Światło z przeszłości. Dzieje kosmologii współczesnej

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Ancient Light
Barbara

Oto fascynująca, a zarazem niezwykle klarowna opowieść o przygodach nauki o Wszechświecie w XX wieku. Jak stwierdził jeden z recenzentów, szkoda, że „Światło z przeszłości” nie pojawiło się na półkach księgarskich przed „Krótką historią czasu” Stephena Hawkinga. Albowiem dzięki prostemu językowi i głębokiej wiedzy Alana Lightmana, profesora słynnego MIT, powstała lektura obowiązkowa dla wszystkich, których interesują rzetelnie przedstawione podstawy kosmologii współczesnej. Tekstowi towarzyszą liczne ilustracje oraz informacje biograficzne o sławnych astronomach, fizykach i kosmologach minionego wieku.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Kain | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Książka już nieco starawa (2003 rok wydania polskiego, a miała już kilka lat wtedy).
Teoretycznie tak bardzo nie powinno to przeszkadzać, jeśli brać pod uwagę przebieg historycznego dochodzenia do różnych własności wszechświata i ewolucji teorii. Niestety autorowi nie udało się wg mnie zrobić książki, która będzie nieobfita i jednocześnie dobra dla laików. Uważam, że ta książka jest ani dobra dla laików, ani dla bardziej zorientowanych w temacie, bo z jednej strony często stara się zejść z tłumaczeniem do zupełnych podstaw, zaraz potem przechodząc do pojęć, których nie wytłumaczono równie dobrze, a wymagałyby tego. W tym wypadku laik odpadnie po pewnym czasie, bo mimo, że część rzeczy zrozumie, to reszta będzie zagadką...z drugiej strony dla osoby bardziej zorientowanej fragmenty tłumaczenia podstawowych pojęć są nudne i zabierają cenne strony.
Tyle względem samej książki. Ja za to mam nauczkę, by nie zostawiać pewnego typu książek na potem, bo albo się zdezaktualizują...albo ich...

Marcin Wiraszka | 2016-01-12
książek: 1992