Dzieło Jana Gwalberta Pawlikowskiego "Mistyka Słowackiego" otwiera serię wznowień książek i rozpraw dawnych komparatystów polskich, której zadaniem jest przypomnieć dorobek naszej rodzimej komparatystyki. Dzisiejszego komparatystę zdumiewać może zakres wiedzy Pawlikowskiego, szerokość jego horyzontów, śmiałość i nowatorstwo pomysłów, a także samoświadomość badawcza oraz konsekwencja...

Dzisiejszego komparatystę zdumiewać może zakres wiedzy Pawlikowskiego, szerokość jego horyzontów, śmiałość i nowatorstwo pomysłów, a także samoświadomość badawcza oraz konsekwencja metodologiczna. Piszący nie tylko o autorze "Króla-Ducha", ale i o wielu innych zagadnieniach związanych z romantyzmem - od mistyki i mesjanizmu poczynając, a na filozofii epoki kończąc - zawdzięczają bardzo wiele tej książce; ustalenia i pomysły jej autora zainspirowały niejednego późniejszego badacza.

źródło opisu: WUJ

krufka | 2012-12-07