Fircyk w zalotach

Okładka książki Fircyk w zalotach Franciszek Zabłocki
Okładka książki Fircyk w zalotach
Franciszek Zabłocki Wydawnictwo: Siedmioróg utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Siedmioróg
1997-01-01
1997-01-01
literatura polska XIX wiek

ciekawe, dość zabawne, zaczynam rozumieć czemu w teatrze jest dalej popularne, ale nie został moim ulubieńcem, małżeństwo z kalendarza było lepsze

Oj, jak się ta książka koszmarnie zestarzała...

• nieudany lovelas
• uprzedmiotowienie kobiet
• końskie zaloty

SPOILERY
• brak szczerej rozmowy, która rozwiązałaby wszystkie nieporozumienia
• i na dodatek kończy się happy endem

Oj, jak się ta książka koszmarnie zestarzała...

• nieudany lovelas
• uprzedmiotowienie kobiet
• końskie zaloty

SPOILERY
• brak szczerej rozmowy, która rozwiązałaby wszystkie nieporozumienia
• i na dodatek kończy się happy endem

Bawiłam się pierwsza klasa

Bawiłam się pierwsza klasa

Fircyk to Don Juan, libertyn, "paryżanin". Wdowa Podstolina to dewotka. Oboje się w sobie zakochują i snują intrygę, by podstępem nakłonić drugą stronę do ustępstw i małżeństwa. Gdy wtrąca się służący Fircyka, gmatwa jeszcze bardziej intrygę, której dodatkowo grozi katastrofa w osobie zazdrosnego o swoją żonę Arysta, w którego domu snuje się opowieść. Klasyczna komedia pomyłek.

Polecam.

Klasyka polskiego oświecenia. To mówi samo za siebie, chociaż postacie były zaskakująco niesztampowo poprowadzone, nie była to komedia dydaktyczna, a z oryginału francuskiego pochodziło tylko 40% wersów.

I w tych dawnych czasach ludzie lubili się pośmiać. Prekursor Fredry Pan Zabłocki wkracza z przytupem do akcji. Zawsze warto

1982

Na półkach: , , , , , , ,

7,5/10
"Fircyk w zalotach" to oparta na francuskim pierwowzorze komedia obyczajowa, którą Zabłocki zadedykował królowi Poniatowskiemu z myślą, że nawet rządzący światem Jowisz czasem zabawiał się w chwilach odpoczynku.

To klasycystyczna komedia utrzymana w molierowskim duchu. Właściwie brakuje tu większych konfliktów, a cała intryga oparta jest na nieporozumieniach pomiędzy postaciami. Choć postacie z pozoru pozbawione są silnych cech charakteru, wciąż wydają się żywe. Język, który operuje Zabłocki, zbliża się czasem do mowy potocznej wypełnionej porzekadłami, które nieustannie podtrzymują humorystyczny ton sztuki.

7,5/10

Ten utwór mógłby być prekursorem współczesnych mało śmiesznych komedii romantycznych. To przeróbka komedii francuskiej o podobnym tytule (której nie znam),tylko zaadaptowana do polskich warunków. Czyli bohaterowie dumnie noszą szlacheckie tytuły typu podstolina czy starościc, kilkakrotnie wspomina się o Warszawie, w jednej scenie Autor zawarł krytykę ogrodu angielskiego...

Akcja jednowątkowa, cała intryga sprowadza się do tego, że dwoje ludzi kocha się wzajemnie, ale jakoś nie wypada im się do tego przyznać przed obiektem westchnień. Osoby postronne niekiedy bywają wtajemniczone i chcą pomóc, ale motają przy tym straszliwie. Zazdrosny mąż źle interpretuje usłyszany przypadkiem fragment rozmowy. Gdzie tam utworkowi do "Zemsty" czy dramatów Moliera.

Więcej marudzenia tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/05/fircyk-w-zalotach-romans.html

Na półkach: , , , , , , , , ,

Fajna komedia. Fircyk chce zdobyć miłość Podstoliny. Ona nie wierzy, że to poważne. Powstają niedomówienia, które tworzą klimat sztuki.

• Studia
  • Lektury