Balsamista t. 3

Wydawnictwo: Hanami
Shigeshoushi
komiksy
Nemosja

Czasem, aby zrozumieć, jak bardzo coś jest ważne, trzeba to stracić. Niestety, niektórzy muszą pozostać zupełnie sami, aby pojąć, że to, co mieli, było naprawdę wyjątkowe. Konflikt z ojcem, śmierć matki, smutne wspomnienia z dzieciństwa – wszystko to mocno wpłynęło na Mamiyę. Mimo tego mężczyzna zdecydował się zostać balsamistą. Dlaczego postanowił zdobyć profesję, której tak bardzo nienawidził?

źródło opisu: Hanami, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

Villiana | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Miałam dać sobie na wstrzymanie z Balsamistą, głównie aby trochę ochłonąć po poprzedniej części, ale miętoliłam w rękach tom trzeci i jakoś sam mi się przeczytał ;) No co ja tu będę ukrywać, wciągnęłam się bez reszty w tą serię i musiałam wiedzieć, co będzie dalej!

W tej części cofamy się w czasie, poznajemy Shinjuro zanim jeszcze został balsamistą, jego relację z rodzicami oraz długą drogę, jaką musiał przejść, zanim stał się tym, kim jest teraz. Wyjaśnia się, dlaczego zdecydował się iść w ślady ojca oraz o co chodzi z tą jego dziwną chorobą. Na całej drodze jako balsamisty Shinjuro szuka odpowiedzi na pytanie „czy mógłbyś poddać balsamowaniu kogoś kogo kochasz?”, spotyka różnych ludzi i stara się jakoś ukształtować.

Bardzo ciekawa część, wiele rzeczy się wyjaśniło i całość sprawiła, że bohater stał mi się bliższy i lubię go coraz bardziej. Zabrakło mi tutaj jedynie odrobiny teraźniejszości, żeby wspomnienia bohatera były formą retrospekcji, tak jak to miało miejsce już...

Aithusa22 | 2015-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2015

"Ja zawsze zdawałem sobie sprawę z tego, jak coś jest ważne, dopiero w momencie, gdy to traciłem."

Ten tom był dla mnie najgorszym ze wszystkich. Gdy okazało się, że będzie tu opisana przeszłość Schinjuro- spasowałam, a w moich czytaniu "Balsamisty" nastąpił przestój. Chciałam poznać przeszłość balsamisty, ale cały tom poświęcony temu, co było w jego życiu, łącznie z nudnymi wstawkami o szkole, okazał się dla mnie momentami nudny.

Poznajemy słodko- gorzką historię Shina. Nie zawsze miał źle, czasem w jego życiu pojawiały się dobre chwile np. przyjęcia na studia, spotkanie przyjaciół. Widać, jak bardzo brakowało mu matki, co w dalszych tomach również ma miejsce.

Nie mogę powiedzieć, że całość mnie nudziła, bo niektóre momenty były nawet czasem śmieszne i czytałam z zainteresowaniem. Przeszłość głównego bohatera też daje wiele do myślenia. Zadziwiające jest to, jak dawne wydarzenia potrafią wpłynąć na przyszłość, nawet wtedy, gdy chcemy o nich zapomnieć i kroczyć naprzód...

Książniczka | 2015-08-03
Na półkach: Przeczytane, Do popłakania

"Myślisz, że mógłbyś poddać balsamowaniu kogoś, kogo kochasz?"

Trzeci tom, w przeciwieństwie do poprzednich, prawie całkowicie skupia się na postaci Shinjuro i jego przeszłości. Dostajemy odpowiedź, czemu podjął się takiej pracy, i czemu jest właśnie taki...

Jestem coraz bardziej pochłonięta przez tę melancholijną, smutną historię... A Shinjuro wydaje mi się coraz bardziej fascynujący i coraz bardziej ludzki. Zdecydowanie daje się lubić.

Chciałam przeczytać wszystkie tomy jeden po drugim, ale muszę jednak robić sobie przerwy - za duża dawka śmierci, smutku i żałoby nie działa dobrze na mój nastrój... Ale ponieważ mam skłonności do samoudręczania się, to zrobienie sobie przerwy może być trudne;)

Youmi | 2011-03-02
Przeczytana: 2011 rok

Wreszcie!!!!
Zrozumiałam jego strach przed zimnem rąk.
Zrozumiała dlaczego potrzebuje ciepło kobiet.
A najważniejsze jest to że wreszcie go poznałam, nie był tylko postacią o której nic nie wiem lecz znam jego trud życia już wiem co tak na prawdę skłoniło go aby był balsamistą.

melissa | 2010-11-05
Przeczytana: 2008 rok

Bardzo spodobało mi się to, że w końcu dowiedziałam się czegoś o przeszłości głównego bohatera. ;]

Kamiookami | 2016-10-19
Na półkach: Manga, Przeczytane, Posiadam