Ocean morze

Wydawnictwo: Czytelnik
Oceano mare
83-07-02809-4
Raincloud

Druga, po Jedwabiu, powieść Alessandro Baricco, nagrodzona w 1993 roku prestiżowymi włoskimi nagrodami: Viareggio i Palazzo al Bosco. Ocean morze to rodzaj medytacji filozoficznej, ukrytej w wyrafinowanej narracji, łączącej w sobie alegoryczną powiastkę, powieść przygodową i poemat prozą.

chiara | 2014-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Alessandro Baricco próbuje opowiedzieć morze. Doceniam jego piękny język i filozoficzną medytację, niestety, ta próba do mnie nie przemawia. Jedynie w historii profesora Bartlebooma (rozdział 5) odnalazłam to, co zachwycało mnie w Jedwabiu. Resztę przeczytałam z narastającym zniecierpliwieniem, z trudem odnajdując jakieś podobieństwo hotelu Almayer do sanatorium w Davos.

Róża_Bzowa | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Piękna, poetycka i delikatna powieść szkatułkowa na pograniczu snu, marzenia i doznania mistycznego.

Ka_Ha | 2014-04-12

Doskonale delikatny język Baricco roztapia się we mnie jak gorący wosk. Zawsze mam wrażenie, że bardziej czytam intymną relację niż powieść.

trycha | 2014-02-16
Przeczytana: 2011 rok

Czarowna opowieść. To ona zwabiła mnie do prozy Włocha z lokami. Zupełnie bez ostrzeżenia, wpadłem i już nie wyszedłem.

C_est_moi | 2014-06-14

Znakomite. W tle słuchać szum fal... Profesor Bartleboom jest przecudowny, tak samo jak ojciec Pluche.

ydorius | 2013-05-20

Przepiękna opowieść o morzu, czyli życiu. Przy okazji pytanie palimpsestowe: jaka część profesora Bartlebooma zawdzięcza swoje istnienie perecowaskiemu profesorowi Bartleboothowi?

pozasoba | 2011-07-24
Przeczytana: 04 kwietnia 2006

pamiętam, że zrobiła na mnie duże wrażenie, lubię taki język.

Alex405 | 2016-01-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka, która mnie pochłonęła i na zawsze pozostała w moim sercu. Cudowna opowieść o podróży, którą jest życie. Podróż w celu wyzdrowienia, odnalezienia miłości albo zemsty. Dziki, tajemniczy klimat nieokiełznanego morza-oceanu, nad którym splatają się losy poszczególnych bohaterów. Uwielbiam ich. Niesfornego profesora, naukowca, który chce zmierzyć morze i pisze listy do swej przyszłej ukochanej. Wrażliwą nastolatkę, chronioną przez ojca przed światem, która jednak ma odwagę zakochać się i być kobietą. Zgorzkniałego mężczyznę, któremu wydaje się, że już wszystko stracił, a odnajduje czułość i bliskość. Historia ma "klamrową" budowę, co sprawia, że napięcie i ciekawość dalszego ciągu są jeszcze większe. Jedna z moich ulubionych.

Lilai | 2016-04-25
Przeczytana: 26 kwietnia 2016