Pochodzenie kobiety

Wydawnictwo: Anadiomene
The Descent of Woman
978-83-926391-0-7

Książka wyszła w 1972 roku, 100 lat po słynnym dziele Darwina „The Descent of Man” i oczywiście nawiązywała do tej ksiązki tytułem. Do tej pory została przetłumaczona na dwadzieścia pięć języków. „Każdy, kto kiedykolwiek zadawał sobie pytania – jak to się stało, że jesteśmy dwunożni?, dlaczego nie mamy sierści na ciele jak inne naczelne ssaki?, jak doszło do tego, że rozwinęliśmy tak...

„Każdy, kto kiedykolwiek zadawał sobie pytania – jak to się stało, że jesteśmy dwunożni?, dlaczego nie mamy sierści na ciele jak inne naczelne ssaki?, jak doszło do tego, że rozwinęliśmy tak skomplikowany system komunikacji i dysponujemy tak wyspecjalizowanym mózgiem? itd. – powinien być tą teorią bardzo zaintrygowany?…”.
ze wstępu dr Marzeny Adamiak

Poza celem naukowym, autorka postawiła sobie zadanie, aby ten wycinek ewolucji przedstawić z perspektywy rozwoju istoty żeńskiej, a nie z punktu widzenia przystosowań męskiej części populacji, jak do tej pory zawsze działo się w naukach antropologicznych.

Książka „Pochodzenie kobiety” poza swoją warstwą popularnonaukową, przedstawioną zresztą w sposób klarowny i bardzo przystępny, operujący wieloma plastycznymi przykładami, a jednocześnie spełniający kryteria dobrze uzasadnionego wywodu naukowego, posiada również niewątpliwą wartość literacką, nie można bowiem zapomnieć, że autorka jest uznaną pisarką.

owliktuk | 2016-05-25
Przeczytana: 10 września 2015

Książka przedstawia alternatywną do hipotezy sawanny wersję ewolucji człowieka. Ciekawa polemika, przede wszystkim z początku. W dalszej części autorka wikła się w coraz mniej przekonujące argumenty i rozważania o społeczeństwie.

iusta | 2016-09-14
novanike | 2016-09-11