Sąsiedzi i ci inni

Tłumaczenie: Jan Stachowski
Seria: Literatura czeska
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT
Sousedé a ti ostatní

Narrator "Sąsiadów", "niepiszący czeski pisarz" Oskar Miesztiaczek, po części `alter ego` autora, od dawna żyje w niemieckim podalpejskim miasteczku. Podpatrując sąsiadów, maluje barwne postaci, wśród których jest były członek Waffen SS, fałszywy hrabia, zwariowana śpiewaczka operowa czy wysiedleni po II wojnie sudeccy Niemcy. Oskar, marzący o spokojnej przystani na stare lata, stopniowo odkrywa rozmaite tajemnice, fobie i traumy mieszkańców sennego zaułka Im Krahwinkel. Na scenę wkraczają upiory II wojny światowej i aktualne problemy europejskie - kwestia imigracji, stosunki czesko-niemieckie. Historia opowiedziana z autoironicznym dystansem oraz dużą porcją przedniego humoru, jawi się początkowo jako społeczno-obyczajowa, stopniowo nabiera cech tragikomicznego kryminału, by na końcu zaskoczyć rozwiązaniem.

Naia | 2013-12-07
Przeczytana: 10 listopada 2013

Moją przygodę z książką Oty Filipa ośmielę się porównać do pewnej ważnej randki. Takiej, na którą się długo czeka i po której wiele się sobie obiecuje, tymczasem wszystko kończy się wielką klapą. Bo przez trzy godziny delikwent przynudza, uzewnętrznia się, chaotycznie zwierza, aż w końcu mam go dość i wracam do domu zmęczona.

Nie wiem ile w tym wszystkim autobiografizmu, może niewiele, ale mimo to odnoszę nieodparte wrażenie, że to ze strony autora jakaś próba rozrachunku z samym sobą i swoją przeszłością. Oczyszczająca dla niego, nużąca dla czytelnika. Jeśli się mylę – mamy po prostu do czynienia z niezbyt składną i posklejaną na siłę historią. I tak źle i tak niedobrze, więc ogólnie nie polecam.

[http://literackie-skarby.blogspot.com/2013/11/z-pamietnika-czeskiego-emigranta.html]

Trithemius | 2016-07-27
Przeczytana: 07 września 2009