Z dziejów Imperium Osmanów. Sułtan Mehmed Zdobywca i jego czasy

Okładka książki Z dziejów Imperium Osmanów. Sułtan Mehmed Zdobywca i jego czasy Franz Babinger
Okładka książki Z dziejów Imperium Osmanów. Sułtan Mehmed Zdobywca i jego czasy
Franz Babinger Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Mehmed der Eroberer und Seine Zeit
Państwowy Instytut Wydawniczy
1977-01-01
1977-01-01
Tadeusz Zabłudowski
Turcja historia Turcji Mehmed II Zdobywca średniowiecze upadek Konstantynopola Turcja osmańska Osmanowie imperium otomańskie XV wiek

Świetny przykład dawnej serii ceramowskiej, tylko tytuł kompletnie niezrozumiały, bo książka jest monografią historyczną o Mehmedzie Zdobywcy. Znakomita książka.

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Książka F. Babingera to bardzo ciekawa i szczegółowa praca poświęcona dziejom panowania Mehmeda II (1451-1481). Niemiecki badacz w ujęciu chronologicznym przedstawia dzieje polityczno-militarne Turcji osmańskiej: poświęca im sześć z siedmiu części tej pracy i dopiero w ostatniej z nich skupia się bardziej na zagadnieniach społecznych, gospodarczych i kulturalnych. Można więc powiedzieć, że książka ta świetnie uzupełnia się z "Imperium Osmańskim. Epoką klasyczną" H. Inalcika, bowiem turecki historyk właśnie dziejom wojen i dyplomacji poświęcił znacznie mniej miejsca.

Babinger opowiada dokładnie o walkach toczonych przez Mehmeda II z resztkami imperium bizantyńskiego, państwami bałkańskimi, Wenecją oraz konfederacją Białych Owiec. Jednocześnie dobrze pokazuje, jak niewiele sprawa turecka zajmowała ówczesnych władców europejskich, jak bardzo zdewaluowała się wówczas idea wypraw krzyżowych. Sprawy społeczne nie są w tej pracy mocno wyeksponowane, ale dostrzegalne jest powiązanie tureckich sukcesów ze zmniejszeniem ucisku fiskalnego oraz z wykorzystaniem zasady divide et impera (dotyczy to zwłaszcza Bałkanów). Babinger wyraźnie sprzeciwia się uznawaniu Mehmeda II za władcę renesansowego, ale zarazem nie idzie w stronę nieustającej krytyki tego władcy, której pełne są ówczesne europejskie pamflety.

W sumie jest to bardzo ciekawa i publikacja, która świetnie ukazuje problemy schyłku średniowiecza. Pozwala zrozumieć pewne istotne procesy historyczne, które tak silnie wpłynęły choćby na cały rejon Bałkanów i na Grecję. Książkę zdecydowanie polecam!

Tomasz Babnis

Bardzo dobra książka popularno-naukowa, w starym dobrym stylu. Fachowa i jednocześnie przystosowana do czytelnika nienaukowca. Kompleksowo przedstawia historię panowania Mehmeda Zdobywcy i rodzącej się potęgi państwa Osmanów.
W zasadzie jedynym mankamentem tej pracy jest dla mnie zbyt silne akcentowanie konfliktu islam-chrześcijaństwo i że ekspansja turecka była motywowana religijnie. W mojej opinii pierwszoplanową rolę grały tu czynniki bardziej przyziemne, takie jak wielka polityka, agresywność i ekspansywność Turcji, szukanie nowych ziem do osiedlenia i kolonizacji, a szerzenie religii czy cywilizacji islamskiej było sprawą drugorzędną. Zwłaszcza, że Turcy na podbitych terenach wcale siłą chrześcijan nie nawracali i w co prawda ograniczonym zakresie, ale pozwalali na praktykowanie swojej wiary

Porządnie napisana praca o czasach Mehmeda Zdobywcy - przyjemna do czytania, choć mocno profesjonalna. Ciekawie opowiedziany ówczesny świat pozwala lepiej poznać historię Europy/Azji i przyczyny niektórych, również obecnych waśni narodowych.

• Średniowiecze
  • Bałkany
  • Bliski Wschód
  • Turcja
  • Orient

Dodaj cytat z książki Z dziejów Imperium Osmanów. Sułtan Mehmed Zdobywca i jego czasy