poezja
Kasztan

Poemat heroikomiczny Ignacego Krasickiego w dziesięciu księgach. Wydany w 1775, pisany oktawą. Nawiązuje do legendy o królu Popielu pochodzącej z Kroniki polskiej Wincentego Kadłubka. Jest to utwór o wojnie kotów z wojskami szczurzo-mysimi, z udziałem ludzi (Popiel i jego córka Duchna stoją po stronie kotów). Tak jak w Iliadzie i starożytnych poematach heroikomicznych (np. Batrachomyomachii) w poemacie występują przemówienia poszczególnych kotów i myszy przed pojedynkami, dokładne przeglądy wojsk, wojna polegająca na pojedynczych pojedynkach oraz uroczyste pogrzeby poległych. Styl poematu jest podniosły, uroczysty, jakby opowiadano o starożytnych herosach. Przy pomocy świata zwierzęcego autor krytykuje obyczajowość szlachecką, awanturnictwo, egoizm i przekupstwo posłów. Wyśmiewa manierę literacką baroku i sentymentalizmu. Celem pisarza było wykpienie tradycyjnej historiografii, która nie liczyła się z prawdą historyczną i chętnie posługiwała się baśnią, legendą, zmyśleniem.

źródło opisu: Ossolineum, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2016-04-29
Na półkach: 2016, Przeczytane, Studia
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Poemat heroikomiczny wydany pod koniec 1775 roku jako anonimowe dzieło uchodził za pierwszy debiut książkowy Ignaego Krasickiego. Co ciekawe, poemat ten charakteryzują błahe tematy, lecz podniosłe style ich prezentowania. Autor w swym dziele nawiązuje do eposu prezentując szerokie wątki poezji epickiej. Wszelkie treści historyczne zostały przedstawione przez Krasikiego inaczej niż się rozgrywały w przeszłości. Ten manifest zmiany ,,dziejów" ma swoje podłoże w intencjach oświeceniowych: niezależnych źródłach, które mają służyć całemu Narodowi za podwalinę prawdziwej historii i niezakłamanych dziejów.
Popiel uchodzi za przykład antybohatera. Uwidacznia się świat zwierzęcy, w szczególności świat myszy i szczurów. Wynika śmieszność przesłania, gdzie społeczność zwierzęca ma cechy ludzkie: zauważamy hierarchię, władzę i dyplomację. Sam człowiek wreszcie staje się dziwny. Zaczyna prezentować sobą dzikie zwierze, które nie ma nic wspólnego z normalnym człowiekiem.
W utworze uwydatniają...

Emsi | 2015-01-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Jestem wielką fanką kotów (co może nie jest w dzisiejszych czasach nie jest niczym wyjątkowym), więc nie czułam żadnej empatii wobec wojsk szczurzo-mysich, za to z całych sił kibicowałam kocim zastępom z Mruczysławem i Rominagrobisem na czele, oczywiście abstrahując od przesłania symbolicznego, zawoalowanego, jaki miał mieć tekst.

Gdybym w mojej karierze czytelniczej zakończyła przygodę z Krasickim na jego Satyrach (które wymęczyły mnie niezmiernie), to bardzo dużo by mnie ominęło. Poematy heroikomiczne jego autorstwa są naprawdę ponadczasowe, gdyż mimo tego, że czytam je kilkaset lat po ich wydaniu, to nadal bawią przeogromnie i na pewno są lekturą godną polecenia.

książek: 1991
kryptonite | 2011-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2011

świetne:-)

Visenna | 2013-03-16
Goszka | 2015-01-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2015

A mnie się bardzo "Myszeidos" podobał. Świetnie napisany poemat i do tego naprawdę zabawny. Nigdy nie przepadałam za Krasickim, ale ujął mnie zarówno pomysłem na ten utwór, jak i wykonaniem.

ZaczytanaMarzycielka | 2012-10-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 25 października 2012

Przeczytana z obowiązku, jednakowoż nie bez przyjemności:)

Emil | 2013-01-28

Zbyt wiele się chyba spodziewałem po tej książce. Satyra w porównaniu do dokonań XBW w "Monachomachii" przeciętna. Pada zasada decorum i, wg mnie, jest dużo nawiązań do Homera (Iliada + Odyseja). Przeczytać wypada, aby zapoznać się z tematem i wyrobić sobie własne zdanie. W porównaniu do innych dzieł Krasickiego, moim zdaniem, przeciętniak.

Kasia Bączkowska | 2016-11-29
Przeczytana: 2010 rok