Błogosławiona wina

historia, nawrócenie, Matka Boża,
historyczna
Łukasz Kuć

Inne wydania

W książce opisane zostało niezwykłe i sensacyjne zarazem zdarzenie z roku 1631 - oto cudownie uzdrowiony wojewoda Miński, senator Rzeczpospolitej, książę Mikołaj Sapieha, porywa z Rzymu obraz Madonny Gregoriańskiej i przywozi go do Kodnia, gdzie powtórnie zasłynął łaskami. Polski magnat, sobiepan, zostaje za ten czyn wyklęty przez ówczesnego papieża Urbana VIII, a następnie przywrócony do łask, gdy buńczuczny arystokrata zmienia się w pokutnika - pielgrzyma.Dramat Sapiehy, owa przemiana bohatera, który za cenę błędu, cierpienia, pokuty i ufności w Miłosierdzie Boże doznaje Łaski, jest drugim, obok sensacyjnego, wątkiem tej historycznej niezwykłej powieści, w której wina staje się błogosławiona.

Koronczarka | 2015-04-15
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Jeśli ktoś chce przeżywać cud nawrócenia, poczytać o potędze wiary, znaleźć podnietę do przemyśleń mistycznych nie polecam tej książki. Zresztą może nie przemawia do mnie, bo sceptycyzm mam we krwi, a agnostycyzm w umyśle. Ale jest w niej scena absolutnie genialna! Scena polowania na wilki ukazana z taką dozą emocji, że czyta ją się z przerażeniem w oczach, dreszczami chodzącymi po krzyżu i koniecznie z podwiniętymi nogami szczelnie opatulonymi kocem. Czuje się pęd przerażonych koni, ziajanie setek wilczych paszczy, słyszy ich zew i rozpaczliwy kwik prosiaka wyrzuconego z sań, by na chwilę zatrzymać morderczą watahę. To jedno z najsilniejszych przeżyć czytelniczych z ostatnich lat.

Wizzi | 2013-12-22
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Książka, która należała do mojej babci i opisuje losy obrazu Matki Bożej Gregoriańskiej obecnie Matki Bożej Kodeńskiej, historię kradzieży obrazu przez pana Mikołaja Sapiehę znam od samego dzieciństwa, gdyż Kodeń jest mi bardzo bliski, znajduje się tylko 18 km od mojego miasta i wielokrotnie byłam w tym sanktuarium czy to samochodem czy to w pieszej pielgrzymce. Do przeczytania tej książki zabierałam się wielokrotnie, jednak dopiero teraz udało mi się ją przeczytać, a zmusiła mnie do tego sytuacja. Jako zaliczenie jednego z fakultetów muszę przygotować prezentacje na temat Kodnia i aby lepiej przygotować się do pracy postanowiłam przeczytać tę książkę. Dowiedziałam się z niej kilku ciekawych rzeczy na temat tego wizerunku Maryi oraz zwyczajów i obrzędów panujących w moim regionie. Książka przedstawia historię wojewody brzeskiego Mikołaja Sapiehy, który jest poważnie chory. Lekarze nie dają mu wielu szans na wyzdrowienie, pozostaje mu tylko pielgrzymka do Rzymu, w celu uzyskania...

ira | 2015-04-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Niepowtarzalny styl autorki sprawia, że "Błogosławioną winę" czyta się bardzo dobrze. Krótka jest, ale naładowana emocjami, i to niekoniecznie religijnej natury, choć oczywiście wątek wiary jest wątkiem dominującym.
Kolejna powieść Kossak-Szczuckiej, która mnie nie zawiodła.

Zuela | 2013-08-16

Jako,że nie wierzę w cuda,w cudowne nawrócenia,przemiany duchowe z warchoła w przykładnego szlachcica obojętnie podeszłam do tematu zawartego w tej książce.Spodziwałam się więcej faktów hisorycznych i sama nie weim czego.Do książki na pewno,kolejny raz nie wrócę

Cheri | 2013-10-30
Przeczytana: październik 2013

Wg informacji na tyle książki, powieści historyczne Zofii Kossak mogą rywalizować z dziełami takich guru tego gatunku, jak choćby Henryk Sienkiewicz. Jako wielka fanka twórczości Litwosa muszę z żalem wyznać, iż jest to absurdalne stwierdzenie, co piszę opierając się zaledwie na Błogosławionej Winie, więc skora jestem do zmiany zdania, o ile znajdę ku temu powody.

Mimo wszystko Błogosławiona... to książka dobra, pięknie ujmująca istotę wiary chrześcijańskiej. Żałuję, że przeczytałam ją po wizycie w Kodniu, w przeciwnym wypadku inaczej spojrzałabym na Obraz i może bardziej zrozumiała jego cudowność, a nawet dostrzegła moc.

Przy ocenie książki należy pamiętać, iż pomimo wszystkim niepodważalnym faktom, jest to nadal powieść historyczna, a więc dzieło bazujące zarówno na prawdziwych wydarzeniach jak i fikcji literackiej. I żeby nie psuć przyjemności czytania nie powinniśmy roztrząsać co jest czym.

Brakuje tu rozległych i dokładnych opisów przyrody, drogi, otoczenia jak u...

Lena | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Zwroty "Panie Mężu Dobrodzieju" oraz "Pani Żono Dobrodziejko" już zawitało do naszego rodzinnego języka :). Dobrze zbeletryzowana historia z pięknymi opisami. Chętnie sięgnę jeszcze po "Kossak-Szczucką" :).

apache_server | 2014-01-18
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Wiara czyni cuda. I opłaca się czasami iść pod prąd.

Lukrecja | 2016-08-23

Jak męscy potomkowie Kossaków malowali obrazy największych wydarzeń w historii Polski, tak Zofia Kossak opisywała historie ku pokrzepieniu serc za pomocą słów i robiła to równie wybitnie. Błogosławiona wina to legendarne uprowadzenie wizerunku Matki Boskiej z kaplicy papieża i wywiezienie jej do Kodnia przez Mikołaja Sapiehę. Historia legendarna bo i obraz cudami słynący. Książka, którą z pewnością mogę polecić zwłaszcza patriotom i miłośnikom historii Polski, ale również tym, którzy cenią wartości uniwersalne. Zofia Kossak w najdrobniejszych detalach przejawia ogromną wiedzę i szacunek dla czytelnika opisując XVII - wieczne obyczaje szlachty polskiej. Wspaniała książka.

adalbert | 2016-10-11
Przeczytana: 31 grudnia 2000

Czy dziś jest możliwe przestrzeganie takich zasad staropolskiej szlachetności?Toczenia sporów,zasad toczenia bitew?W czasach,gdy za pijackie awantury,pobicie kobiety-policjantki na służbie, wysokiej rangi oficerom nie odbiera się stopni wojskowych?Z przyjemnością zagłębiłem się we wspaniale opisany incydent z XV-wiecznej Polski.Wiem,że rozwój cywilizacji ma swoje prawa,ale to,z czym spotykamy się teraz na codzień to nie rozwój - do bolesna degradacja.

poznanianka | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Historia może i nieprawdziwa, ale to nie ważne. Liczy się to, że przyjemnie się czyta. Mądra jest ta książka, taka nienachalnie mądra.
I do tego krajobrazy, pola, lasy, niedostępne puszcze. Działa na wyobraźnię.