Inga

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Saga Cienie z Przeszłości". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Elipsa
Skygger fra fortiden
978-83-60446-82-9
saga, tajemnice, nieszczęście
_Olinka_

Inga Svartdal, córka właściciela bogatego dworu, przyszła na świat w tragicznych okolicznościach: jej matka przypłaciła urodzenie dziecka własnym życiem. Ojciec od początku winą za śmierć ukochanej żony obarczał Ingę i nigdy jej tego nie wybaczył, a w końcu, kiedy córka skończyła osiemnaście lat, wydał ją za mąż za swojego sąsiada i przyjaciela, ponad pięćdziesięcio­letniego Nielsa. Nic nie wskazuje na to, by Niels poślubił ją z potrzeby serca. Chodziło mu o to, że obecność żony może się stać przykrywką dla spraw, które on sam za wszelką cenę chciałby ukryć przed oczyma ludzi. Niels ma dwie dorosłe córki, z których starsza, Gudrun, okazuje Indze jawną nienawiść. Zewsząd czają się dramatyczne tajemnice z przeszłości, rodowe waśnie, domagające się zemsty, budzące grozę wydarzenia w rodzinie męża, powtarzane szeptem plotki. Inga nie należy do osób, które załamywałyby się pod naporem przeciwności. Zwłaszcza że nieoczekiwanie zjawia się miłość - prawdziwa i piękna... Taki jest początek opowieści, która wypełni 13 tomów sagi "Cienie z przeszłości", autorstwa norweskiej pisarki Torill Thorup. Saga napisana jest znakomicie. Opowiada przede wszystkim o miłości, niezwykłej i często gwałtownej, o wielkich namiętnościach, nad którymi ludzie nie zawsze potrafią panować, o tym, co w człowieku dobre, ale i o mrocznych zakamarkach jego duszy, o zazdrości, niepohamowanym pożądaniu i zemście, czasem do ostatniej kropli krwi. To naprawdę frapująca i piękna lektura na jesienne i zimowe wieczory.

sola255 | 2015-03-25

Saga Cienie z przeszłości.
Kanwą dla tej 13 tomowej powieści , jest waśń rodzinna, której początek spowodował lawinę tragicznych w skutkach wydarzeń.
Znajdując w końcu na kartach książki , wyjaśnienie tej tajemnicy doszłam do wniosku ,że to co potem się wydarzyło , nie było jej warte . Zapoczątkowała o wiele większe tragedie ludzkie.
Tyle tu zostało ich upchniętych: morderstwa (zamierzone, niezamierzone), nienawiść ,zazdrość , szaleństwo, kazirodztwo, krzywoprzysięstwo, chciwość, hipokryzja ,wepchnięcie do łóżka starcowi nastoletniej córki przez ojca, no i miłość .
Czytając nie mogłam pozbyć się wrażenia ,że pisarka chciała stworzyć powieść na miarę Wichrowych Wzgórz z ojcem Ingi ,w pewnym sensie , jako Heatcliffem . Jeśli faktycznie miała taki zamiar to niestety Heatcliff jest tylko jeden , a to byłaby tylko mizerna podróbka, ale może nie mam racji.
To co mnie ujęło , to Inga .Młoda dziewczyna , która nie miała wyboru , ale walczyła (bezkompromisowo), nie poddawała się i...

To pierwszy z 13-stu tomów norweskiej sagi "Cienie przeszłości". Opowiada losy dziewczyny, której los nie oszczędzał. Już jako niemowlę stała się obiektem negatywnych uczuć ze strony ojca, porażką akuszerki i była świadkiem śmierci swojej drogiej matki...
Czas mija. Inga - bo tak ma na imię główna bohaterka - wyrasta na piękną, młodą dziewczynę, wrażliwą na losy drugiego człowieka i okaleczona przez niewytłumaczalny, wręcz irracjonalny żal ojca o to, że jego ukochana żona powicie córeczki przypłaciła życiem.
Niestety, los ani myśli być łaskawszy dla niej. Rozkazem wydanym przez rodziciela zostaje wydana za mąż za swojego 50-letniego sąsiada. Wprowadza się do domu małżonka, i od tego momentu zaczyna się jej prawdziwy dramat - ten, który zdaje się nie mieć końca ani rozwiązania.
Niemal w tym samym czasie na horyzoncie pojawia się prawdziwa miłość...Cóż z tego wyniknie? Jak Inga poradzi sobie w świecie, do którego ją wepchnięto wbrew woli? Czy znajdzie w sobie tak wiele siły, aby...

| 2015-03-24

Nie pamiętam jak " Inga" trafiła w moje ręce. Wiem tylko tyle, że okrutnie mi się spodobała. Chociaż zazwyczaj stronię od tego typu sag, książka Torill Thorup mnie zauroczyła. I to do tego stopnia, że przeczytalam ją w jeden wieczór, tak bardzo chciałam wiedzieć co będzie dalej, czy Inga wyjdzie za starca, którego wybrał jej ojciec?! I co to za tajemnicę skrywa jej świeżo upieczony mąż i jego wredna córka? Czytałam ten tom kilka lat temu i niestety do tej pory nie udało mi się nigdzie namierzyć kolejnych części. A szkoda, bo zżera mnie ciekawość jak dalej potoczyły się losy Ingi.

Asia | 2018-06-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

I część sagi Cienie przeszłości
„Inga” jest to pierwsza część sagi „Cienie Przeszłości”. Inga jest najmłodsza w rodzinie, posiada dwóch braci – Kristera i Kristoffera. Jej matka – Jenny – umarła podczas porodu. Ojciec – Martin bardzo przeżył śmierć żony, która była dla niego wszystkim i znienawidził córkę, która odebrała mu to co było dla niego najważniejsze. Inga od początku nie miała łatwego życia. Ojciec nigdy nie okazywał jej uczuć, a jeżeli już to tylko te negatywne. Matkę zastąpiła jej Emma – służąca, która od zawsze była we dworze i która jej doradzała i wspierała. Inga mieszka w Svartdal, niedaleko położone są jeszcze dwa dwory – Storedal i Gaupas, które kiedyś były w dobrym stosunkach, jednak coś się wydarzyło w przeszłości i został zerwany kontakt ze Storedal. W Gaupas panem był Niels, który posiadał dwie córki – Gudrun i Sigrid. Jego córki bardzo się od siebie różniły. Książka opisuje codzienne życie Ingi, jej prace oraz stosunki, jakie łączą ją z ojcem. Inga pewnego...

Regalia | 2016-09-24
Przeczytana: 23 września 2016

Nie przepadam za romansidłami. Ale to jest inne. Wściekałam się z Ingą, współczułam jej, zakochałam się :) Zaczęłam czytanie od tomu 3 więc wiem, jak mniej-więcej się potoczyły losy, jednak czekam na drugim tom, by wiedzieć, czy Gudrun faktycznie ma "ciagoty" do "starszych" panów z rodziny...

Anik | 2012-07-16

Tę sagę bardzo polecam. Czyta się ją jednym tchem, zawiera 13 książek i każdą pochłania się bardzo szybko ;) Akcja dzieje się na początku lat 1900. Ale historia świetna, każdemu polecam;)

Saga warta polecenia,
bardzo wciągająca aż do 13 ostatniego tomu.

Paulina Król | 2015-04-30
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Lekka, przyjemna i bardzo wciągająca historia miłosna, umiejscowiona w nieco odległych czasach, niemniej jednak zachęcam do czytania, potrafi zaciekawić :)

Morgana | 2014-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Czyta się bardzo szybko,wręcz błyskawicznie. Jest to trochę takie zwykłe romansidło, ale koniec tej części mnie trochę zaintrygował, więc sięgnę po kolejny tom.

FantazjeWroclawianki | 2014-10-30

A to tak na deser... tom 1. Inga przeczytałam teraz będę poszukiwać kolejnych tomów. Bardzo intrygująca książka!