Dæmonomania

Cykl: Ægypt (tom 3)
Wydawnictwo: Solaris
Dæmonomania
dona

Trzeci tom cyklu Aegipt to dzieło złożone i mroczne, najbardziej zagadkowa, niepokojąca a przede wszystkim zaskakująca część tetralogii. Bowiem wszystko to, czego czytelnik dowiedział się z poprzednich tomów zostaje tu podważone, niemal wszyscy bohaterowie okazują się kimś innym, niż się wydawali, zaś świat Pierce'a, Ameryka końca 20 stulecia, zdaje się stać na krawędzi jakiejś ogromnej acz niepojętej przemiany. Czy dokona się to, co dokonało się w czasach Johna Dee i Giordano Bruno? Czy nasz świat ponownie znalazł się w punkcie wielkiej zmiany paradygmatu? Jaki związek ma to z kolejnymi zdumiewającymi odkryciami Pierce'a i czy zyskał on już dostateczną wiedzę, by zapanować nad mocami, które wydają się coraz bardziej przejmować władzę nad światem a przy tym nad jego bliskimi? Krok po korku, coraz bardziej, w niezwykle dramatycznych okolicznościach, Pierce, a wraz z nim czytelnik, zdaje się zbliżać do jądra zagadki.

źródło okładki: http://encyklopediafantastyki.pl/

Marcin Knyszyński | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Aegipt to chyba największa literacka katedra jaką w życiu zwiedzałem. I nie dokończę bo czwarta część tetralogii nie ukaże się w Polsce – chyba, że kiedyś, ktoś się porwie na to z góry skazane na finansowe niepowodzenie, przedsięwzięcie. „Daemonomania” nie różni się niczym pod względem stylu, komplikacji fabuły i ogólnej miodności lektury w porównaniu z dwoma poprzednimi częściami. To samo wrażenie obcowania z bardzo dobrą książką, jednak przerastającą moje zasoby wiedzy i lekko jednak niekompatybilną z moimi zainteresowaniami (coś jak „Wahadło Foucaulta”). Katedra Crowleya jest oszałamiająca i na pewno zasługująca na uznanie, ja jednak poczułem się ostatecznie raczej znużony niż zachwycony.

torne | 2014-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2014

Są takie książki, do których podchodzi się z pokorą, które zdumiewają erudycją i umiejętnością czarowania słowem. Do takich książek należy cykl "Aegipt" i jego trzeci tom "Daemonomania".

To, co zdumiewa najbardziej, to całkowity brak zaskoczenia. "Daemonomania" jest dokładnie taka sama, jak dwa poprzednie tomy. W ogóle nie czuć w niej tego, że całość rozpisana jest na wiele lat pracy. Wydaje się raczej, jakby powstała naraz, w całości, tak płynnie przechodzi z jednego tomu w drugi, z jednego znaku zodiaku w następny.

Podobnie jak w przypadku "Samotnie" oraz "Miłości i snu", o wyjątkowości "Daemonomanii" stanowi fakt, że jest to książka opisująca nasz świat. W przeciwieństwie do innych autorów fantastyki, John Crowley nie wykorzystuje naszego świata jako dekoracji, miejsca, w którym osadzana jest fabuła i bohaterowie. On portretuje świat takim, jakim jest, choć owo "jest" nabiera tu niebywałego kształtu. Ale przecież Crowley niczego nie wymyśla, lecz czerpie z bogatej historii...

gadmara | 2016-10-09
Na półkach: 2016, Przeczytane