Cholerna cisza

Putain de silence
83-7023-728-2
sparaliżowani, biografie, locked in,
okruszek

Książka napisana przez parę małżeńską. Nad swoją częścią Philippe - całkowicie sparaliżowany i pozbawiony mowy, czyli "zamknięty od środka" - pracował za pomocą specjalnie przystosowanego komputera, mrugając powiekami. Powstała w ten sposób poruszająca, ale nie pozbawiona humoru, opowieść o zmaganiach z własną słabością i walce o godność osoby do tego stopnia niepełnosprawnej, że przez niektórych traktowanej jak roślina. Sukcesem jest nie tylko każdy kolejny stopień materialnego przystosowania środowiska, ale przede wszystkim zwiększenie możliwości porozumiewania się dotkniętego kalectwem człowieka z otoczeniem. Ten utwór na dwa głosy jest hymnem na cześć życia i rodziny, gdyż pokazuje siłę miłości i przyjaźni wobec największych nawet przeciwności losu.

Ola | 2012-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2012

Bardzo ciekawa książka. Spojrzenie na osoby niepełnosprawne w ich punktu widzenia oraz z punktu widzenia ich najbliższych jest bardzo ciekawym podejściem. Ukazana bezduszność lekarzy i pielęgniarek w szpitalach oraz pokazanie, że nawet ktoś sparaliżowany może sprawnie myśleć i wciąż jest "pełnowartościowym" człowiekiem jest niezwykle inspirujące. Pokazuje to jak wiele jeszcze można zrobić dla takich osób i nie wolno ich skreślać tylko dlatego, że nie chodzą o własnych siłach i nie mówią. Pokazanie zarówno chwil radości jak i słabości potęguje prawdziwość tej pozycji. Zwłaszcza w wydaniu Stephane, żony chorego. Nie udaje ona, że "wszystko jest pięknie", nie udaje, że nie jest zmęczona i czasami zniechęcona. Uważam, że jest to bardzo wartościowa książka dla osób chcących zrozumieć osoby niepełnosprawne i ich rodziny. Zawiera ona wiele wskazówek jak pomagać lepiej.

agata | 2014-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Książka czytana przeze mnie 10 lat temu, wtedy chyba do mnie nie trafiła.
Teraz przeczytałam ponownie i... jestem zachwycona, choć łatwa lektura, to to nie jest.
Pierwszą część, napisał Philippe, dotknięty bardzo rzadką przypadłością -Locked-in syndrom. 33-letni, zdrowy mężczyzna, z dnia na dzień staje się kompletnie zależny fizycznie od otoczenia.Komunikuje się jedynie za pomocą mrugnięć. Philippe opisuje, jak choroba zmieniła jego relacje z rodziną oraz przyjaciółmi. Jest również bardzo wnikliwym obserwatorem osób go otaczających. Z dużą dozą humoru opisuje zachowania znajomych w obliczu jego choroby.
Drugą część książki napisała jego żona Stephane. Ta część jest, jak dla mnie, mniej optymistyczna. Stephane opisuje swoją codzienną walkę o... utrzymanie rodziny, o zapewnienie niezbędnej opieki swojemu choremu mężowi, o to by ludzie traktowali go jak myślącego i czującego człowieka, a nie jak rzecz. Tak, ta kobieta to prawdziwy wojownik walczący o ukochaną osobę, a jej siłą jest...

Siemomysła | 2015-01-30

Rewelacyjna ze względu na temat i jego podwójne, jakże osobiste ujęcie. W pierwszej części o swej nagłej niepełnosprawności totalnej - brak możliwości wykonania ruchu, przy jednoczesnym zachowaniu czucia - opowiada sam bohater. W drugiej - o tym samym, mówi jego żona. Trudno nie być poruszonym po takiej literaturze faktu.

Frederica-Esperanza | 2016-01-23
Marianna | 2015-12-08