Antologia opowiadań science fiction pod redakcją Gardnera Dozois. Gardner Dozois już od ponad dziesięciu lat jest redaktorem naczelnym "Asimov's Science Fiction". W tym czasie wielokrotnie zdobywał Hugo dla Najlepszego Wydawcy Roku. Jest autorem powieści Nightmare Blue (wraz z George'em Alekiem Effingerem) oraz Strangers; jego opowiadania, które przyniosły mu dwie Nebule, zostały zebrane w "Geodesic Dreams". W innym zbiorze, zatytuowanym Slow Dancing Through Time, znajdują się utwory napisane wspólnie m.in. z Jackiem Dannem, Michaelem Swanwickiem oraz Susan Carper. Urodzony w Salem w stanie Massachusetts mieszka obecnie w Filadelfii. Zamieszczone w tym tomie opowiadania ze "złotej ery" science fiction nie tylko tworzą solidny fundament fantastyki takiej, jaką znamy dzisiaj - poszukującej, niespokojnej, często eksperymentującej - lecz dostarczają wciąż wielu wspaniałych przeżyć nowym pokoleniom miłośników SF. Trudno się zresztą temu dziwić, wszak mamy tu do czynienia z literaturą zwróconą ku przyszłości, a więc także - zwracającą się do przyszłych czytelników! Z przedstawionymi tu tekstami czas obszedł się niezwykle łaskawie, czego nie da się powiedzieć o wielu utworach należących do innych odmian literatury popularnej sprzed czterdziestu czy pięćdziesięciu lat. To wehikuły czasu najwyższej klasy: nie tylko w doskonałym stanie dotarły do obecnej epoki, lecz są gotowe do dalszej służby, kierując naszą wyobraźnię ku odległej, fascynującej przyszłości. Warto skorzystać z okazji i wybrać się w tę niezwykłą podróż.
SPIS OPOWIADAŃ
- A.E. van Vogt Rull (przekład: Piotr Goraj)
- James H. Schmitz Druga noc lata (przekład: Jarosław Cieśla)
- L. Sprague de Camp Gwizdek Galtona (przekład: Anna Dorota Kamińska)
- Jack Vance Nowy Najwyższy (przekład: Anna Dorota Kamińska)
- C.M. Kornbluth Ta cząstka chwały (przekład: Jarosław Cieśla)
- Leigh Brackett Ostatnie dni Shandakoru (przekład: Anna Dorota Kamińska)
- Murray Leinster Misja badawcza (przekład: Joanna Grabarek)
- Poul Anderson Ludzie Nieba (przekład: Jarosław Cieśla)
- Gordon R. Dickson Człowiek w torbie na listy (przekład: Paulina Braiter)
- Cordwainer Smith Male ketki mamy Hetki (przekład: Jarosław Cieśla)
- Brian W. Aldiss Rodzaj sztuki (przekład: Joanna Grabarek)
- H. Beam Piper Bóg prochu (przekład: Joanna Grabarek)
- Ursula K. Le Guin Naszyjnik Semley (przekład: Lech Jęczmyk)
- Fritz Leiber Pojedynek (przekład: Tomasz Gałązka)
- Roger Zelazny Bramy jego twarzy, lampy jego ust (przekład: Zbigniew A. Królicki)
- James Tiptree Jr. Matka w niebie diamentów (przekład: Piotr Goraj)

Szatynka | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Trochę głupio jest się przyznać, ale chyba każdy ma od czasu do czasu ochotę przeczytać coś prostego; tekst, który ma początek, koniec i środek lub, jak to woli, wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Bez eksperymentów formalnych, bez nadmiernych komplikacji. Ot, porządnie napisana, dobra, prosta, wciągająca historia.
Zbiorem takich właśnie tekstów jest antologia „Stare dobre czasy” pod redakcją Gerdnera Dozoisa, wieloletnie redaktora naczelnego „Asimov’s Science Fiction”, a także autora powieści i opowiadań fantastycznych. W książce zebrano teksty pochodzące ze „Złotego wieku fantastyki” (lata 50., 60. i początek 70.).
Na wstępie muszę zaznaczyć, że sam wydawca określił prezentowane opowiadania jako „teksty pulpowe” i w tej właśnie kategorii należy je rozpatrywać. Oczywiście, jak to ze wszystkimi zbiorami bywa, zarówno tematyka, jak i jakość prezentowanych utworów jest różna, nie ma jednak w antologii żadnych spektakularnych wpadek. Ale po kolei.
Rull (The Rull), A.E. van Vogt,...

Mamerkus | 2012-10-25
Przeczytana: 22 czerwca 2010

Całkiem niezły zbiór całkiem niezłych opowiadań z gatunku space opery. Na szczególną uwagę zasługują opowiadania Murraya Leinstera, Jacka Vance, Briana Aldissa, Kornblutha, Cordwainera Smitha. Poniżej oczekiwań opowiadanie Leigh Brackett, które bardziej zalicza się aktualnie do bajek niż fantastyki.

MacDaniel | 2017-06-03
LordVaderJunior | 2017-04-27