Pod napięciem

978-83-7573-015-9
polityka, codzienność, ustrój
literatura faktu
Łukasz Kuć

Zbiór felietonów popularnego i lubianego autora, satyryka i tłumacza, opublikowanych w tygodniku Polityka! O książkach i felietonach Daniela Passenta: Passent nie udaje kogoś kim nie jest, pozostaje sobą mimo historycznych zawirowań. Monika Olejnik (2006) Najlepszy polski dziennikarz powojenny. Najbardziej wszechstronny. Umie wszystko. Jerzy Urban (2002) To, co w spojrzeniu Daniela...

O książkach i felietonach Daniela Passenta:

Jerzy Urban (2002)

To, co w spojrzeniu Daniela Passenta na przeszłość i teraźniejszość budzi szacunek, to odwaga, uczciwość, przyznawanie się do własnych błędów.
Stefan Niesiołowski (2006)

Lekturę pisma zaczynam odeń nieodmiennie, a i wyznam, że kończę na tym niekiedy.
Bohdan Cieszko (1975)

Krwinki białe w równowadze z czerwonymi. Kręgosłup elastyczny, giętki, sezonowo usztywniony. Czaszka pojemna, odporna na uderzenia. Oczy i uszy szeroko otwarte. Kończyny dolne nieco kabłąkowate, dopasowane do barykady.
Piotr Aleksandrowicz (1985)

ciarach | 2011-03-16
Przeczytana: 16 marca 2011

Chciałem poznać twórczość Daniela Passenta w dużej mierze z tego powodu, że był mężem Agnieszki Osieckiej. Nie sądziłem jednak iż w swoich felietonach autor lwią część poświęci polityce. Trudno jest mi dlatego ocenić tę książkę. Nie chcę oceniać autora za poglądy polityczne i kierunek myślenia - to jego prawo. Niemniej trzeba Passentowi oddać sprawność z jaką włada słowem pisanym. Humor, którego w felietonach nie brak, to również kwestia gustu, ja wolę jednak inne poczucie humoru. Książkę czytało mi się w kratkę. Były felietony bardzo ciekawe ale i takie z których wiele nie mogłem zrozumieć.
Powrócę jeszcze w przyszłości do Daniela Passenta ale do literatury mniej z polityką związanej.

mallinesq | 2015-09-29
książek: 1935