Król życia

Wydawnictwo: Czytelnik
villemo47

Inne wydania

Wszystko jest w tej książce, co pozwala zrozumieć sprawę Oscara Wilde'a: smak środowiska i epoki, barwny tok opowieści, znajomość dokumentów, przeniknięcie sensu wydarzeń. A przede wszystkim - zrozumienie ostrego i dramatycznego konfliktu, który stał się niemal synonimem życia Wilde'a, źródłem jego rozgłosu, ale i przyczyną jego zguby. Chodzi tu o konflikt na tle pojęć obyczajowych. Z jednej strony komponowanie sobie życia wedle zasad własnego, niezależnego i trochę anarchicznego stylu; z drugiej - surowy nacisk i przemoc obyczajów wiktoriańskich. Wilde to krańcowy przykład moralności "cygańskiej", zbuntowanej przeciw purytanom i mieszczaństwu, przepełnionej tęsknotą za dionizyjskością Hellady.

vampireheart | 2016-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

"Króla życia" Jana Parandowskiego udało mi się zdobyć za kilka groszy, ale do zakupu nie skusiła mnie cena. Książkę i tak chciałam przeczytać, więc bardzo dobrze się złożyło, że okoliczności sprzyjały natychmiastowemu zakupowi.

Dlaczego tak bardzo chciałam sięgnąć po tę pozycję? Jestem zauroczona twórczością Oscara Wilde’a już od kilku lat, choć zdarzyło mi się sięgnąć jedynie po dwa jego dzieła. To jednak wystarczyło, aby wpisał się do kanonu moich ulubionych i najbardziej cenionych twórców.

Natomiast "Król życia" to nic innego, jak właśnie biografia tegoż artysty. Różni się znacząco od swojego gatunku, bowiem Parandowski odszedł od klasycznej formy biografii i postanowił pokazać życie pisarza przy pomocy powieści, co dodatnio wpływa na atrakcyjność przyswajanych słów.

Ponadto taka struktura przybliża czytelnikowi osobę Oscara, ożywiając jego barwną postać w wyobraźni odbiorcy. Niestety, taki sposób prezentacji Wilde'a zakłóca odrobinę jego autentyczność. Został bohaterem...

MadameShepard | 2014-02-27

Przepiękna opowieść o Oscarze Wilde - geniuszu, wspaniałym mówcy, arbiter elegantiari, jednocześnie tak słabym, który tak okrutnie źle skończył. Książka napisana we wspaniałym stylu Parandowskiego, z niesamowitym artyzmem słowa, bogate słownictwo, poetyckie metafory, ton, barwa... lekkie, błyszczące, tęczowe. Uczta dla oczu, książka - klejnot. Nie znajdzie się tu skandalicznych wątków i wulgarnych szczegółów, cechujących współcześnie pisane biografie. Tu jest gra poezji, barwy, dźwięku. Tu rządzi Estetyka, nie Etyka - tak, jak w życiu Oscara Wilde'a.

Paweł | 2012-06-23
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Nazwisko, osoba, postać Autora pozwala niemal natychmiast zorientować się nawet stroniącym od literatury w jakim duchu tworzono "Króla życia" i jak dalece w swych poszukiwaniach roztaczał pisarz czar swoich zamiłowań. Jan Parandowski pozostał w pamięci człowieczej wybitnym znawcą kultury antycznej co znajdowało swój wdzięk i wyraz w spuściźnie literackiej wobec której nie sposób przejść obojętnie. Szkolnictwo na każdym etapie nauczania przykazuje i przypomina jego nazwisko i dzieła. Zainteresowani światem starożytnych wokół śródziemnomorskich brzegów nie pomijają Parandowskiego. Pozycje książkowe składające się na literacki dorobek autora są w większości tytułami traktującymi bezpośrednio o mitach i życiu, legendach i ludziach starożytnej Grecji i Rzymu. "Król życia" jest książką, która odbiega od tych stereotypowych wyobrażeń jednak jest to wrażenie jakie można odnieść z racji osoby jaką odmalowuje. Niemniej książka nie jest odstępstwem od kierunku jaki obrał Parandowski....

Kaliber48 | 2015-03-24

Książka dawno przeczytana, jeszcze na studiach. Wszystko co pamiętam, a co pozostało we mnie po lekturze książki to wyciszenie, spokój i refleksyjny smutek. Oskar Wilde był rzeczywiście królem życia, korzystał z niego i czerpał pełnymi garściami, hmmm... czy można pisać, że garściami?. Ale dajmy temu spokój. Mistrz aforyzmów i błyskotliwego humoru. Skandalista i ekstrawagancki kochanek, otoczony "wianuszkiem" oddanych mu bezgranicznie młodych wielbicieli jego twórczości i nie tylko... I smutek cierpienia czterdziestolatka skazanego na pobyt w więzieniu za swoje "czyny". Takiego przedstawił w swojej książce Jan Parandowski, który podobnie jak Oscar Wilde również korzystał z przyjemności i uciech tego świata... Gorąco polecam tę książkę.

Doskonale napisana biografia Oscara Wilde. Świetnie się czyta.Wielka szkoda , że nie ma wznowień tej książki.

Steppenwolf | 2016-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Biografię Oscara Wilde'a pióra Jana Parandowskiego cechuje przede wszystkim piękny styl. Przedstawia ona życie pisarza jako sztukę z którą Wilde życie utożsamiał, a ekscentryczny styl bycia i dandyzm to tylko niektóre z tego przejawów. Z treści utworu Parandowskiego wyłaniają się wieloaspektowe poglądy Wilde'a na temat sztuki za które szczególnie autora owego cenię. Zajmująco zobrazowana jest też przemiana pisarza jakiej doświadczył w czasie pobytu w więzieniu. Każdy zainteresowany estetyką modernizmu powinien sięgnąć po tę pozycję.

Beatrycze | 2015-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2015

Na tę książkę trafiłam w koszyku z przecenami i bez namysłu postanowiłam ją kupić - okazało się, że warto było. Parandowski opisuje historię Oscara Wilde'a pięknym językiem; książkę czyta się jak dobrą beletrystykę. Ze względu na swoje niewielkie raczej gabaryty "Król życia" nie wyczerpuje tematu dogłębnie, jednak laikom nakreśla całkiem realistyczny obraz wielkiego pisarza i zachęca do dalszych poszukiwań literackich.

EnfantTerrible | 2011-11-13
Przeczytana: 01 listopada 2011

Coś wspaniałego! Zdecydowanie najlepsza książka, tycząca się osławionego Oskara, jaką udało mi się dotąd przeczytać. Styl autora jest niesamowity, doskonale wpasowuje się w formę słowa, jakiej nie powstydziłby się sam Wilde, tym lepiej oddaje fabularne realia, pozwalając na dosyć prędkie zanurzenie w przedstawianym świecie. Zyskujemy wgląd w wiele najróżniejszych aspektów, odkrywamy odcienie barw, które dotąd zdawałyby się nam niczym nazbyt interesującym, zyskujemy dostęp do ksiąg, z których wersety bohater uczynił nowo objawionymi prawdami. Pośród blichtru, pośród bogatego życia, pośród słownych potyczek z Bosiem - bardzo wnikliwie zarysowany związek obu panów! - schodzimy kamiennymi schodami w dół, by gwałtownie wstrzymać oddech podczas tych chwil, w których bajkowy Król Życia umierał. A wraz z nim - cały wdzięk, cała elegancja, które mogły do tej pory pojawić na świecie.

Biografia Wilde'a całkiem nieźle oddająca charakter życia pisarza, jego styl, upodobania i wreszcie wewnętrzną przemianę. Nie można nawet zarzucić Parandowskiemu, żeby w swoich interpretacjach posunął się za daleko, służy też powieściowa niemal forma książki. Szkoda tylko, że tak mało materiałów źródłowych, ale ten jeden drobny mankament nie przeszkadza w odbiorze całości.

policzdobraczas | 2014-05-03

Ubóstwiam Wilde'a odkąd po raz pierwszy zetknęłam się z jego twórczością, a wspominam o tym, bo zdaje się, że i Parandowski darzy go niemałą sympatią. Obawiałam się nieco tej nietypowości, bo jak to tak - przerobić życie artysty na powieść? Zdawałoby się niegodne.
Książkę jednak czyta się fantastycznie. Parandowski cały czas używa imienia estety - pisze o małym Oskarze (sic! używa spolszczonego imienia), który wraca do mamyz katarem po nocy spędzonej na oglądaniu burzy przybliżając jego dzieciństwo, o jego entuzjazmie, gdy poznaje swoich mentorów i o cieniach zwątpienia w samego siebie, kiedy raz po raz jego sztuki są odrzucane. Autor pokazuje nam boga estetyzmu w bardzo uczłowieczonej wersji, jednocześnie sam przyjmuje postawę narratora wszechwiedzącego, jakoby czuwał nad Wildem w każdej minucie jego życia, świadomy wszystkich jego myśli, które tak często przytacza. Czy to profesjonalne? Ależ skąd, za to jakże czarujące. Wilde'a o jakim pisze Parandowski nie da się nie kochać. Co...