Reaktywacja kolejnej legendarnej antologii Lecha Jęczmyka, po Krokach w nieznane. O ile jednak ten drugi tytuł jest przeglądem najnowszej światowej fantastyki, to Rakietowe szlaki mają być antologią klasycznych opowiadań. Lech Jęczmyk to legendarny selekcjoner antologii, tłumacz (m.in. Heller, Le Guin, Dick, Vonnegut), redaktor licznych serii książkowych, redaktor miesięcznika...

Lech Jęczmyk to legendarny selekcjoner antologii, tłumacz (m.in. Heller, Le Guin, Dick, Vonnegut), redaktor licznych serii książkowych, redaktor miesięcznika "Fantastyka".
Wybór ma zawierać takie opowiadania SF, które nic nie utraciły ze swojej świeżości, nadal są kapitalnymi perełkami literackimi opartymi na dobrym pomyśle.
W antologii znajdą się opowiadania po części znane polskiemu czytelnikowi, ale publikowane dotąd tylko w prasie (Literatura na świecie, Problemy, Fantastyka) lub nigdzie nie publikowane.

Kluczem do wyboru są dwa słowa: OPOWIADANIA NIEZAPOMNIANE. Czyli takie, które pomimo upływu lat wciąż stoją nam przed oczami, choć często zapomnieliśmy ich tytuł i autora. I wciąż wywołują w nas dreszczyk emocji.

To po prostu dobra literatura. Dla każdego. Niezależnie od upodobań literackich, przekonań czy wyznania.

ZAWARTOŚĆ:
Sheckley Robert „Zwiadowca – minimum”
Varley John „Pchacz”
Neff Ondrej „Największy świr w dziejach swangu”
Harrison Harry „Skalny nurek”
Gudaniec Nikołaj „Arka”
Bayley Barrington J. „Statek, który żeglował po oceanie kosmosu”
Joseph Tim „Teoria jednolitego pola”
Aldiss Brian W. „Trzeźwe odgłosy poranka w jednym z odległych krajów”
Watson Ian „Okna”
Zelazny Roger „Auto-da-fe”
Zahn Timothy „Gambit pionka”
Sturgeon Theodore „Powolna rzeźba”
Swanwick Michael „Jest tu ktoś z Utah?”
Bilenkin Dymitr „Jego Mars”
Weiner Andrew „Nowy człowiek”
Lafferty R.A. „Dziewięćset prababek”
Le Guin Ursula K. „Królowa Zimy”
Watson Ian „W duchu Lukrecjusza”
Warszawski Ilja „Kursant Płoszkin”
Huberath Marek S. „- Wrócieeś Sneogg, wiedziaam”
Wolfe Gene „Wojna pod choinką”

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2011

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/rakietowe_szlaki_tom_2_1/

Sylwia Zimowska | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Ta antologia towarzyszyła mi głównie na wakacjach i w krótkich chwilach odpoczynku od ebooków. Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, spora część kończy się tak naprawdę zbyt wcześnie, nawet nie dając czytelnikowi pola do popisu wyobraźni. Ale jest kilka rewelacyjnych opowiadań, których chyba nigdy nie zapomnę - "Gambit pionka" Zahna, "Pchacz" Varleya, "Statek, który żeglował po oceanie kosmosu" Bayley'a, "Kursant Płoszkin" Warszawskiego. Najbardziej jednak swoimi emocjami powaliło mnie dzieło naszego rodaka, Marka Huberatha - "Wrócieeś Sneogg, wiedziaam...". Oby taka wizja świata przyszłości nigdy się nie spełniła.

Bartosz Bolechów | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Na pierwsze, legendarne już „Rakietowe szlaki” byłem za młody. Piszę to z pewną dozą satysfakcji, ponieważ coraz rzadziej mam okazję na podobne spostrzeżenie (ostatnio w muzeum zabawek przy gablotce z wyposażeniem szkolnym z lat 50.). Nowe wcielenie serii, wydane przez Solaris, to nostalgiczna wyprawa w świat klasycznej fantastyki, tej, jak stwierdza w końcowym szkicu Wojtek Sedeńko, przygodowej, charakteryzującej się zazwyczaj lekkością stylu, dowcipem i zaskakującymi zakończeniami. Tom drugi przynosi jednak bardzo zróżnicowane, choć bez wyjątku dobre, a w porywach znakomite, teksty: w sumie dwadzieścia opowiadań i jeden wiersz. Zacznijmy dla porządku od kosmetycznych słabości, by odfajkować zastrzeżenia. Po pierwsze i najważniejsze, brakuje mi tu klucza porządkującego kolejność tekstów. Jeśli stoi za nią jakiś zamysł, to ja nie zdołałem go odnaleźć. Rozsądek dyktowałby kolejność chronologiczną, być może tematyczną, tutaj jednak wydaje się panować chaos. Teksty z lat 50. sąsiadują...

Andrzej Żubka | 2013-11-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle