Zapach wiatru

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Along the Shore
obyczajowa, miłość, przyjaźń
Barbara

"Zapach wiatru" to po raz pierwszy wydany w Polsce zbiór opowiadań L.M.Montgomery. Dzikie, skaliste wybrzeże staje się scenerią dramatycznych wydarzeń; tu rozkwitają wielkie miłości, nadzieje i pragnienia, tu też toczy się nieustająca walka człowieka z nieujarzmionym morskim żywiołem. Kim jest zagadkowa piękność z Przylądka Czterech Wiatrów? Jaką tajemnicę kryją w sobie losy panny Lennox i...

Kim jest zagadkowa piękność z Przylądka Czterech Wiatrów? Jaką tajemnicę kryją w sobie losy panny Lennox i kapitania Olivera? Czy Nora, Złota Dama i Żeglarze Bliźniacy istnieją naprawdę, czy należą tylko do świata nadmorskich legend?

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na potrzeby LC

Wicca | 2012-07-24
Przeczytana: 25 sierpnia 1997

Moja przygoda z twórczością Lucy Maud Montgomery zaczęła się od cyklu o Ani z Zielonego Wzgórza, do czytania której zachęciła mnie moja mama. Początkowo byłam do niej nastawiona bardzo sceptycznie, ale już po kilku stronach styl pisania autorki jak i mieszkańcy Wyspy Księcia Edwarda zawładnęły mną do takiego stopnia, iż kupiłam nie tylko wszystkie części o rudowłosej Ani ale również pozostałe powieści pisarki, łącznie z opowiadaniami.
Opowiadaniami, które emanują ciepłem, miłoscią a także nadzieją na lepsze jutro.
Czy właśnie taki jest "ZAPACH WIATRU"?

Tak naprawdę trudno jest go oceniać jako całość.
Większość opowiadań kończy się happy endem, niektóre mogą się wydawać banalnymi opowiastkami, których koniec jest łatwy do przewidzenia. Nie brak jednak historii, które wzruszają, które wzbudzają zaciekawienie, a nawet zachwyt. Opowiadają o miłości, przyjaźni, nieraz odsłaniają tajemnice przeszłości bohaterów, ukazują ich najskrytsze myśli, wyobrażenia, a także przywiązanie do...

Joanna Hacz | 2015-08-10

Zbiór przecudnych opowiadań.
Klimat historii, które opowiada pani Montgomery, jest jak zwykle zachwycający i niepowtarzalny.
Spodobał mi się zwłaszcza jeden fragment. Wspaniale podsumowuje on talent autorki: "To musi być cudowne - mieć do powiedzenia coś, czego słucha cały świat. Powiedzieć to słowami, które staną się nieśmiertelne. To zapewne najszlachetniejsze powołanie człowieka".

Jula | 2013-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2013, Wzruszjące
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Czytając tę książkę, niemal czuje się zapach wiatru i morza.

Jesienna | 2015-08-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

16 do bólu przewidywalnych opowiadań o życiu, przyjaźni i miłości (głównie). Kilka naprawdę uroczych, pozostałe do strawienia. Całość dość przyjemna, ale nie robi wielkiego wrażenia.

Ps. Dużo tu cukru w cukrze, więc wrażliwym na słodycz zalecam stopniowe dawkowanie :)

Ania | 2012-07-27

Każda z książek tej pisarki bardzo głęboko mnie porusza.
Tak też jest i z tym zbiorkiem opowiadań. Opowiadania te pobudziły mnie zarówno do śmiech jak i do płaczu.

DONA_C | 2011-12-28

Zbiór opowiadań, świetny...
Nieźle się czyta, polecam ;]

Karolka | 2011-08-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Moje ulubione opowiadania-o morzu, miłości, przyjaźni... Warto do nich powracać...

Halina | 2013-01-15
Przeczytana: grudzień 2012

Przyznam się na początku, bez bicia, że przeczytałam tylko połowę tej książki. Rzadko kiedy przerywam, chociażby była bardzo nudna, ale tu nie wytrzymałam. Maud ma fajny styl pisania i spodziewałam się tego typu opowiadań, ale... Naprawdę, trudno znieść to w w takim natężeniu. Jeśli, tak jak było to oryginalnie, co jakiś czas czytałabym je w gazecie - fajnie, przyjemne, miłe opowiadanka, ze szczęśliwym zakończeniem, urocze, różowe i przesłodzone. Ale kiedy czyta się jedno po drugim, każde takie samo... Nie, nie. Do tego większość z tych opowiadać zostało rozwiniętych w książkach Maud, więc tym ponowne czytanie tego samego jest nudne.
Chyba raczej bym jej nie poleciła, bo naprawdę jest to za słodkie, jeśli czyta się je, jedno po drugim.

fantaghirooo | 2016-12-01
Myszata81 | 2016-11-18