Fantazja, Przygoda, Rozrywka SF

10. Kometa;
11. Ghorry;
12. Wielki sen;
13. Jaś i Małgosia;
14. Pod białymi obłokami.

Wyobrażam to sobie tak – Autor wybrał się onegdaj, w czasach słusznie minionych, z wycieczką ORBISU do Grecji. Zaliczywszy obowiązkowy program – zwiedzanie klejnotów kultury antycznej, cierpki smak uozo i wykonany z gracją niedźwiedzia taniec Zorby – usiadł na brzegu morza, pozwolił zdrzemnąć się rozumowi, a poluzował wodze fantazji, która kazała mu pożenić antyczne mity z konwencją science-fiction. Owoce między innymi takiego takiego mariażu obserwować możemy w „Muszli egejskiej” Zbigniewa Doleckiego.

Nie, to nie jest zła książka. Ciężko o coś wybitnie żenującego oskarżyć te opowiadania. To po części naiwne, po części sentymentalne teksty, które zaopatrzono w absolutnie podstawowe rekwizyty potrzebne do zaistnienia „czynnika science-fiction.” Mamy więc otchłanie kosmosu i jego tajemnice, mamy Obcych, którzy dysponują nadnaturalnymi mocami, mamy prehistorię człowieka (tu się głęboko kłania wybitny twórca fantastyki, Erich von Daniken), który na swej drodze spotyka przybyszów z...

Jale | 2015-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Chyba będzie lepiej zacząć od plusów, bo w końcu pierwszy kontakt z opowiadaniami Doleckiego nie jest jakąś straszną katastrofą. Tytułowa "Muszla egejska" ma nawet nienajgorszy, sentymentalny klimat, a kilka innych tekstów posiada całkiem błyskotliwe pomysły, w dodatku częstokroć z mniejszym lub większym wdziękiem próbujące eksplorować odniesienia do mitów, legend i bliższych naszym czasom zjawisk popkultury, jak choćby UFO. Za pozytywną stronę opowiadań można też przyjąć ich niewielką objętość i nie zamęczanie czytelnikami zawikłanymi opisami stworzonego przez autora świata.

Więcej dobrego jednak o prozie Doleckiego powiedzieć się nie da. Przede wszystkim uderza w książce mocno zalatujący grafomanią język, po brzegi wypchany mrowiem zbędnych zaimków, przesycony nie mającymi NAJMNIEJSZEGO znaczenia dla fabuły detalami, które z uporem godnym lepszej sprawy są dokładnie tłumaczone (np. jak bohater słucha muzyki klasycznego kompozytora, to koniecznie musi zostać podane, że to opus...

byłem_fprefectem | 2012-10-20
Przeczytana: 20 października 2012

Mam nadzieję, że autor niniejszego zbiorku opowiadań, był znacznie lepszym poetą, bo jako autor SF raczej do najciekawszych nie należy.

Znaczna część opowiadań w tym tytułowa Muszla egejska, a poza nią Minotaur, Niewidzialni, Przestąpić Styks, Jaś i Małgosia, Pod białymi obłokami, to podrasowane mity lub bajki. Zastępuje się jedną lub kilka postaci, które oryginalnie były bogami lub magicznymi postaciami w bajkach, kosmitami i mamy "całkiem nowe" opowiadanie SF. Jeszcze można dodać parę gadżetów i bez większego wysiłku coś "stworzyliśmy".

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/10/mitomania.html

Adrian | 2017-05-26