Twierdza Samotności

The Fortress of Solitude
978-83-7298-995-6
muzyka, Ameryka,
Etniczniemi

To jest historia o Ameryce z lat siedemdziesiątych, o czasach, kiedy najprostsze ludzkie decyzje - jakiej muzyki słuchasz, czy rozmawiasz z chłopakiem, który siedzi koło ciebie w autobusie, czy oddajesz chuliganom pieniądze, które masz na obiad - niosą w sobie potencjał katastrofy politycznej, społecznej i rasowej. To jest historia o Ameryce z lat dziewięćdziesiątych, kiedy nikomu już na niczym nie zależało.

To jest historia o punku, tym łatwym białym buncie, i o cracku, potwornej narkotykowej zarazie. To jest historia o samotności awangardowego artysty i rozmachu grafficiarza.

To jest historia o dwóch chłopakach, Dylanie Ebdusie i Mingusie Rudzie. Są kolegami i sąsiadami, ale ponieważ Dylan jest biały, a Mingus czarny, ich przyjaźń nie należy do prostych. To jest historia o dzielnicy Brooklyn zamieszkanej prawie wyłącznie przez Murzynów, chociaż przebąkuje się już coś o "rewitalizacji", w wyniku której sprowadzi się tutaj biała klasa średnia.

To jest historia o tym, co się działo, kiedy dwóch nastolatków z obsesją na punkcie komiksów rzeczywiście przeobraziło się w superbohaterów i spaprało sobie życie. To jest historia o radosnych popołudniach podwórkowego bejsbolu i makabrycznych latach szkolnych wymuszeń. To jest historia o życiu w społeczeństwie, które cię nie akceptuje. To jest historia o więzieniu i kampusie, Brooklynie i Berkeley, soulu i rapie, morderstwie i odkupieniu win.

To jest historia, dla której opowiedzenia urodził się Jonathan Lethem. To jest "Twierdza samotności".

Etniczniemi | 2011-10-29
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2011

W końcu mi się udało ! Po zabieraniu się do tej książki 3 lata i czytaniu jej ponad miesiąc dziś świętuję. Dlaczego świętuję? Czytanie tej książki było istną walką, o każdą stronę, o każde zdanie. Istna męka, a ja naiwna się łudziłam, że to minie, że akcja kiedyś się rozkręci.

Jest to isnte tomidło, prawie 600 stron. Cóż one zawierają? Opis życia białego chłopaka w Ameryce lat 70. Sama historia jest po prostu nudna. Nic ciekawego nie dzieje się w życiu Dylana. Zastaniemy za to mnóstwo niepłynnych przejść w czasie, duży natłok angielskich wyrażeń które miały budować klimat, a w zasadzie były trudne w odbiorze. Postacie same w sobie bardzo płaskie, nie poznaliśmy tak naprawdę nikogo, choć przewinęło ich sporo.

Kolejnym problemem jest język i stylistyka. Możliwe że jest to wina tłumaczenia polskiego, lub taki zamysł chaosu. Mi się nie podobało.

esoes | 2013-03-12

Książka godna polecenia na długie zimowe wieczory. Sporo stron które wspaniale rozniecą ogień... w kominku, piecu kaflowym lub w innyh urządzeniach centralnego ogrzewania. Zabierałem się za to "cudo" trzy razy. Za każdym razem kapitulowałem. Nie wiem czy to dla tego, że jest beznadziejnie napisana, czy jak już ktoś zauważył, może to wina tłumaczenia. To mało istotne - tych wypocin po prostu nie da się czytać. Nuda jest tak wszechogarniająca, że nawet dłubanie w nosie staje się zajęciem niezwykle interesującym.
Zdecydowanie nie polecam i odradzam. Książka ta może stanowić odmianę (choć niewielką) dla kogoś kto dostał wyrok odsiadki 15 lat w izolatce. Jako ewentualnego czytelnika owej książki wskazałbym jeszcze ten typ mężczyzny, dla którego podczas dłuższej wizyty w toalecie skład Domestosa staje się lekturą nadzywczaj interesującą.

shao | 2012-09-26

Pierwsza część jest świetna: napisana barwnym językiem, ciekawa. Ale druga i trzecia to istny koszmar. Poddałam się przy 500 stronie nie chcąc marnować na nią więcej czasu.

Patrycja | 2012-04-03
Przeczytana: 19 marca 2012

Stawiała mi jakby fizyczny opór, ale ogólnie jestem na tak.

marty31 | 2013-08-06

Mój rekord, rok czytania. Bolało niemiłosiernie, ale udało się dotrwać :)

KubaEr | 2012-02-05
Przeczytana: 24 listopada 2011

Bardzo słaba, toporna, wręcz nudna. Mówiąc szczerze, to nawet nie dotrwałem do końca...

Bartek | 2011-12-01
Na półkach: Przeczytane, Porzucone, Posiadam

Nie da się tego przeczytać. podziwiam tych co dotrwali.

Dzodzo182 | 2016-11-22
patizeti | 2016-03-29