Die Goten
Goci, Germanie
historia
Feanor

Książka przedstawia dzieje germańskiego ludu, który w pierwszych wiekach po Chrystusie tworzył państwa w całej Europie, wpływając również na dzieje cesarstwa rzymskiego. Autor szczegółowo odtwarza historię Gotów, podział na plemiona, ich strukturę społeczną, wierzenia i zwyczaje. Goccy barbarzyńcy budzili strach, ale i fascynację ówczesnego świata, która przetrwała do dziś.

Małgorzata | 2017-05-17

Czy ktoś w Polsce zna język niemiecki na tyle dobrze, aby tłumaczyć książki naukowe? To oczywiście pytanie zaadresowane do tłumaczy kapitalnej książki "Die Goten" Herwiga Wolframa. Liczba błędów w przekładzie jest porażająca. Redakcja dopuściła do tego, żeby ród Baltów, z którego pochodził m.in. Alaryk, zmienił się w Bałtów. Pozostaje mieć nadzieję, że książkę H. Wolframa wezmą na warsztat nasi historycy i zrobią godne jej polskie wydanie - to jest mierne (choć okładka mnie urzekła).

Feanor | 2010-06-25
Przeczytana: wrzesień 2009

Lektura bardzo obfita w szczegóły, obowiązkowa dla zainteresowanych tematem. Czyta się ją niestety trudno i powoli, ale nie znając niemieckiego oryginału nie wiem na ile to wina książki, a na ile tłumacza.

baniu3d | 2015-11-24
Na półkach: Przeczytane, Historia