Fantastyczny pan Lis

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Fantastic Mr. Fox
mineymoe

Boggis, Bunce i Bean to trzej najobrzydliwsi farmerzy, jakich kiedykolwiek spotkaliście. Nienawidzą pana Lisa i gotowi są go zastrzelić, zagłodzić, albo wykopać spod ziemi. Ten jest jednak od nich sprytniejszy i ma chytry plan.

Ilustrował Quentin Blake.

Pan Lis jako prześladowany. Pan Lis jako spryciarz. Pan Lis jako zbawca zwierzęcego rodu. Pan Lis jest fantastyczny!
Ciekawe filozoficzne rozważania na temat kradzieży, własności i tzw. praw podstawowych.
Wszystko można, co nie można, byle z cicha i ostrożna.

Wkp | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 14 marca 2017

Z powieścią Roalda Dahla jest jak z filmem, który powstał na jej podstawie. Strona wizualna oraz wykonanie (oraz sama tematyka) wydają się być przeznaczone dla najmłodszych odbiorców, jednakże bliższe przyjrzenie się treści i poszczególnym scenom wywołuje uzasadnione wątpliwości. W „Fantastycznym Panie Lisie” (jak głównego bohatera nazywa jego małżonka) praktycznie nie ma dobrych postaci (w porządku, jest nim Borsuk, ale jego słuszne protesty o niemoralnej stronie zachowań lisa szybko zostają stłumione). Kibicujemy tytułowej postaci, bo jest ona ukazana jako ta pozytywna, ale równie wiele racji mają farmerzy. Lis nie szuka innych metod zaspokajania głodu, woli kraść z farm i to najdorodniejsze, najlepsze sztuki, usprawiedliwia to tym, że ojciec powinien kraść dla głodujących dzieci, ale czy rzeczywiście głodowałyby gdyby karmił je innymi rzeczami? Głód nadciąga dla całej rodziny dopiero kiedy trójka przeciwników (ukazanych w najbardziej odrażający sposób, jaki tylko dało się...

MartaKu | 2017-11-16
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 listopada 2017

Książka przeczytana i wysłuchana.
Niby bajka, niby nic wielkiego i odkrywczego. Ale ile te opowiadanie ma prawd życiowych, ile przesłań i jakie można wyciągnąć wnioski, jak wiele cech charakteru można tu poznać, jak wiele się nauczyć.
Bardzo miło się słucha pana Andrew Hopkins.

Basia | 2017-05-31
Przeczytana: 18 lipca 2018

Ubawiły mnie opisy trzech farmerów. Bardzo ciekawa książka napisana przez wspaniałego autora.

DODANE:
Na podstawie książki przeprowadziłam zajęcia dla dzieci w mojej bibliotece.
Trzej farmerzy kontra lis, czyli jak dzięki pomysłowości można przezwyciężyć wszelkie przeciwności losu.

Dahl, poza omawianą książką, napisał również wiele innych znanych książek dla dzieci, które nawet doczekały się swoich ekranizacji: "Charlie i fabryka czekolady", "Matylda", "BFG", czy chociażby "Wiedźmy".
Uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentów tej arcyciekawej publikacji i poznali postać Pana Lisa.

Najbardziej zainteresowali nas trzej farmerzy - byli oni opisani w książce w sposób zabawny (byli paskudni, niebywale skąpi, wprost okropni). Nazywali się Gnojek, Blagier i Szparag - już same ich nazwiska przyciągają uwagę czytelników.

Gnojek był "przepotwornie gruby, bo codziennie na śniadanie, na obiad i na kolacje wsuwał po trzy gotowane kurczaki z górą klusek."*

Blagier wyglądał jak...

Aramina | 2015-03-21
Przeczytana: 21 marca 2015

Fantastic fox and fantastic book. It makes me laugh all the time. Drunk rat, stupid farmers and nice fox, who steals farmer's chickens, geeses and turkeys all the time. That short storie is worth every minute you spent on reading it.

Edith | 2011-05-24
Przeczytana: 07 marca 2011

„Fantastyczny Pan Lis” Roalda Dahla to krótka historyjka o walce trzech farmerów z lisią rodziną. Autor ukazał odwieczną walkę rolników ze zwierzętami, ukazywanymi jako szkodniki z zupełnie innej strony. To Lis jest w opowieści bohaterem pozytywnym, walczącym o przetrwanie dla siebie, swojej rodziny i sąsiadów. Za to ścigający go mężczyźni są źli i brzydcy. Dla wyższej idei, którą w ich pojęciu jest wytępienie szkodników, są gotowi pozostawić własne rodziny i gospodarstwa, by całymi dniami uganiać się za lisią rodziną.

Pan Lis ma na „utrzymaniu” dużą rodzinę: panią Lisową i czwórkę lisiątek. Z tej racji często bywa na farmach Boggisa, Bunca i Beana, oczywiście właściciele o wszystkim wiedzą, a ich cierpliwość powoli się kończy. Pewnego dnia mają dość i rozpoczynają wielkie polowanie na Pana Lisa i lisią rodzinkę. Zwierzęta są zmuszone do uciekania coraz głębiej w swoje nory, a farmerzy nie przebierają w środkach: wynajmują nawet koparki czy odkryć lisie nory. Jednak nie docenili...

MajinFox | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Opinia będzie krótka i brutalna.

Roald Dahl to autor, który stworzył powieść "Charlie i fabrykę czekolady", której nie czytałem. Miałem za to nieprzyjemność oglądać filmy - nie urzekły mnie. Z jednej strony dla dzieci, z drugiej próba "rozmowy" ze starszymi widzami. Ani jako dziecko, ani jako dorosły kontaktu nie nawiązaliśmy...

Drugie podejście z Dahlem było niespodziewane. Ekranizacja książki Fleminga "Żyje się tylko dwa razy" potrzebowała scenarzystę, z górnej półki. Górna półka ma to do siebie, że za dużo w niej prób ingerencji, a za mało racjonalnego myślenia. Tak Roald Dahl stworzył konspekt do filmu o Jamesie Bondzie, gdzie mieliśmy wulkan z którego wystrzeliwano rakietę "pożerającą" inne rakiety (amerykańskie i sowieckie). Książka sama się broniła - Dahla przede mną musi postać Jamesa Bonda...

Trzeci wyskok jest już nieco bardziej zaplanowany. Uwielbiam reżysera Wesa Andersona. Jego "Genialny klan", "Podwodne życie ze Stevem Zissou" i "Rushmore" to są...

maga | 2012-11-17
Przeczytana: 2009 rok

Doskonała, ciepła i przewrotna historia. Lis- zazwyczaj zwierzątko kojarzące się z przebiegłością i chytrością. Z jednej strony "Fantastyczny Pan Lis" podtrzymuje to stanowisko wobec symboliki tego rudego ssaka, ale usprawiedliwia jego działanie odpowiedzialnością jaką został obarczony, jako żywiciel rodziny i to nie tylko swojej.
Jest to też opowieść o okrutnych ludziach, którzy utracili radość z życia i jego sens, widząc tylko sens w pozyskiwaniu i gromadzeniu pieniędzy. I choć lis w tym opowiadaniu podkrada brzydkim farmerom drób i inne dobra konsumpcyjne to on jest tu bohaterem pozytywnym. Co więcej, jest bohaterem heroicznym, narażającym swe życie dla dobra współbraci. Piękna, wzruszająca i optymistyczna historia z psychologicznym smaczkiem w tle. Dzieci uczy dobroci, dorosłych odpowiedzialnego podejścia do świata.

Robert | 2016-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016_Eng
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Bajka wydaje się być przeciętna i sprawia wrażenie raczej płytkiej – to jednak tylko pozory.
Z jednej strony mamy trzech farmerów, którzy rysowani są jako ziemskie brzydoty. Wzbudzają naszą odrazę i raczej złe wrażenia. Od razu czujemy do nich niechęć. Z drugiej strony jest pan Lis ze swoją dużą rodziną. Perypetie pana Lisa momentami są wręcz dramatyczne, zwłaszcza gdy farmerzy postanowili zabić lisa, który żywił się kosztem farmerów. Napotykamy tu dramatyczne sceny dynamicznego pościgu, który jest prowadzony z takim rozmachem, że ze wzgórza zostaje wręcz dolina. Pan lis traci ogon w wyniku postrzelenia. Potem rodzina lisia przymiera z głodu i wycieńczenia.
W tym zmaganiach z farmerami pan Lis przejawia dużo sprytu i inwencji. To sprawia, że pani Lis często mówi o nim ciepło i z uznaniem, często podkreśla jak ma fantastycznego męża. Gdy przyglądamy się rodzinie lisów szybko przekonujemy się, że jest to wspaniały obraz rodziny, która bardzo się kocha i szanuje. W biedzie i...

zaczytanasowka | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Uśmiałam się jak dzieciak :-D
Nasz Fantastyczny Lis jest przebiegły i bardzo mądry.
Potrafi wybrnąć z każdej sytuacji, chodź szczerze powiedziawszy jest chwilami niebezpiecznie :)
Polecam
www.zaczytanasowka.pl