Lot ćmy

Hornet flight
MI6, ruch oporu, II wojna światowa
villemo47

Inne wydania

Czerwiec 1941 roku - Europa pod hitlerowską okupacją. Lotnictwo alianckie ponosi ogromne i niewytłumaczalne straty. Wywiad angielski przechwytuje sygnał radiowy Luftwaffe zawierający informację, że źródłem wszystkich sukcesów niemieckich jest Freya. rozszyfrowanie tego kryptonimu, oznaczającego nordycką boginię miłości, staje się dla wywiadu brytyjskiego priorytetem. Hermia Mount, agentka MI6 współpracująca z duńskim ruchem oporu, podejrzewa, iż chodzi o tajną niemiecką stację radarową na zachodnim wybrzeżu Danii.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Tomek | 2013-03-07
Przeczytana: 06 marca 2013

Kiedy dość dawno temu, udało mi się wreszcie zmęczyć Filary Ziemi Kena Folletta myślałem, że już nigdy nie spotkam się z tym autorem. Jakiś czas temu postanowiłem dać Panu Follettowi szansę na rehabilitację i przeczytałem Igłę. Stwierdziłem wtedy, że powieści, których autor umiejscowił akcję podczas II Wojny Światowej, czyta mi się zdecydowanie lepiej od powieści typu Filarów Ziemi. Uznając, że podczas lektury Igły, bawiłem się całkiem nieźle, postanowiłem sięgnąć po kolejną pozycję opowiadającą jakąś ciekawą historię w czasie największego konfliktu światowego. Wybór padł na Lot Ćmy. I będąc już po lekturze mogę śmiało stwierdzić, że dobrze się stało iż dałem kredyt zaufania autorowi. Po mimo tego, że uznaję Lot Ćmy za słabszy od osławionej Igły, to uważam, że dobrze spędziłem czas. Choć historia miejscami była troszkę naciągana, to polubiłem bohaterów a fabuła w odpowiedni sposób potrafiła zadziałać na moja wyobraźnię. Dlatego też zapewne spotkam się jeszcze z Kenem...

Wspaniała książka o okupacji w czasach II wojny światowej.

Agnieszek | 2013-07-23
Na półkach: Przeczytane, Wakacyjne
Przeczytana: 18 lipca 2013

Naciągana, przewidywalna, sztampowa rzecz. Bohaterowie migają w tle, ledwo naszkicowane charaktery, mało wiarygodne zwroty akcji.

Typowe czytadło.

Eponine | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Przy okazji omawiania historii II wojny światowej o Danii zwykle się nie wspomina. Nic dziwnego, kraj poddał się praktycznie bez walki, nie doświadczył skazanych na porażkę zrywów powstańczych i nie poniósł zbyt wielkich strat, biernie przeczekując okupację, a wraz z końcem wojny został szczęśliwie wyzwolony przez aliantów. A jednak i tam istniał ruch oporu, czego dowiadujemy się z powieści "Lot ćmy". I, jak pisze autor w posłowiu, mimo pozorów opieszałości był wyjątkowo skuteczny, bo działaczom udało się wywieść w bezpieczne miejsca niemal wszystkich duńskich Żydów - około 7 tysięcy osób. Pierwszym przemyśleniem, które nasuwa się więc po przeczytaniu tej powieści, jest kwestia właściwego sposobu walki z okupantem. Czy życie ludzkie nie jest w tej walce najwyższą wartością? Może lepiej byłoby także w Polsce działać po cichu, bez spektakularnego bohaterstwa i tysięcy ofiar?

Głównymi bohaterami powieści Folletta są młodzi Duńczycy - Harald i Arne, synowie pastora z małej duńskiej...

Nitager | 2016-04-06

Tym razem autor zabrał nas do mało uczęszczanego przez bohaterów II wojny światowej miejsca - Danii. I bardzo dobrze, bo z popularnej literatury można odnieść wrażenie, że wojna toczyła się tylko w Anglii, Francji, ZSRR - no i w Polsce. Wojna, to nie znaczy walka, bowiem Dania nie była w stanie oprzeć się Wehrmachtowi, ale, na szczęście dla siebie samej, doskonale o tym wiedziała.
Duńczycy walczyli więc w inny sposób - w podziemiu, cichaczem, a zamiast nabojów używali ołówków i skrawków papieru.
Sama powieść mówi o młodym chłopcu, zapatrzonym w starszego brata. Oczywiście, nie podoba mu się niemiecka okupacja, więc gdy tylko pojawia się okazja przysłużenia się aliantom, nie waha się. A stawka jest wysoka, bowiem Niemcy dysponują tajemniczą bronią, o kryptonimie "Freya". Czym ona jest? Trzeba dowiedzieć się o niej jak najwięcej, to jednak tylko połowa zadania. Wiadomość trzeba dostarczyć do Anglii!
Treść jest więc ciekawa, a i forma na szczęście i niestety nie odbiega od standardu....

Hari_Seldon | 2016-01-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2016

II wojna światowa, Hermia Mount, agentka MI6 udaje się do Danii by razem ze swoim tamtejszym narzeczonym odnaleźć i sfotografować znajdującą się tam tajną niemiecką bazę radarową. We wszystko wmiesza się młodszy brat narzeczonego, a także depcząca im po piętach i współpracująca z nazistami duńska policja. Mamy tu trzy wątki – Hermii; Haralda (brat narzeczonego) oraz Petera, funkcjonariusza duńskiej policji. Wątek Hermii to taki typowy element szpiegowski z kobietą w roli głównej – w odróżnieniu jednak od słynnego agenta 007 nie wspiera ją masa gadżetów i często musi radzić sobie sama – mogło być pomysłowo, ale sama bohaterka nie była specjalnie ciekawą postacią. Z Haraldem było bardziej interesująco – skłócony z ojcem, nagle musi podołać niewiarygodnie ważnemu zadaniu – było całkiem emocjonująco, wydarzenia te były dla niego „egzaminem dojrzałości”. To, co mi jednak tutaj przeszkadzało, to że zrobiono tu trochę z niego przysłowiowego MacGyvera – zbyt dobrze sobie radził z...

Tracger | 2016-07-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

"Lot Ćmy" to powieść do samego końca trzymająca w napięciu. akcja toczy się w czasie II Wojny Światowej, a jej jej bohaterowie podzieleni zostali na dobrych - członków Ruchu Oporu i tych złych - zdrajców i pochlebców Hitlera. Głównym zadaniem tych dobrych jest zdemaskowanie działania niemieckiej maszyny o nazwie Freia (od nazwy bogini miłości), która kontrolowała ruch powietrzny nad Danią i zagrażała lotnikom angielskim. Ciekawie napisana, dobrze przetłumaczona i zredagowana książka. Warta przeczytania.

patronat | 2016-10-05
Przeczytana: 2015 rok

Cóż, na tej książce Folletta nieco się zawiodłam.

Głównie przez bohaterów. Cóż z tego, że była akcja, była przygoda i nawet była miłość, skoro wszystko to spoczywało na barkach mdłych bohaterów? Jacyś tacy niedorysowani, mgliści... Nie spodobał mi się ten zabieg. Nie wiem, czym był powodowany. Niektórzy może nie zwrócą nawet na to uwagi.

Uwielbiam wątek II wojny światowej i zrealizowany został on świetnie. Gorzej jednak z tymi nieszczęsnymi bohaterami.

Agulka7 | 2013-09-18
Przeczytana: 15 września 2013

Dania pod niemiecką okupacją , młodzi ludzie - odwaga, miłość przygoda - polecam

Michał Świątek | 2015-10-22
Przeczytana: 2015 rok

Jedna z moich ulubionych książek Folleta, gdzie naprawdę z zapartym tchem i drżącymi rękami śledziłem losy bohaterów, aż do ostatniej strony. Świetna rozrywka, a przy tym pouczająca, bo jak zwykle Follet wplata nieco ciekawych faktów do w gruncie rzeczy zmyślonej fabuły.