Przeklęty zakon

2010-06-25
978-83-62382-00-2
Ewa Małecka
tajemnice Templariusze obraz Chrystusa

Lekka lekturka o zabarwieniu historyczno religijnym, na kopyto Dana Browna, chociaż inaczej pisana. Specjalnie to nie polecam, ale jak kotś chce coś lekkiego to można.

Po wielu tygodniach wreszcie dobrnąłem do ostatniej kartki. Z trudem, a jakże! Może dlatego czytanie szło tak opornie, że wcześniej mój mózg pochłaniał interesujące wątki z życia templariuszy, ale innego autora. Dzięki temu był przygotowany na większy szok. Niestety, euforii nie było.
Co mnie skłoniło, by sięgnąć po tę książkę? Tytuł i krótkie streszczenie powieści na okładce. Zapowiadało się naprawdę ciekawie. Piłat nakazuje namalować portret skazańca, w cierniowej koronie, zbroczonego krwią, tuż przed ukrzyżowaniem, a potem umieszcza jego wizerunek na swoim sztandarze. Przez lata malowidło jest pilnie strzeżone, by w końcu trafić w ręce templariuszy. Według legendy, każdy kto spojrzy na niego będzie nieśmiertelny.
W czasach współczesnych pilnie strzeżony obraz zostaje wykradziony z prywatnej posesji sir Juliana Corbeau. W wielkim wyścigu z czasem, gdzie życie ludzkie to najmniejszy problem, gdyż każdy jest gotów się poświęcić za cenę cudownego wizerunku Jezusa są: dobra strzelanina, parę morderstw, włamania, kradzieże i odrobina ludzkiej wiary. Wiary w sens czynów, dla których jest się gotowym poświęcić życie drugiej osoby.
W innych opiniach na temat tej książki padało pytanie skąd polski tytuł "Przeklęty Zakon"? W tej opowieści templariusze zostali przedstawieni z innej strony, bardziej jako okultyści i mistycy. W tamtych czasach wszystko co mistyczne, odprawiane rytuały nosiły miano przeklętego. To tak, jakby podpisać pakt z samym diabłem. A wizerunek Bafometa, którego czcili templariusze to już inna historia.

Rok 2006, Szwajcaria. Ethan i Kate wyruszają na ciekawą przygodę. Wspinają się bez linki asekuracyjnej na skałę, na której swoją posiadłość ma pewien bogacz. Czego szukają ? Wielkiego skarbu jakim jest portret Jezusa. Jedyny w swoim rodzaju wykonany na zlecenie samego Piłata. Na całym świecie są setki ludzi, którzy zrobiliby wszystko aby mieć ten portret w swoich tajnych pomieszczeniach. Dlatego Ethan i Kate wyruszają na tą mogłoby się wydawać samobójczą misję, aby zarobić kilka milionów i zacząć żyć w luksusie.

Wątki o niebezpieczniej misji bohaterów przeplatane są historią z 26r. n.e. Jak dobrze każdy wie Piłata łączymy z ukrzyżowaniem Jezusa. Piłat nie chciał dopuścić do powstania Żydów. Robił wszystko, aby nikt nie sprzeciwił się jego rozkazom, a przeszkadzał mu w tym młody Żyd, który kazał nazywać się Mesjaszem. Aby zezłościć młodego człowieka,wykonał jego portret, a jak wiadomo Żydzi nie malowali żadnych istot żywych. Piłat obraził Żydów i ich religię. Piłat to na pewno nie sprawiedliwy człowiek... Jednak za tym wszystkim jak to często bywa stała również zła żona...

Na rynku pojawia się coraz więcej książek, które w jakimś stopniu próbują nawiązać do twórczości Dana Browna, który odniósł ogromny sukces swoimi świetnymi powieściami sensacyjnymi. Jednak tym razem ta pozycja nie jest nawet warta porównywania jej do książek takich jak Anioły i demony. Początek książki strasznie mi się dłużył i jakoś mnie do siebie ta książka z każdą stroną nie przekonywała. Próbowałam ją przeczytać, ale po 7 podejściu zatrzymałam się na 300 stronie i już jej nie dotknęłam i chyba już tego nie zrobię. Przedstawianie powieści na dwóch płaszczyznach zawsze nie należało do moich ulubionych form pisania książek. Wątki ukazujące Piłata pomagają nam lepiej zrozumieć fabułę, ale jest to czasami męczące kiedy już się wczytaliśmy w losy bohaterów i bum.. Piłat wita nas z kolejnymi nowościami.

Autor część poświęconą Ethanowi i Kate napisał o wiele ciekawiej od tej poświęconej Piłatowi. Pierwszy wątek jest pełen akcji i trup ściele się gęsto. Do tego dobrze opisane rodzaje broni i bardzo szczegółowe opisy otoczenia i tego co się rozgrywa na naszych oczach to jeszcze to na co się oczekuje i nas ciekawi. Jednak później zastój i kompletna nuda... Przez chwile nawet może się wydawać, że książkę pisały dwie różne osoby...

Do tego jakoś kompletnie nie pasuje mi tytuł... Nie wiem dlaczego tłumacz postanowił tak zatytułować tę książkę - Przeklęty Zakon w całości fabuły występuje tylko kilka razy i nie odgrywa według mnie znaczącej roli. Lepszym wyjściem byłoby po prostu przetłumaczenie tytułu oryginału, bo on pasuje idealnie...

Polecam osobom o dużej cierpliwości i zafascynowanym taką tematyką, ja z przykrościom mówię tej książce nie...

Po sukcesie książek Dana Browna na rynku pojawiło się mnóstwo książek autorów, którzy chcą skubnąć trochę popularności Browna łącząc wątki sensacyjne z historycznymi. Jeżeli chodzi o "Przeklęty Zakon" to biorąc pod uwagę moje mniej lub bardziej szczęśliwe przygody z tego typu literaturą podeszłam do książki z odrobiną sceptycyzmu. No dobrze , nie tylko z odrobiną :P .
Dzięki temu mogłam przeżyć naprawdę miłe rozczarowanie. Jedynym błędem jaki popełniłam było to, że książkę zaczęłam czytać wieczorem przez co zamiast oddać się we władanie Morfeuszowi spędziłam kilka naprawdę przyjemnych godzin śledząc losy Thomasa Malloya , Ethana i Kate oraz biblijnego celebryty - Poncjusza Piłata.
Akcja książki toczy się bowiem równolegle w 2006 roku w Szwajcarii oraz w 26 r n.e głownie na terenach Judei i Galilei. Oba wątki łączy jedno - jedyny i prawdziwy portret Jezusa Nazarejczyka. Już tradycyjnie nie będę rozpisywała się na temat treści, bo nie zamierzam psuć nikomu przyjemności płynącej z lektury.
Wspomnę jedynie, że w "Przeklętym Zakonie" znajdziecie wiele intryg i nagłych zwrotów akcji. Wydarzenia rozgrywające się w czasach współczesnych są bardzo dynamiczne. W tym momencie jest to zdecydowanie książka sensacyjna - dużo trupów, typowe czarne charaktery oraz złodzieje i były agent wywiadu , których już od samego początku czytelnik darzy sympatią.
Wydarzenia, które toczą się w czasach rodem z Nowego Testamentu nie mają takiego tempa. Wszystko toczy się tam bardziej leniwie, a akcja skupia się zdecydowanie na politycznych intrygach Piłata i współczesnych mu postaci.
Jednak takie przeplatanie się dwóch światów oraz nieustanne zmiany tempa akcji wcale czytelnikowi nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie - wydaje mi się , że to właśnie jest jedną z zalet tej książki. Owo przenoszenie czytelnika w czasy Poncjusza Piłata i Jezusa daje chwilę wytchnienia od pełnych energii wydarzeń w Szwajcarii.
Jeżeli chodzi o postacie to choć są powiedziałabym typowe dla tego rodzaju literatury, to zostały przez autora bardzo dobrze nakreślone. Są wyraziste i dokładnie takie jakich można spodziewać się w tego typu książce. Na uwagę zasługuje tu dość tajemnicza contessa de Medici, która pojawia się zawsze o właściwej porze i we właściwym miejscu :)
Podsumowując. Książka Craiga Smitha to naprawdę porządna lektura. Mimo, że autor sięga po dość popularne motywy (Święty Graal , Templariusze) to nadaje im dość świeży charakter powołując się na dość mało znaną teorię na temat skarbu Templariuszy. Polecam wszystkim miłośnikom powieści sensacyjnych z zagadką historyczną w tle.

Po sukcesie książek Dana Browna na rynku pojawiło się mnóstwo książek autorów, którzy chcą skubnąć trochę popularności Browna łącząc wątki sensacyjne z historycznymi. Jeżeli chodzi o "Przeklęty Zakon" to biorąc pod uwagę moje mniej lub bardziej szczęśliwe przygody z tego typu literaturą podeszłam do książki z odrobiną sceptycyzmu. No dobrze , nie tylko z odrobiną :P...

1905

Jest rok 2006, Szwajcaria. Dwoje młodych i bardzo sprawnych ludzi wspina się na skałę bez linki asekuracyjnej. W ciszy i ciemności podchodzą pod siedzibę pewnego bogacza, w którego posiadaniu znajduje się bardzo stary portret. Wokół dzieła narosło wiele legend, kilku milionerów chce go mieć w swoich tajnych kolekcjach. Obecny właściciel portretu Jezusa (bo chodzi o TEN portret) mieszka w posiadłości tak dobrze strzeżonej i ufortyfikowanej, że zamiar Ethana i Kate wydaje się być misją samobójczą. A mimo to kradną obraz i uciekają.

Jest rok 26 n.e., Cezarea. Piłat próbuje nie dopuścić do powstania Żydów w Judei. Kilka lat później polityczne zabiegi zmuszają go do ukrzyżowania pewnego młodego Żyda, który podaje się za mesjasza i ma za sobą coraz większe rzesze zwolenników. Niestety, kapłani ze świątyni żądają śmierci pokornego głosiciela wywrotowych idei, nie chcą jego uwolnienia, w wyniku czego Piłat umywa ręce od całej sprawy. Żona namiestnika wie, że mąż na pewno coś knuje, zna go wszak nie od dziś. O Piłacie można powiedzieć wszystko, ale nie to, że jest dobry i sprawiedliwy. W ostatniej chwili każe namalować portret skazańca, chociaż zna zasady jego religii zakazujące wykonywania wszelkich podobizn żywych istot.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch równoległych wątkach czasowych – w 2006 roku w Szwajcarii i w latach 26-30 naszej ery. Dzięki temu główna przyczyna poczynań bohaterów jest bliższa czytelnikowi, który z bliska obserwuje działania Piłata i jego żony. Postać samego Jezusa jest odległa, dowiadujemy się o nim tylko z relacji przedstawianych Piłatowi, dość niejasnych zresztą, sam namiestnik nie bardzo wiedział, jak traktować coraz częstsze doniesienia na temat nowego proroka.

Konsekwentnie klimat tych tak różnych czasów jest bardzo odmienny. Wydarzenia współczesne są pełne energii, akcja jest wartka, trup ściele się gęsto, bohaterowie biegający w kamizelkach kuloodpornych bez skrupułów strzelają przeciwnikom w głowę - ogólnie bardzo zawikłana intryga niewątpliwie przyciąga uwagę czytelnika.

To skomplikowane zawiązanie akcji, a następnie przeskakiwanie od wątku do wątku jest ogromną zaletą książki. Poszczególne epizody urywają się w najbardziej emocjonujących momentach, a zakończenie jest zaskakujące.

Na uwagę zasługuje dopracowanie szczegółów – rodzaj broni, ubiór postaci, sposoby komunikacji między nimi – to rzetelna praca autora. Nieoceniona jest nota historyczna na końcu książki, w której autor przytacza wszystkie znane mu sytuacje w historii, kiedy pojawiały się wzmianki na temat portretu Jezusa. Czytając książkę zdawałam sobie sprawę z tego, że jest to fikcja literacka i absolutnie nie mam pretensji o zmyślanie szczegółów dotyczących żony Piłata czy jego samego. Od tego mamy literaturę i dobrze się przy tym bawiłam. Dlatego tak bardzo spodobało mi się umieszczenie noty historycznej – teraz mogłam skonfrontować prawdę z fikcją.

Jedna rzecz mnie dziwi – tytuł powieści. Przeklęty Zakon pojawia się w książce sporadycznie i nie jest głównym przedmiotem fabuły. Element ten jest zaledwie gdzieniegdzie wspominany, jego epizodyczne istnienie nie tłumaczy takiego tytułu. Tłumaczenie polskie nie oddaje tematyki powieści. Widząc tytuł oryginalny „The Painted Messiah” zastanawiałam się, co kierowało tłumaczką, że nadała polskiemu wydaniu właśnie taki tytuł. Oryginalny jest dużo lepszy.

Na pochwałę zasługuje edytorska strona powieści. To duży krok naprzód w walce z wszechobecną niedbałością. Będę zawsze chwalić taki stan wydania powieści, a przecież to powinno być normą; niestety, z przykrością stwierdzam, że nie jest. Dlatego należy mocno podkreślić fakt, że wydawnictwo Bullet Books nie lekceważy czytelnika niedbałą korektą.

Reasumując przypomnę – powieść „Przeklęty Zakon” jest dobrą powieścią sensacyjną, spełniającą wszelkie wymogi gatunku – zaskakujące zwroty akcji, szybkość wydarzeń, pełnokrwiści bohaterowie z dość dobrze naszkicowaną osobowością, niespodziewane zakończenie. Wątki z życia Piłata dodatkowo ubarwiają całość. Polecam!

Klasyka sensacji, świetnie napisana, trzyma w napięciu do ostatnich stron.

Klasyka sensacji, świetnie napisana, trzyma w napięciu do ostatnich stron.

2028

Początek znakomity,a potem takie flaki z olejem.
Kolejna książka która straciła swój potencjał.

Początek znakomity,a potem takie flaki z olejem.
Kolejna książka która straciła swój potencjał.

• 2011
  • 2010