W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat, od czasu skonstruowania pierwszego tranzystora, wykonanego z germanu, półprzewodniki stały się niezmiernie ważne. Wkrótce najbardziej znaczącym technicznie materiałem półprzewodnikowym stał się krzem. Rozwój technologii informatycznych był ściśle związany z miniaturyzacją urządzeń elektronicznych wykorzystujących krzem. W ostatnich piętnastu latach dodatkowe zastosowania półprzewodników, jak np. detektory światła, baterie słoneczne, diody emitujące światło i lasery półprzewodnikowe, coraz bardziej zyskiwały coraz większe znaczenie. Należy wspomnieć, że znaczącym odkryciem optoelektroniki półprzewodnikowej jest zbudowany w Polsce prototyp niebieskiego lasera. W odróżnieniu od urządzeń elektronicznych opartych na krzemie, urządzenia optoelektroniczne, wykorzystują półprzewodniki z prostą przerwą energetyczną takich jak GaAs, ZnSe, GaN.
Niniejszy podręcznik przedstawia wiedzę z fizyki półprzewodników i struktur półprzewodni- kowych, na poziomie odpowiednim dla studentów starszych lat wydziałów fizyki, elektroniki i inżynierii materiałowej. Może też być pomocny dla doktorantów wymienionych kierunków, jak również pracowników naukowych zajmujących się fizyką półprzewodników i przyrządami półprzewodnikowymi.
W materiale podręcznika zawarto wykład z teorii struktury pasmowej półprzewodników, defektów (punktowych) półprzewodnika, zjawisk transportu i zjawisk optycznych w półprzewodnikach objętościowych oraz obszerne omówienie tych samych zagadnień w odniesieniu do struktur niskowymiarowych. Właśnie zagadnienia dotyczące struktur niskowymiarowych półprzewodników zdominowały aktualnie fizykę i elektronikę ciała stałego. Ostatni rozdział zawiera omówienie struktury energetycznej i inne własności powierzchni półprzewodników.

Paulina Kamyczek | 2014-01-13
Dominika | 2012-07-12