Sieć

83-05-11137-7
mass media, telewizja
Inne
Nemosja

Tematem tej książki jest telewizja - najpotężniejszy dziś środek masowego przekazu - jej bohaterami - ludzie, którzy robią telewizję. We współczesnym świecie mówienie o potędze środków masowego przekazu jest truizmem. W Ameryce nie brak ludzi, którzy określając strukturę władzy w tym kraju skłonni są wskazywać na trzy najpotężniejsze siły - kapitał, pracę i media, czyli środki masowego przekazu, uważane za osobną, potężną grupę nacisku, decydującą o losach kraju. "Sieć" pokazuje jednak coś więcej niż ten oczywisty fakt... Oryginalność "Sieci" polega nie tylko na tym, że pokazuje ona, iż dysponując prasą, radiem, telewizją można w nieomal dowolny sposób urabiać opinię wokół istniejących realnie zdarzeń i problemów, ale także na tym, że pokazuje ona telewizję jako rzeczywistość samą dla siebie. Jest ona po prostu czymś więcej niż instumentem kształtowania opinii - staje się światem samoistnym, wielką iluzjonistyczną rzeczywistością.

DirtyJuggler | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Kilkustronicowy wstęp (autorstwa K. T. Toeplitza) do posiadanego przeze mnie wydania książki Sieć z pewnością nie zachęcił mnie. Wręcz nieco odstraszył zapowiadając coś w stylu jednej z tych psychodelicznych powiastek jak "Panna Nikt" - zupełnie nie mój styl. Ale Sieć okazała się utworem zjadliwym, przedstawiającym dość realistyczne wizje. Świat kreowany przez telewizję, ludzie jak stado posłusznych baranów, a na czele zamiast pasterzy bezduszne istoty podległe równie bezdusznym korporacjom. Warto przeczytać.

lady_of_theflowers | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016