Na konto listonoszy

83-08-00571-3
listonosze, słabości, zażalenia
satyra
Nemosja

"Na konto listonoszy" to nawiązująca w pewnym stopniu do tradycji powieści łotrzykowskiej, pełna ironii i humoru satyryczna opowieść o trzech dolnobawarskich wiejskich listonoszach, niepowtarzalnych oryginałach, z których każdy ulega innej słabości: jeden jest alkoholikiem, drugi kobieciarzem, trzeci domorosłym intelektualistą. Postępowanie tej trójki jest dla anonimowego narratora powodem wygłoszenia pod adresem poczmistrza wielkiego monologu-zażaleńa.

Medellin | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Książka napisana trochę nierówno, miejscami ma nudne dłużyzny, z kolei inne fragmenty czyta się świetnie. Autor zjadliwym językiem opisał poczynania trzech listonoszy. Każdy z nich jest inny, każdy leniwy i bardzo pomysłowy jeśli chodzi o wymyślanie pretekstu do niedoręczenia poczty. Złośliwość opisanych listonoszy przypomina mi cykl brytyjskich filmów "Wyznania...", z którego mogliśmy się dowiedzieć jak przedstawiciele różnych zawodów mogą się zemścić na klientach, którzy zaszli im za skórę.
Nie tylko listonoszom się dostało w tej książce. Oberwali też m.in. weterynarze, kontrolerzy żywności, nauczyciele, członkowie orkiestr ulicznych i kolejarze.

Nimmo | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Monolog marudnego malkontenta.
Z założenia miało się dostać trzem listonoszom pracującym w bawarskim miasteczku Prach, a dostało się wszystkim od nauczycieli, myśliwych i polityków aż po nowobogackich kapitalistów, kolejarzy i samych pocztowców.
Mimo upływu prawie pół wieku, wiele zażaleń jest nadal aktualnych i tych dotyczących pracy kolei ("... kolej jest gorsza niż kapryśna kobieta, z koleją nigdy nie wiadomo, na czym się stoi.") i tych dotyczących zaangażowania nauczycieli czy pocztowców.
A na koniec; chyba dla ośmieszenia małomiasteczkowej trójki doręczycieli; krótka historia Karla Kalaba, postaci która istniała w rzeczywistości i która niezbyt chwalebnie zapisała się w historii poczty.

Barbasia | 2015-07-18
Edd | 2015-07-04