Akacje kwitną

Akacjes blien
83-89129-49-3
miniatura poetycka
Noir

Tom opowiadań, "montaży", jak je nazywała Debora Vogel, zrodził się nie tylko z (dziś zaginionej) korespondencji z Schulzem, ale również z jej własnych, oryginalnych teorii estetycznych. Vogel fascynowała się konstruktywizmem w malarstwie i modernizmem w literaturze, ale w głębi duszy pozostała chyba artystką liryczną. Swym tekstom starała się nadać cechy gazetowego reportażu, kompozycji złożonych z pojedynczych szybkich ujęć, jak gdyby nie poddanych selekcji. Jej bohaterowie, umyślnie schematyczni i podobni do manekinów, spacerują ulicami wymyślonego, geometrycznego miasta, które przypomina na przemian Paryż i Lwów.

Michal | 2014-06-10
Przeczytana: 22 maja 2014

„Nigdy jeszcze czytane słowa nie wywoływały takiej lawiny znaczeń i skojarzeń” – zapisałem sobie w trakcie lektury książki „Akacje kwitną” autorstwa Debory Vogel, polskiej Żydówki z Galicji. To jedna z tych książek, która odcisnęła na mnie trwałe piętno, która śni się nie tylko po nocach, ale również na jawie!

Trudno opisać fabułę „Akacji”, bo właściwie jej tam brak. Mamy tu raczej do czynienia z opisem tego, co najczęściej nam umyka, bo nie stanowi dla nas treści życia a stwierdzenie, że to zbiór krótkich utworów prozatorskich w konwencji konstruktywistycznej a do tego inspirowanej filozofią Hegla niczego nie wyjaśnia, razi akademicką manierą a niektórych na pewno zniechęci. Czym zatem są „Akacje”?

Wspomniane wyżej krótkie formy składające się na zbiór „Akacje kwitną” Vogel nazwała montażami, których treść niosła wielość zdarzeń niezwiązanych przyczyną czy skutkiem a raczej miejscem i nastrojem. Bohaterów tam również nie znajdziemy – są za to ludzie-manekiny, pozbawione twarzy...

Pani Akne | 2014-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Debora Vogel - lwowska poetka i pisarka pochodzenia żydowskiego. Przyjaciółka i niedoszła żona Schulza, muza Witkacego. To aż dziwne, że wcześniej o niej nie słyszałam... W swojej karierze artystycznej podjęła trudna decyzję - pisania w języku jidysz, przez co naroiła sobie wielu antagonistów.

Stworzyła novum gatunkowe - montaże, czyli krótkie dawki prozy, które jawią się niczym kadry filmowe.

Sama odcinała się od surrealizmu, pociągał ją raczej konstruktywizm. Poprzez losy zbiorowości widziała losy jednostki.

Podczas lektury miałam baaardzo mieszane uczucia, bo zestawiała ze sobą absurdalną tematykę, np. kwiaty i żołnierzy, materiały budowlane i duszę. Także jej styl jest nieporównywalny z żadnym innym. Ale przebrnęłam i z ręką na sercu mówię: było warto!

Dla fanów Schulza, Kafki, Witacego - kobiece spojrzenie na pogmatwaną rzeczywistość.

Moją wielką bolączką jest to, że nie rozumiem prozy Schulza i Kafki. Zbyt wysoki poziom abstrakcji. To samo miałam w przypadku Vogel, ale postanowiłam spróbować przebrnąć przez "Akacje kwitną" i muszę przyznać, że cieszę się z powodu tej próby. Było chwilami ciężko.
Podobało mi się wykorzystanie kolorów i odniesień do różnego rodzaju materii - kto by pomyślał, że zmierzch października może być bursztynowy, a życie mogło się rozgrywać "bez przekisłych, rudych chwastów pasji i bez tępych mlecznych chwastów tęsknoty". To tylko mała próbka umiejętności Debory Vogel.
Podczas czytania tego zbioru co i rusz przypominały mi się fragmenty "Sklepów cynamonowych" - jednak nie jest to naśladowanie stylu pisania Schulza; Vogel wypracowała własny sposób na wyrażanie myśli i według mnie powinna być stawiana obok tego pisarza. Krzywdząca jest dla niej łatka "Przyjaciółki Brunona Schulza", bo to moim zdaniem umniejsza znaczenie jej twórczości (podobnie jest w przypadku tego, co stworzyła Milena...

Gra_ce | 2012-04-02
Przeczytana: 2008 rok

Jeśli można by sobie wyobrazić wyobraźnię/prozę, która "dogaduje" się z Schulzem i Kafką, a wśród poetów za przewodnika obrała sobie Rilke'go, to pewnie byłaby to wyobraźnia/proza Debory Vogel.
To są lapidarne, poetyckie strony raczej o substancji, materii niż o formie czy procesie. Brzmi mętnie?

No cóż, próbka:

"...na całym świecie czeka lepki materiał nudy; czeka na swój los. Jak miedź fantastyczna i jak żelazo soczyste i jak zwyczajny, dosłowny materiał gliny, z której można ulepić człowieka. Lepki surowiec życia czeka na swój los; jeszcze jest co robić na świecie. Tylko podjąć trzeba życie, które leży wszędzie wielkimi stosami i narasta."

Dla koneserów - jeśli ktoś rezonuje z podobnym stylem - to trafi mu się prawdziwa gratka.

Szeptucha | 2014-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 września 2014

Piękna proza poetycka - rzecz dla znawców. Próżno szukać tu fabuły, bo i po co? Lepiej dać sie ponieść słowom.

tituba | 2016-02-07
Skrzydełko | 2015-11-10