7 (13 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Year's best SF - vol. 1
83-7150-523-X
najlepsze, SF
dona

Czy jesteś gotowy do jazdy tunelem w nieskończoność? Lubisz wirtualny seks w cyberprzestrzeni? Chcesz zobaczyć wulkaniczną lawę pochłaniającą Los Angeles? Czy kiedykolwiek zostałeś przyciągnięty przez czarną dziurę? Czy walczyłeś z Obcymi, którzy chcieli zniszczyć nasze Słońce? Byłeś uwięziony na Plutonie? Czy ośmieliłeś się dobrowolnie zarazić superbakterią? Chciałbyś powrócić na zrujnowaną Ziemię jako turysta? Dasz się zaprosić na spacer po powierzchni Księżyca z Walterem Cronkite'em? Te i jeszcze wiele innych przygód znajdziesz w antologii najwspanialszych opowiadań 1995 roku.

Silaqui | 2011-10-17
Przeczytana: 14 października 2011

David G. Hartwell jest doktorem średniowiecznej literatury porównywawczej. Wielokrotnie nominowany do nagrody Hugo. Zdobywca nagrody World Fantasy za najlepszą antologię. Wydał kilkanaście antologii. Jest też autorem książki "Age of Wonders" i starszym redaktorem w wydawnictwie Tor Books.

Do zebrania tej antologii skłoniło Hatrwella coraz częstsze mieszanie się gatunków fantasy-SF. Pragnął on w jednym miejscu umieścić to, co jest w SF najlepsze. Dlatego też w książce tej nie uświadczysz elfów, magów czy czarownic. A anioł, którego spotkamy w jednym opowiadaniu jest tak na prawdę swoistym podróżnikiem w czasie.

Na zbiór "To, co najlepsze w SF" składa się 14 opowiadań opublikowanych w tematycznych czasopismach i antologiach w roku 1995. Autor każde z nich opatrzył krótkim wstępem przybliżającym postać autora oraz podgatunek, z jakiego dana historia pochodzi. Dla mnie - ciągle jeszcze raczkującej w tematyce SF, było to bardzo przydatne i stanowiło swoisty przecinek pomiędzy...

VVeronika | 2016-02-12
Maxkosmo | 2012-07-08
Bar | 2012-02-19
Przeczytana: 2007 rok
David G. Hartwell nie żyje

Rok 2016 zdecydowanie nie zaczął się dobrze dla świata filmu i muzyki. Najpierw pożegnaliśmy legendę muzyki, Davida Bowie, tydzień później Alana Rickmana, niezapomnianego jako profesor Snape z ekranizacji serii o Harrym Potterze. W zeszłym tygodniu zmarł Bogusław Kaczyński, znany z promowania muzyki klasycznej. Teraz kolejną wielką osobowość utracił świat literacki.