filozoficzną medytację, niestety, ta próba do mnie nie przemawia. Jedynie w historii profesora Bartlebooma (rozdział 5) odnalazłam to, co zachwycało mnie w Jedwabiu. Resztę przeczytałam z narastającym zniecierpliwieniem, z trudem odnajdując jakieś podobieństwo hotelu Almayer do sanatorium w Davos.

Róża_Bzowa | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Piękna, poetycka i delikatna powieść szkatułkowa na pograniczu snu, marzenia i doznania mistycznego.

Ka_Ha | 2014-04-12

Doskonale delikatny język Baricco roztapia się we mnie jak gorący wosk. Zawsze mam wrażenie, że bardziej czytam intymną relację niż powieść.

mazur | 2019-01-29
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Baricco, Baricco... ahh jakże pięknie pisze ten włoski autor! Jakże fantastycznie manewruje pomiędzy banałem a geniuszem. Jego zdania można interpretować absolutnie wielorako a ja, jako wielki fan jego talentu, dostrzegam w nich uniwersalne i ponadczasowe prawdy które... sam sobie muszę trochę wymyślić. Coś w tym jest, że autor rzeczywiście niewiele 'mówi' czytelnikowi wprost pozstawiając bardzo duże pole dla fantazji i wrażliwości. Nie dziwię się jednocześnie czytelnikom, którzy owego geniuszu nie dostrzegają. Ja po prostu czuję, jak moja wyobraźnia współdziała w jakiś sposób z wyobraźnią autora. A może jednak wyobrażam sobie coś zupełnie innego niż miał on na myśli?
A 'Ocean Morze' to naprawdę piękna powieść. Tematy co prawda uniwersalne i powszechnie znane ale zamknięte w ramach baśni nadającej tej powieści odrobinę dziecinności. Niesamowita aura tajemnicy unosząca się nad hotelem Almayer i jego obsługą a także wyjątkowość historii każdego z mieszkańców owego przybytku pozwala...

trycha | 2014-02-16
Przeczytana: 2011 rok

Czarowna opowieść. To ona zwabiła mnie do prozy Włocha z lokami. Zupełnie bez ostrzeżenia, wpadłem i już nie wyszedłem.

C_est_moi | 2014-06-14

Znakomite. W tle słuchać szum fal... Profesor Bartleboom jest przecudowny, tak samo jak ojciec Pluche.

Alex405 | 2016-01-24

Książka, która mnie pochłonęła i na zawsze pozostała w moim sercu. Cudowna opowieść o podróży, którą jest życie. Podróż w celu wyzdrowienia, odnalezienia miłości albo zemsty. Dziki, tajemniczy klimat nieokiełznanego morza-oceanu, nad którym splatają się losy poszczególnych bohaterów. Uwielbiam ich. Niesfornego profesora, naukowca, który chce zmierzyć morze i pisze listy do swej przyszłej ukochanej. Wrażliwą nastolatkę, chronioną przez ojca przed światem, która jednak ma odwagę zakochać się i być kobietą. Zgorzkniałego mężczyznę, któremu wydaje się, że już wszystko stracił, a odnajduje czułość i bliskość. Historia ma "klamrową" budowę, co sprawia, że napięcie i ciekawość dalszego ciągu są jeszcze większe. Jedna z moich ulubionych.

ydorius | 2013-05-20

Przepiękna opowieść o morzu, czyli życiu. Przy okazji pytanie palimpsestowe: jaka część profesora Bartlebooma zawdzięcza swoje istnienie perecowaskiemu profesorowi Bartleboothowi?

pozasoba | 2011-07-24
Przeczytana: 04 kwietnia 2006

pamiętam, że zrobiła na mnie duże wrażenie, lubię taki język.