historia

Celem operacji azorza IIa była aochrona operacyjnaa trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Odpowiedni plan działań SB powstał w MSW na przełomie lat 1986 i 1987. Kierownikiem sztabu operacji azorza IIa został gen. zbigniew Pudysz. Odbiciem centralnej operacji azorza IIa były jej regionalne mutacje tworzone przez wojewódzkie urzędy spraw wewnętrznych. Taki plan azorzy IIa powstał również w Gdańsku w lutym 1987 r. Osobą odpowiedzialną za jego realizację został płk Jan Sosnowski a jeden z zastępców komendanta wojewódzkiego ds. SB i były naczelnik Wydziału IV SB w Gdańsku. zamieszczone w niniejszej publikacji dokumenty dotyczą przebiegu operacji azorza IIa na terenie Trójmiasta. Równocześnie ukazują one stosunek kierownictwa SB i KW PzPR w Gdańsku do wizyty Jana Pawła II w Polsce w czerwcu 1987 r.

sielskam | 2016-06-19
Simon | 2016-06-01