Further Chronicles of Avonlea
83-10-09616-x
Barbara

Kolejny tom opowiadań rozgrywających się na Wyspie Księcia Edwarda przedstawia zupełnie nowych bohaterów, którzy z pewnością zauroczą czytelników barwnymi osobowościami i poczuciem humoru. Tym razem pojawią się między innymi perski kot, prawdziwy duch i wyimaginowany kochanek. Rzeczywistość Avonlea wypełnią śmiech, łzy i niezliczone tajemnice.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na potrzeby LC

Aneta Wiola | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

"Widzimy tylko pozór rzeczy
Nie znamy ukrytych sprężyn."

DO ZAKOCHANIA JEDEN KROK
„Pożegnanie z Avonlea” kończy serię „Ani z Zielonego Wzgórza”; i chociaż sama panna Shirley pojawia się, tylko w jednym opowiadaniu, wszystkie inne przykuwają również uwagę. Poznamy: starą pannę, która lubiła za bardzo zmyślać, nadopiekuńczą i zazdrosną matkę, która nauczyła się naprawdę kochać oraz macochę, liczącą na znaczną fortunę..

Czytając wcześniej, inne opowiadania Montgomery, miałam już pełen obraz jak one wyglądają. W tym przypadku, również nie brakuje dowcipu, ale są to smutniejsze historie. Wszystkich bohaterów łączy miłość. Kochają, tęsknią, ranią… - wywołują skrajne emocje: od współczucia po wzgardę.
I chociaż długo nie mogłam zmusić się do przeczytania całej serii, tak teraz z trudem przyjdzie mi pożegnać się z Anią i innymi bohaterami powieści Montgomery.

lacerta | 2018-03-17
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 marca 2018

"Pożegnanie z Avonlea" to kolejny zbiór opowiadań i mieszkańcach Wyspy Księcia Edward. Tym razem Ania jest obecna w jednym z opowiadań wraz z Dianą. I chociaż miałam silne uczucie, że ten tom nie jest tak dopracowany jak poprzedni to wciąż bardzo przyjemnie spędziłam czas przy lekturze.
W "Pożegnaniu z Avonlea" więcej jest radości niż w poprzednim zbiorze autorki. Losy bohaterów układają się szczęśliwie i chociaż bardzo przewidywalnie to sentyment nie pozwałam mi nie cieszyć się z pomyślnego przeznaczenia bohaterów.
Obok stylu Lucy Maud Montgomery chyba wciąż nie potrafię przejść obojętnie i bez emocji, co niezmiernie mnie cieszy.

Dalszy ciąg opowiadań „Z życia Avonlea”, których bohaterami są mieszkańcy Avonlea i okolic, czyli miejsc, gdzie dorastała Ania z Zielonego Wzgórza. Są to z humorem, a często z nutką wzruszenia przedstawione dzieje osób i rodzin, ich miłości, zaręczyn i ślubów, opisy rodzinnych sporów i pojednań, zabawnych przygód, a także wydarzeń wpływających na ludzkie losy.

BetiFiore | 2016-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Dalsze losy mieszkańców Avonlea podobały mi się odrobinę mniej, niż te, opisane w Kronikach z Avonlea. Okazuje się, że książka ta ukazała się drukiem wbrew woli samej autorki, która nawet wygrała proces sądowy przeciwko jej wydawcom. Nie dziwię się - pierwsza część była zdecydowanie lepsza. Uwielbiam Anię z Zielonego Wzgórza, bardzo lubię wszystkich mieszkańców uroczego zakątka na Wyspie Św. Edwarda, ale styl tych opowiadań jest trochę mniej dopracowany, tematyka trochę zbyt podobna. Potrzebuję odpoczynku od wszystkich tych "starych panien", które w końcu wychodzą za mąż za dawno utraconych, nigdy nie zapomnianych narzeczonych. Czuję lekki przesyt, ale na pewno niedługo wrócę do Lucy Maud Montgomery, kiedy tylko zatęsknię za niespotykanym klimatem jej "właściwych" utworów.

Mary14 | 2014-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2014

Piękna książka, po którą sięgnęłam, by przypomnieć sobie piękne czasy, gdy czytałam Montgomery. Opowiada ona o zaskakujących, romantycznych, smutnych lub wesołych przeżyciach mieszkańców małego Avonlea.

| 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Pożegnanie z Avonlea to zbiór opowiadań, w których o pani Blythe bądź pannie Shirley nawet bardzo rzadko wspominano. Powiedzmy jednak, że się już a to przygotowałam psychicznie i bolało zdecydowanie mniej. Więcej w tej materii padło przy okazji Ani z Wyspy księcia Edwarda.

Jak i w poprzednich częściach jest tam dużo: miłości, nienawiści, niedomówień, zabawnych sytuacji i rodzinnych problemów.
'Perska kotka cioci Cyntii' skupia się z jednej stronie na dumie kobiet, które gotowe są cierpieć, nie mówiąc prawdy by za chwilę ukazać jak mężczyźni, wykorzystują chwilę aby zdobyć serce ukochanej.
'O tym, jak zmaterializował się Cecil' to przypomnienie, że kłamstwo ma krótkie nogi, a jednocześnie jedna z historii miłosnych z happy endem.
'Córka swego ojca' to przykład rozpadu małżeństwa na skutek porywczości, gniewu i braku pokory. Na swój sposób Montgomery, wykorzystując dzieci stara się pogodzić ludzi, kochających się na swój dziwny sposób :)
'Córeczka Janki' to kolejna rodzinna...

desireshe | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

Kolejne wspaniałe opowieści bohaterów z Avonlea. Są zarazem wzruszające, romantyczne jak i wywołujące łzy szczęścia i rozpaczy. Wszystkie opowiadania bardzo mi się podobały chociaż szczególnie zapadła mi w pamięć "Zjawa" piękna historia miłości dwojga ludzie do siebie jak i do dziecka, płakałam przy tym i cieszyłam się za razem. Spodobało mi się także "Brunatny albumik panny Emilli" w sumie historia ładna i przyjemna ale chyba podobała mi się tylko przez wzgląd na to że bohaterkami były Ania i Diana. o każdej z opowieści można wiele powiedzieć, ale każda jest wspaniała i wciągająca. Przeżywasz wszystko jednocześnie z bohaterami. Szkoda że to już koniec mojej przygody z Anią Shirley uwielbiam ją i kocham zarazem, na pewno będę wracała do tych wzruszających momentów jej życia i wam też polecam :)

Leelunia | 2012-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2012

Kolejne opowiadania Lucy Maud Montgomery - charakteryzujące się jej lekkim, dowcipnym stylem pisania.
Z pewnością warto je przeczytać - to miła lektura na wieczór - bez względu na to, czy listopadowy, czy lipcowy.

Fealrin | 2016-02-23
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, 2016
Przeczytana: 23 lutego 2016

"Opowiadania z Avonlea" i "Pożegnanie z Avonlea" w zasadzie mają taką samą tematykę - są zbiorem których historii mieszkańców Avonlea oraz okolic, którzy często wcale nie występowali w którejkolwiek części cyklu Ani z Zielonego Wzgórza. Narracja jest przeróżna – zarówno trzecioosobowa, jak i pierwszoosobowa (raz pojawia się nawet sama Ania Shirley jako narratorka) z punktu widzenia kobiety czy nawet z punktu widzenia mężczyzny. Choć zarówno „Opowiadania z Avonlea” i „Pożegnanie z Avonlea” prezentują sielski klimat uroczego Avonlea, to jednak ten drugi tom zdecydowanie ma bardziej moralizatorski charakter. Tematyka opowiadań jest przeróżna – zawiera historie związane z miłością, która czekała na siebie wiele lat, wybaczaniem, wiarą w Boga, samotnością czy problemami rodzinnymi. Puenta niemal każdej opowiastki jest bardzo wyrazista, choć czasami nie mogłam nie ulec wrażeniu, że sama historia potrafi być niezwykle naciągana. Nie ma się co oszukiwać, że „Pożegnania z Avonlea” kończą...

Klaudia Brończyk | 2015-10-02

Chciałam pożegnać się z Avonlea, a zrobiłam to bez obecności mojej ulubionej jego mieszkanki. Tak jak w "Ani z Wyspy Księcia Edwarda" i tutaj brakuje obecności rudowłosej kobiety, dzięki której tak bardzo pokochałam książki. Rozumiem, że pani L. M. Montgomery chciała przedstawić losy mieszkańców Avonlea, a nie skupiać się na życiu Ani, ale z pewnością nie czuję się pożegnana z Anią, pozostaje spory niedosyt i myśl, że przecież to ona interesuje mnie najbardziej.
Jednakże jest to lektura zajmująca, jak wszystkie pani Montgomery, więc nie jestem w stanie jej skreślić, bądź słabo ocenić. Przecież to nie jej wina, że nie spełniła moich oczekiwać co do ilości bohaterki w książki, skoro całość i bez tego była zajmująca.