Z dziejów Imperium Osmanów : Sułtan Mehmed Zdobywca i jego czasy

7 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Mehmed der Eroberer und Seine Zeit
eseje historyczne
Adam B

Franz Babinger w książce pod tytułem "Z dziejów imperium Osmanów" pokazuje upadek Konstantynopola . Opisuje go z punktu wydarzeń w państwie osmańskim. Szkicuje sytuację i nastroje w obozie tureckim i udziale łacińskich Europejczyków w machinie wojennej Mehmeda II, którzy walcząc w zamian za łup, zdaniem Babingera zwiększyli w znacznym stopniu szanse na zdobycie miasta. W części poświęconej samemu zdobyciu Konstantynopola przez Turków opiera się w największym stopniu na relacji Phrantzesa, którego nazywa Sphrantzesem. Podaje jednak kilka faktów, które wydają się być niezgodne z tym, co przedstawił np. Runciman. Pisze o jednoczesnym ataku wojsk lądowych i morskich w ostatnim, zwycięskim szturmie na mury Konstantynopola. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Runcimana można stwierdzić, że jest to nieścisłość, ponieważ flota turecka jedynie miała pozorować natarcie, w celu odciągnięcia części sił z bardziej zagrożonych odcinków murów.

Babinger podaje kilka nowych szczegółów dotyczących samego oblężenia. Pisze, na przykład o przetopieniu naczyń liturgicznych na monety i wzmocnieniu liczebności obrony o dalsze dwa tysiące żołnierzy. Ostateczną liczebność obrońców Konstantynopola szacuje na 6000 Greków i 3000 cudzoziemców. Wspomina też o użyciu ognia greckiego podczas obrony, co pomija w swojej pracy autor najważniejszego dzieła poświęconego omawianemu tematowi - Steven Runciman.

Narcyz | 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

Bardzo dobra książka popularno-naukowa, w starym dobrym stylu. Fachowa i jednocześnie przystosowana do czytelnika nienaukowca. Kompleksowo przedstawia historię panowania Mehmeda Zdobywcy i rodzącej się potęgi państwa Osmanów.
W zasadzie jedynym mankamentem tej pracy jest dla mnie zbyt silne akcentowanie konfliktu islam-chrześcijaństwo i że ekspansja turecka była motywowana religijnie. W mojej opinii pierwszoplanową rolę grały tu czynniki bardziej przyziemne, takie jak wielka polityka, agresywność i ekspansywność Turcji, szukanie nowych ziem do osiedlenia i kolonizacji, a szerzenie religii czy cywilizacji islamskiej było sprawą drugorzędną. Zwłaszcza, że Turcy na podbitych terenach wcale siłą chrześcijan nie nawracali i w co prawda ograniczonym zakresie, ale pozwalali na praktykowanie swojej wiary

lady_w | 2016-10-03
komestor | 2015-09-09