Masa krytyczna. Jak jedno z drugiego wynika

Tłumaczenie: Witold Turopolski
Wydawnictwo: Insignis
Critical Mass: How One Thing Leads To Another
978-83-60355-06-0
Dominika

Czy fizyka może wyjaśnić zachowanie społeczeństw? Czy nasze zbiorowe dążenia podlegają jakimś prawom? Czy istnieje teoria, która może je przewidzieć? A jeśli tak, to czy w ogóle posiadamy wolną wolę? Na te intrygujące pytania odpowiada w swojej porywającej książce Philip Ball, znakomity brytyjski popularyzator nauki, związany z prestiżowym magazynem "Nature". Emanując niespotykaną erudycją, Ball opowiada o tym, jak współczesna fizyka wdziera się na obszary zarezerwowane dotąd dla socjologii i psychologii i jak odnosi na nich wielkie sukcesy. Lektura wyjątkowo przystępnie napisanej "Masy krytycznej" sprawi, że wiele spraw zobaczymy w zupełnie innym świetle. Skąd biorą się korki na drogach, gdy nie ma ku temu żadnej wyraźnej przyczyny? Co sprawia, że ptaki potrafią doskonale latać w stadach? Dlaczego czasami lepiej znaleźć się w mniejszości? Czy do dowolnej osoby na świecie rzeczywiście możemy dotrzeć za pośrednictwem zaledwie sześciu znajomych? Na ile nasze wybory polityczne wynikają z preferencji naszego otoczenia? Czy można przewidzieć zachowanie giełdy? Jak tworzą się i zacierają różnice kulturowe w mieszanych społeczeństwach? Skąd się wziął i dlaczego działa internet? Jaki wpływ na poziom przestępczości ma wysokość kary? To ledwie kilka z wielu zagadnień, jakie w pasjonujący sposób prezentuje Czytelnikowi Philip Ball, szukając wspólnie z nim odpowiedzi na pytanie: Jak jedno z drugiego wynika?

Hator | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Merytoryczna jakość poszczególnych rozdziałów książki jest skrajnie zróżnicowana. Stąd moja przeciętna ocena całości. Początek jest rewelacyjny! Na wstępie autor oddaje hołd geopolityce i skutecznie przekonuje czytelnika, by nie odklejał nosa od książki. W kolejnych rozdziałach płyniemy przez historię filozofii mechanistycznej. Zarysowane tu przykłady wzajemnego zarażania się ideami nauk humanistycznych i nauk ścisłych, były dla mnie wyjątkowo inspirujące. Nie miałem pojęcia, że dziewiętnastowieczna fizyka mogła czerpać z odkryć protoplastów socjologii (krzywa Gaussa). Dalej mamy równie ciekawe próby przyrównania praw termodynamiki do zjawisk społecznych (przemiany fazowe). Przy kolejnym rozdziale przyrównującym ruch pieszych oraz samochodów do przepływu cieczy, byłem przekonany że trzymam w dłoni jedną z najciekawszych książek w życiu. To przekonanie niestety legło w gruzach po przeczytaniu rozdziałów, w których autor próbuje opisywać społeczne aspekty ekonomii.

W mojej ocenie...

Kasio | 2013-01-11

Wahałam się przy ocenie tej książki. Prawdę mówiąc, fragmentami jest świetna. Ale - sama naukowiec - miałam do niej kilka podejść, bo bywa ciężkostrawna.

Oczywiście zależy, co kogo interesuje. Niemniej jednak autorowi trzeba oddać, iż w sposób obrazowy i zrozumiały opisuje jak różne teorie czy modele fizyczne i matematyczne stosuje się (z powodzeniem!) w wydawałoby się zupełnie innych obszarach nauki.

Czasem zaskakująca, chwilami wręcz fascynująca lektura. Poparta w dodatku bogatą bibliografią. Z czystym sumieniem polecam tę książkę, jednak z jednym zastrzeżeniem: jeśli zupełnie nie interesuje Cię nauka, sięgnij lepiej po jakąś powieść.

dabal | 2016-03-01
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2016

Za mało szczegółowa, żeby samemu prześledzić tok rozumowania, a za bardzo szczegółowa, żeby po prostu zapamiętać. Wydaję mi się, że dużo ciekawsze byłoby stu stronnicowe opracowanie gdzie przewinęłyby się główne idee i nazwiska, a potem do poszczególnych pozycji jakieś rozszerzenie.

diasdarden | 2012-03-08
Przeczytana: 28 lutego 2012

Ciekawe spojrzenie na ciagi przyczynowo-skutkowe. Kolejny plus za niebywale rozlegla wiedze autora, minusem jest natomiast obszernosc wywodu i momentami traktuje o sprawach trudnych i bardzo skomplikowanych, nie da sie tej ksiazki zrozumiec po jednokrotnym przeczytaniu, przynajmniej moim zdaniem. Jednak mimo wysokiego stopnia trudnosci tresci polecam!

eubz | 2016-09-11
aniqua | 2015-05-26