historyczna

Pięćset lat, które nastąpiły po upadku Cesarstwa Rzymskiego, wciąż uważa się za aciemne wiekia dziejów Europy, zdominowane przez barbarzyńskich najeźdźców, przesądy i walkę o przetrwanie. Julia Smith rozprawia się z tym wizerunkiem, ukazując okres niezwykłego ożywienia i różnorodności kulturowej. Przedstawia nam ludzi ze wszystkich warstw społecznych, od niewolnika po cesarza, a dzięki przeogromnemu zasobowi materiałów źródłowych pozwala im mówić własnymi słowami. Europa po Rzymie prezentuje wyrazisty obraz codziennego życia i pracy, społeczeństwa, religii i kultury. Dzięki tej książce możemy zobaczyć, jak kształtowały się relacje i więzi łączące mężczyzn i kobiety, władców i poddanych, kapłanów i lud. Arcydzieło. Uchwycona została żywa tkanka zachodniej Europy, od Rzymu po Hebrydy, na przestrzeni połowy tysiąclecia jej dziejów (...). Prawdziwy aportret epokia (...). Prof. Peter Brown, Uniwersytet Princeton Julia M.H. Smith kieruje Katedrą im. Johna Edwardsa w Instytucie Historii średniowiecznej Uniwersytetu Glasgow.

SamNieWieszKto | 2014-01-31

Pierwsze trzy rozdziały bardzo interesujące.

W czwartym rozdziale, poświęconym kobietom autorka sprawia wrażenie, jakby ludzie średniowiecza czymś ją obrazili. W rozdziale siódmym natomiast z lekkim oburzeniem odkrywa, że średniowiecze nie było epoką ideologicznie neutralną.

Tytuł trochę na wyrost. Autorka wykracza poza narzucone sobie ramy, koncentrując się raczej na IX i X wieku, niż wiekach VI-X jak wskazywałby napis na okładce. W wielu momentach zakres ten zostaje przesunięty jeszcze bardziej, gdy skupia się na materiale i wydarzeniach z wieków XI i XII.

postwiking | 2016-01-21
Przeczytana: 02 stycznia 2016