Porozmawiaj ze mną

Ganas de Hablar
978-83-7495-839-4
homoseksualizm,
Sara

Ironiczna, pełna buntu opowieść człowieka o innej orientacji seksualnej, o cenie jaką trzeba zapłacić za bycie innym. Nerczan jest homoseksualistą. Mieszka ze sparaliżowaną siostrą Antonią, którą się opiekuje. Pracuje jako manikiurzysta w La Algaidzie, chodząc po domach starszych dam z towarzystwa. Swoimi obserwacjami, przemyśleniami i przeżyciami dzieli się z klientkami i siostrą. Mówienie...

Nerczan jest homoseksualistą. Mieszka ze sparaliżowaną siostrą Antonią, którą się opiekuje. Pracuje jako manikiurzysta w La Algaidzie, chodząc po domach starszych dam z towarzystwa. Swoimi obserwacjami, przemyśleniami i przeżyciami dzieli się z klientkami i siostrą. Mówienie jest dla niego terapią, antidotum na wszystkie troski. Mendicutti zmusza czytelnika do refleksji nad losem tych, których społeczeństwo spycha na margines, spuszczając na nich zasłonę milczenia. Komentuje fakty teraźniejsze i te z przeszłości, rekonstruuje życie swoje i Antonii. W ten sposób rozprawia się z małomiasteczkową mentalnością. Ze skinami malującymi na jego domu obraźliwe teksty, z ojcem, który nigdy nie pogodził się z homoseksualizmem syna. Robi to w mistrzowski sposób.

Muminka | 2014-02-26
Przeczytana: 17 lutego 2014

Nudna, bo przegadana, napisana specyficznym językiem (i tak też przetłumaczona), jakimś koszmarnym slangiem/ gwarą gejów opowieść podstarzałego fryzjera o oczywiście odmiennej orientacji seksualnej o wszystkim i o niczym, który snuje swoje opowieści staruszkom- emerytkom, klientkom, które odwiedza w domu. Nieznośnie manierystyczny afektowany sposób mówienia. W samej książce niewiele się dzieje. Dobrze, że tylko wypożyczyłam ten gniot, bo kiedyś chciałam ją zakupić do domowej biblioteczki.

Miss_Jacobs | 2010-09-14

Milczenie jest złotem. Ja jednak zawsze wolałam srebro przez co jestem gadułą jakich mało na tym świecie. Mówię, bo: lubię, rozmowa rozładowuję napięcie, nie lubię niezręcznej ciszy. Mówię, bo „ rozmowa jest tym samym, co szukanie schronienia w bramie, kiedy zaczyna lać jak z cebra.”* Tak często robi główny bohater książki Nerczan. Chowa się za potokiem słów, by nie pokazać swoich prawdziwych emocji.
Nerczan jest homoseksualistą, manikiurzystą obchodzącym 60 lecie swojej pracy. Za uczciwość, pracowitość i oddanie zarząd miasta postanawia ofiarować mu ulicę, a ściślej mówiąc mianować ją jego imieniem. Okazuje się, że również w Hiszpanii są ludzie grający krzyżem, udający wielkich chrześcijan. Nerczan, bowiem nie wybrał pierwszej lepszej ulicy, wybrał Ulicę Milczenia, którą przechodzi procesja. Stąd do analogii już niedaleko, ulica automatycznie staje się ulicą Jezusa. Jezus = Homoseksualista? Zgrzyta. Podobnie jak z sytuacją na warszawskim Krakowskim Przedmieściu i tu, w książce...

ZosiaVelZocha | 2011-02-02
Przeczytana: 2011 rok

Wiązałam wielkie nadzieje z tą książką, na nadziejach się skończyło. Dla mnie to jeden wielki chaos. W pewnym momencie zagubiłam się w niej tak bardzo, że nie wiedziałam o co tak na prawdę chodzi.

Saphira7773 | 2013-07-03
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Szczerze mówiąc, spodziewałam się po tej książce dużo więcej. Sięgając po nią, miałam nadzieję na zobaczenie świata z tej drugiej perspektywy, chciałam poznać, jak to jest, kiedy ludzie nie do końca są w stanie Ciebie zaakceptować. Chciałam wejść w ich życie. A co otrzymałam? Na pewno w tej książce nie ma nic z wymienionych przeze mnie rzeczy.
co więcej - cała książka jest wewnętrznym monologiem głównego bohatera. Z tego wywnioskowałam, że będzie mi dane poznać psychikę tego człowiek. Może i owszem, trochę poznałam, ale wybierając taką książkę spodziewałam się czegoś zupełnie innego.
Książka mocno mnie rozczarowała. Jeżeli szukasz czegoś sensownego o tej tematyce, czegoś co pomoże Ci zrozumieć ich psychikę - źle trafiłeś/łaś. To nie jest dobra książka.

mckaszz | 2013-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2013

Jedyne co na pewno zapamiętam z tej książki to wyrażenie 'jezderkusie'!
Nerczan plotkarz przez ponad dwieście stron prowadzi swój wewnętrzny monolog, który czasami jest tak zagmatwany, że cieżko się połapać.
Całość wypada słabo.

e_dit24 | 2012-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Niestety moim zdaniem książka jest beznadziejna:/ zakończenie również bez rewelacji, nie wiem właściwie jakie przesłanie niesie za sobą ta książka:/ NIE POLECAM

Popipopipopo | 2016-03-28
Przeczytana: 22 października 2015

Nie rozumiem, nie potrafię zrozumieć i przeczytać.O czym? Po co ? Ciągle próbowałam odnaleźć sens tej książki-bezskutecznie!

Moni | 2011-11-10

jakos nie moge zmeczyc. Belkot. Niby rozumiem, ale nie rozumiem.

brzydula13 | 2011-02-04
Na półkach: Porzuciłam, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2011

Chciałam. Próbowałam. Nie dałam rady przeczytać do końca...

Mateusz R | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Zupełny bełkot. Wyłącznie na przemiał czyli na makulaturę.