Fantastyczny pan Lis

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Fantastic Mr. Fox
mineymoe

Inne wydania

Boggis, Bunce i Bean to trzej najobrzydliwsi farmerzy, jakich kiedykolwiek spotkaliście. Nienawidzą pana Lisa i gotowi są go zastrzelić, zagłodzić, albo wykopać spod ziemi. Ten jest jednak od nich sprytniejszy i ma chytry plan.

Ilustrował Quentin Blake.

Aramina | 2015-03-21
Przeczytana: 21 marca 2015

Fantastic fox and fantastic book. It makes me laugh all the time. Drunk rat, stupid farmers and nice fox, who steals farmer's chickens, geeses and turkeys all the time. That short storie is worth every minute you spent on reading it.

MajinFox | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Opinia będzie krótka i brutalna.

Roald Dahl to autor, który stworzył powieść "Charlie i fabrykę czekolady", której nie czytałem. Miałem za to nieprzyjemność oglądać filmy - nie urzekły mnie. Z jednej strony dla dzieci, z drugiej próba "rozmowy" ze starszymi widzami. Ani jako dziecko, ani jako dorosły kontaktu nie nawiązaliśmy...

Drugie podejście z Dahlem było niespodziewane. Ekranizacja książki Fleminga "Żyje się tylko dwa razy" potrzebowała scenarzystę, z górnej półki. Górna półka ma to do siebie, że za dużo w niej prób ingerencji, a za mało racjonalnego myślenia. Tak Roald Dahl stworzył konspekt do filmu o Jamesie Bondzie, gdzie mieliśmy wulkan z którego wystrzeliwano rakietę "pożerającą" inne rakiety (amerykańskie i sowieckie). Książka sama się broniła - Dahla przede mną musi postać Jamesa Bonda...

Trzeci wyskok jest już nieco bardziej zaplanowany. Uwielbiam reżysera Wesa Andersona. Jego "Genialny klan", "Podwodne życie ze Stevem Zissou" i "Rushmore" to są...

Edith | 2011-05-24
Przeczytana: 07 marca 2011

„Fantastyczny Pan Lis” Roalda Dahla to krótka historyjka o walce trzech farmerów z lisią rodziną. Autor ukazał odwieczną walkę rolników ze zwierzętami, ukazywanymi jako szkodniki z zupełnie innej strony. To Lis jest w opowieści bohaterem pozytywnym, walczącym o przetrwanie dla siebie, swojej rodziny i sąsiadów. Za to ścigający go mężczyźni są źli i brzydcy. Dla wyższej idei, którą w ich pojęciu jest wytępienie szkodników, są gotowi pozostawić własne rodziny i gospodarstwa, by całymi dniami uganiać się za lisią rodziną.

Pan Lis ma na „utrzymaniu” dużą rodzinę: panią Lisową i czwórkę lisiątek. Z tej racji często bywa na farmach Boggisa, Bunca i Beana, oczywiście właściciele o wszystkim wiedzą, a ich cierpliwość powoli się kończy. Pewnego dnia mają dość i rozpoczynają wielkie polowanie na Pana Lisa i lisią rodzinkę. Zwierzęta są zmuszone do uciekania coraz głębiej w swoje nory, a farmerzy nie przebierają w środkach: wynajmują nawet koparki czy odkryć lisie nory. Jednak nie docenili...

Robert | 2016-05-06
Na półkach: 2016_Eng, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Bajka wydaje się być przeciętna i sprawia wrażenie raczej płytkiej – to jednak tylko pozory.
Z jednej strony mamy trzech farmerów, którzy rysowani są jako ziemskie brzydoty. Wzbudzają naszą odrazę i raczej złe wrażenia. Od razu czujemy do nich niechęć. Z drugiej strony jest pan Lis ze swoją dużą rodziną. Perypetie pana Lisa momentami są wręcz dramatyczne, zwłaszcza gdy farmerzy postanowili zabić lisa, który żywił się kosztem farmerów. Napotykamy tu dramatyczne sceny dynamicznego pościgu, który jest prowadzony z takim rozmachem, że ze wzgórza zostaje wręcz dolina. Pan lis traci ogon w wyniku postrzelenia. Potem rodzina lisia przymiera z głodu i wycieńczenia.
W tym zmaganiach z farmerami pan Lis przejawia dużo sprytu i inwencji. To sprawia, że pani Lis często mówi o nim ciepło i z uznaniem, często podkreśla jak ma fantastycznego męża. Gdy przyglądamy się rodzinie lisów szybko przekonujemy się, że jest to wspaniały obraz rodziny, która bardzo się kocha i szanuje. W biedzie i...

maga | 2012-11-17
Przeczytana: 2009 rok

Doskonała, ciepła i przewrotna historia. Lis- zazwyczaj zwierzątko kojarzące się z przebiegłością i chytrością. Z jednej strony "Fantastyczny Pan Lis" podtrzymuje to stanowisko wobec symboliki tego rudego ssaka, ale usprawiedliwia jego działanie odpowiedzialnością jaką został obarczony, jako żywiciel rodziny i to nie tylko swojej.
Jest to też opowieść o okrutnych ludziach, którzy utracili radość z życia i jego sens, widząc tylko sens w pozyskiwaniu i gromadzeniu pieniędzy. I choć lis w tym opowiadaniu podkrada brzydkim farmerom drób i inne dobra konsumpcyjne to on jest tu bohaterem pozytywnym. Co więcej, jest bohaterem heroicznym, narażającym swe życie dla dobra współbraci. Piękna, wzruszająca i optymistyczna historia z psychologicznym smaczkiem w tle. Dzieci uczy dobroci, dorosłych odpowiedzialnego podejścia do świata.

Nikusia15 | 2015-03-14
Anna Wiercińska | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Interesująca książka, w której autor ukazał walkę trzech farmerów (Bean, Boggis, Bunce) z lisem. W książeczce, której autorem jest Roald Dahl, Pan Lis jest postacią pozytywną walczącą o przetrwanie swojej rodziny oraz innych zwierząt.
Cytat: Jeśli oni chcą być okrutnikami to trudno, ale my tutaj na dole z nikim nie chcemy wojen. Chcemy tylko żyć i tyle.
Roald Dahl - Fantastyczny pan Lis

Oglądałam film/bajkę - gdzie G. Clooney podkładał głos Panu Lisowi a M. Streep Pani Lis - i bardzo mi się podobała więc chętnie bym przeczytała książkę :)

Ania | 2016-11-18
10 pisarzy w roli scenarzystów

Jedną z profesji, jakimi zajmują się pisarze, zwłaszcza gdy staną się już sławni, jest scenopisarstwo. Porywająca fabuła, skrzące się dowcipem dialogi, plastycznie odmalowane sceny - któż napisze je lepiej niż świetny autor? Jacy prozaicy związani byli z filmem?