Przez piekło dla Hitlera

Through Hell for Hitler
831109862X
historia
adek

Był świadkiem ostatnich dni republiki weimarskiej. Należał do Hitlerjugend, a potem służył w SA. Ubóstwiał Adolfa Hitlera-jako zdeklarowany narodowy socjalista walczył za niego i za brunatne ideały w Kampfgruppe słynnej 22 Dywizji Pancernej na froncie wschodnim. Choć Wehrmacht zwyciężał i zdobywał coraz to nowe tereny, on, kierowca czołgu Henry Metelmann, zaczął wątpić. Początkowo w sens i uzasadnienie wojny, potem w ideologię, której służył, wreszcie-w Führera. Dramatyczne, okrutne doświadczenia, klęska pod Stalingradem, zimowy odwrót, a wreszcie pobyt w niewoli alianckiej dopełniły dzieła. Metelmann przeszedł duchową przemianę. W swoich wspomnieniach, które na Zachodzie były bestsellerem, zawarł hołd dawnym towarzyszom broni-ofiarom wojny, ale i ostrzeżenie przed hitleryzmem. Jego książka przynosi także rozległy, panoramiczny obraz kampanii na froncie wschodnim widzianej oczyma zwykłego żołnierza.

Rafał | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Henry Metelmann jako dorastający już chłopak,uwierzył i zapragnął nowego,lepszego świata,z rządami czystej rasy,obiecanej przez Adolfa Hitlera.Uwierzył w to tak bardzo,że zasilił szeregi Hitlerjugend,lekceważąc całkowicie ostrzeżenia swojego ojca,przed ludżmi którzy "Ubierają wszystko w piękne słowa",a nie winnych wysyłają na rzeż,w imię swoich i innych interesów.W czasie wojny jest świadkiem wielu sytuacji,gdzie rozkazy i wpojona nienawiścią hitlerowska propaganda wyższości nad innymi nacjami,nie godzi się i nie ma racji bytu z tym co widzi,i co go otacza...prawdziwa wojna,ludzkie dramaty,dzieci proszące o kawałek chleba,wyganianie ludzi z dziećmi na mróz,palenie ludzi w domach...na końcu nachodzi go refleksja nad całym pojęciem wojny...co to było i dlaczego dał się wciągnąć w tą zmanipulowaną machinę w którą uwierzyło miliony Niemców.Polecam.

archiwista_cyklista | 2014-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2006

Nie są to jakieś wybitne wspomnienia, ale i tak warto je przeczytać. Bardzo zapamiętałem jak autor czasem próbował się usprawiedliwiać.

wasili | 2016-09-04
balkaneli | 2016-04-05