Światło z przeszłości. Dzieje kosmologii współczesnej

Okładka książki Światło z przeszłości. Dzieje kosmologii współczesnej Alan Lightman
Okładka książki Światło z przeszłości. Dzieje kosmologii współczesnej
Alan Lightman Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Na ścieżkach nauki
Ancient Light
Prószyński i S-ka
2003-04-24
2003-04-24
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok

Okładka książki Przyszłość czasoprzestrzeni Timothy Ferris, Stephen Hawking, Alan Lightman, Igor Nowikow, Kip Thorne
Przyszłość cza... Timothy Ferris, Ste...

Świetna dawka wiedzy o najnowszej kosmologii. W książce pojawiają się takie zagadnienia jak model Wielkiego Wybuchu, 3 rodzaje Wszechświata, Wszechświat inflacyjny, zasada antropiczna, ciemna materia, teorie wielkiej unifikacji. Dodatkowo uzupełniona o biografie znanych kosmologów i metody pomiarów. Dużo miejsca poświęcone jest właśnie technikom pozwalającym na odkrywanie najdalszych zakątków Wszechświata. Trochę o fizyce cząstek i miejscu gdzie kosmologia spotyka się z fizyką kwantową. Stosunkowo mało filozofii, o którą zakrawa współczesna nauka o kosmosie.

Książka już nieco starawa (2003 rok wydania polskiego, a miała już kilka lat wtedy).
Teoretycznie tak bardzo nie powinno to przeszkadzać, jeśli brać pod uwagę przebieg historycznego dochodzenia do różnych własności wszechświata i ewolucji teorii. Niestety autorowi nie udało się wg mnie zrobić książki, która będzie nieobfita i jednocześnie dobra dla laików. Uważam, że ta książka jest ani dobra dla laików, ani dla bardziej zorientowanych w temacie, bo z jednej strony często stara się zejść z tłumaczeniem do zupełnych podstaw, zaraz potem przechodząc do pojęć, których nie wytłumaczono równie dobrze, a wymagałyby tego. W tym wypadku laik odpadnie po pewnym czasie, bo mimo, że część rzeczy zrozumie, to reszta będzie zagadką...z drugiej strony dla osoby bardziej zorientowanej fragmenty tłumaczenia podstawowych pojęć są nudne i zabierają cenne strony.
Tyle względem samej książki. Ja za to mam nauczkę, by nie zostawiać pewnego typu książek na potem, bo albo się zdezaktualizują...albo ich materiał już nie będzie dla mnie na tyle wystarczający, by podjąć jej lekturę.

• Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki