Prawdziwy koniec carskiej Rosji - Fuller William C.

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka przedstawia w nowym świetle wydarzenia, które przyśpieszyły wybuch Rewolucji Październikowej i upadek imperium rosyjskiego. Według autora, ich praprzyczyną była słynna sprawa płk. Miasojedowa, ofi cera rosyjskiej żandarmerii, który został w roku 1915 oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec, skazany i powieszony. Jego proces i stracenie zaowocowały falą aresztowań i stały się głównym powodem wybuchu w Rosji tzw. szpiegomanii. ówczesne oburzenie opinii publicznej bardziej, niż niepowodzenie Rosji na froncie I wojny światowej stworzyło podatny grunt dla bolszewickiej rewolucji. Sprawę płk. Miasojedowa autor umieszcza w szerokiej perspektywie, analizując szczegółowo sytuację na szczytach carskich władz cywilnych i wojskowych. Barwnie maluje obraz ówczesnego dekadenckiego świata schyłku dyktatury Romanowów, walki o wpływy i władzę, rywalizację między układami politycznymi i biznesowymi.

Kubencjusz | 2016-01-19

Książka zarówno historyczna jak i spiskowa. Autor przedstawia obraz jakoby Imperium Rosyjkie zakończyło się przez jednego człowieka, niejakiego pułkownika carskiej armii. Jednakże jest w niej zawartych wiele ciekawostek historycznych i warto ją przeczytać pomimo, że czasem idzie to opornie.

Ryuuga | 2015-09-04
Magda666lena | 2015-03-27