Wojna o wszystkie oceany

Okładka książki Wojna o wszystkie oceany Lesley Adkins, Roy Adkins
Okładka książki Wojna o wszystkie oceany
Lesley AdkinsRoy Adkins Wydawnictwo: Rebis historia
2008-11-01
Janusz Szczepański
wojskowość powszechna wojny morskie okresu napoleońskiego wojna 1812-1814

Okładka książki Eavesdropping on Jane Austens England Lesley Adkins, Roy Adkins
Eavesdropping ... Lesley Adkins, Roy ...

Bardzo dobra książka dla marynistów z okresu wojen napoleońskich, autor podaje dużo nowych, zupełnie nieznanych mi faktów związanych z tematem

Książka czaruje erudycją: autorzy, poza opisywaniem kampanii i towarzyszących im starć, na szerokim tle nakreślili życie codzienne marynarzy Royal Navy i wielu osobowości spośród kadry oficerskiej. Przy ogromie informacji zaskakuje styl literacki - bardzo przystępny, wciągający i dowodzący, że praca o ambicjach naukowych nie musi być wcale nudna. Dla osób fascynujących się marynistyką doby wojen napoleońskich pozycja obowiązkowa.

Bardzo przyjemna i/lub ciekawa książka. Dlaczego? Po pierwsze, sprawia wrażenie naprawdę rzetelnie opracowanej, po drugie - co nie zawsze ma miejsce, jeśli idzie o tego typu pozycje - autorom udało się zgromadzoną wiedzę/informacje przekazać w naprawdę przystępny sposób. Po trzecie... Dodające "smaczku", względnie tzw. "ludzkiego aspektu" liczne fragmenty listów i/lub raportów pisanych przez nie tylko przez dowódców, oficerów, ale również zwykłych marynarzy - uczestników/naocznych świadków omawianych wydarzeń. Do tego przyzwoicie wydana i okraszona sporą liczbą portretów i ilustracji z epoki. Chętnie sięgnę po inne pozycje tej pary, a jest ich - jak się okazuje sporo, nawet jeśli nie wszystkie zostały (niestety) wydane w naszym kraju. Polecam.

Hm.. książka napisana przez Anglika dla Anglika i trochę nie rozumiem zachwytów nad ta książka, no chyba że ktoś jest wielkim miłośnikiem Royal Navy.
Jak dla mnie za bardzo rozciągnięta i momentami nawet chaotyczna. Autor skupia się tylko na aspekcie morskich działań wojennych okresu wojen Napoleońskich i tylko z perspektywy Royal Navy.
Niestety nie ma szerszej perspektywy wielu działań, ani głębokiej analizy opisywanych wydarzeń. Dodatkowym minusem są rozwlekłe opisy życia codziennego, a nieproporcjonalnie mało poświęca się stron istotnym wydarzeniom.
Czasami ciężko nadążyć za autorem tak "skacze" po całym Świecie, a innym razem przynudza przydługimi opisami.
Książka jest dobrym uzupełnieniem morskich aspektów Wojen Napoleońskich.
Jak dla mnie nie czyta się jej z duża przyjemnością, a autor nie umiał mnie zaciekawić opowiadanymi historiami - może dlatego że były przypadkowo dobierane i opisywane bardzo tendencyjnie.

Niestety nie ma szerszej...

Książka wydana w 2008 roku obecnie dość trudno osiągalna na rynku wtórnym. Po dwumiesięcznym polowaniu na znanym serwisie aukcyjnym udaje mi się ją wreszcie pozyskać. W Anglii książka uznana za jeden z najlepszych tytułów militarnych roku 2006.Z tym większymi nadziejami na wspaniałą ucztę zasiadam do lektury. Podtytuł brzmi ,,Od Nelsona nad Nilem do Napoleona pod Waterloo,, i po przeczytaniu tego dzieła niestety muszę stwierdzić ,że za dużo tu lądu a za mało wody. Oczywiście początek jest bardzo obiecujący - szeroko opisana bitwa morska pod Abukirem znana jako bitwa u ujścia Nilu ,dalej potyczki morskie z flotą francuską , atak na Kopenhagę aż po długoletnie blokady portów francuskich.Zabrakło mi tutaj opisu bitwy pod Trafalgarem - autor odsyła do swojej innej książki traktującej tylko o tym wydarzeniu (tytuł niestety tylko po angielsku). Niepotrzebnie zbyt rozwlekły rozdział ,,Branka,, o siłowym naborze do Royal Navy oraz tło historyczne kampanii napoleońskich.
Na pewno oczekiwałem większej dawki bitew morskich , schematów ,grafik i tutaj miałem niedosyt.

Jedynym minusem książki jest poświęcenie bitwie pod Trafalgarem jedynie ok. 1,5 strony i odesłanie zainteresowanych nią do innej książki tego autora, która jest po angielsku, moim zdaniem na te bitwę powinno być przeznaczone co najmniej 30 stron.

Doskonała monografia Royal Navy w czasach wojen napoleońskich. Idealna pozycja dla miłośników Forestera i O'Briana, którzy chcą sobie uzupełnić obraz znany z powieści. Mimo, że to doskonała naukowa praca czyta się ją jak beletrystykę.

• Marynistyka
  • Przyroda, podróż
  • Epoka Napoleońska
  • MBP

Dodaj cytat z książki Wojna o wszystkie oceany