Podstęp

Cykl: Belizariusz (tom 1)
Wydawnictwo: ISA
An Oblique Approach
podstęp, belizariusz, bizancjum
dona

Ukryte zamiary... W północnych Indiach Malawianie stworzyli imperium zła. Prowadzi ich, a może zniewala, zdradziecka inteligencja pochodząca z odległego czasu, dysponująca nową bronią i mająca niezwykły pociąg do władzy. Malawianie wkrótce opanują cały świat. I tylko trzy siły mają szansę przeszkodzić im w zdobyciu wiecznego panowania nad ludami ziemi: „Bzinacjum”. Wschodnie Imperium...

Ukryte zamiary...

„Bzinacjum”. Wschodnie Imperium Rzymskie. W porównaniu z tym, co tworzą Malawianie, przypomina Kamelot.

„Kryształ posiadający wizje przyszłości”. Przynosi ludzkości ostrzeżenie przed Malawianami i prostą instrukcję: walczcie. Jeżeli przegracie, popełnijcie samobójstwo.

I człowiek – „Belizariusz”. Bez wątpienia jest najlepszym dowódcą, jakiego nosi ziemia. Na nieszczęście tylko on jeden zdaje sobie sprawę, że wygranie wojny nie zależy od nowej broni, lecz od ludzi, którzy będą jej używać. A najbardziej od człowieka, który będzie nimi dowodził. Zagrożony podejrzeniami imperatora i konspiracją Malawian, wystawiony na niebezpieczeństwa przygranicznych wojen, szpiegów i płatnych zabójców, Belizariusz musi udać się w podróż do samego serca Imperium Malawiańskiego, aby potworne wizje kryształu nigdy się nie spełniły. Generał i jego bohaterscy towarzysze grają w niebezpieczną grę. A stawką jest wieczność.

źródło opisu: [Wydawnictwo ISA, 2004]

Fidel-F2 | 2016-03-22

Czytadło, historyczne fantasy(delikatnie), militarystyczne. Tradycyjna choroba tego typu rzeczy, bohaterowie są silnie czano-biali, szarości niewiele. Niezwykle istotnym elementem fabuły jest magiczny kryształ, który bardzo silnie wspiera Belizariusza i to niestety wkurza najbardziej bo to taka deus ex machina na etacie. Bohater dzięki niemu staje się niepokonanym wojownikiem, zdobywa ogromną wiedzę, unika pułapek, uczy się kilku obcych języków w kilka tygodni, itp. znacznie ciekawiej by było gdyby przynajmniej część tych rzeczy szła zwyczajnym torem. Choć zdarzają się dłużyzny, lektura wciąga, czyta się przyjemnie. Polecam umiarkowanie, niemniej dla fanów gatunku rzecz bardzo dobra.

reuver64 | 2012-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2012