Wszechświat inflacyjny. W poszukiwaniu nowej teorii pochodzenia kosmosu

Okładka książki Wszechświat inflacyjny. W poszukiwaniu nowej teorii pochodzenia kosmosu Alan Harvey Guth
Alan Harvey Guth Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Na ścieżkach nauki
The Inlationary Universe
Prószyński i S-ka
2000-12-19
2000-12-19
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
kosmos

Teoria inflacji wszechświata jest zarówno intrygująca jak i na swój sposób może sprawić, że w głowie zacznie nam się kręcić jak za bardzo zaczniemy sobie to wyobrażać. Sama myśl o tym wywoływała we mnie różne mieszane odczucia. Jednak nie tylko temat inflacji jest ciekawie tu poruszony. W książce wciąż przekonujemy się jak szybko zmienia się nasza wiedza, a zwłaszcza ta na temat nadal człowiekowi odległego zjawiska jakim jest wszechświat. W książce nie raz można się przekonać jak bardzo szybko wszystko potrafi się zupełnie zmienić, a wcześniejsze rozumowanie staje się zupełnie zbędne. Jest to swego rodzaju wyścig gdzie kolejni odkrywcy próbują się prześcigać ze swoimi przemyśleniami, niestety ten wyścig tworzy też błędy i sprawia, że przez długi czas ludzie opierają się na zupełnie błędnej teorii. Nie raz autor nam to przedstawia w książce. Mimo jednak tej rywalizacji nie brakuje również współpracy i prób wymiany się myślami. Naprawdę dobrze jest to opisane podobnie jak niektóre sytuacje rodzinne z życia autora, które choć czasami zbędne potrafią być interesujące. Największym problemem tej książki jest czasem wyjaśnianie kwestii naukowej. Na swój sposób interesujące, ale miejscami może też sprawić, że staje się nużące, a nasze myśli odpływają w zupełnie innym kierunku. Mimo to uważam, że jest to bardzo ciekawy temat warty zapoznania się z nim.

Już w trakcie czytania tej książki zastanawiałem się, na ile dotyczy ona teorii wszechświata inflacyjnego, a w jakim stopniu jest autobiografią autora. Wątków osobistych jest tam moim zdaniem za dużo, bez tych dodatków tytuł ten mógłby być krótszy i bardziej przejrzysty. Nie zgadzam się również z opiniami, że pozycja ta jest łatwa i przystępna. Wynika to jednak z faktu, iż poruszany temat jest trudny i złożony. Autor jednak robi co może, aby przybliżyć czytelnikom omawiane zagadnienia w możliwie najprostszy sposób. Mimo przedstawionych zastrzeżeń uważam, że książka ta dobrze spełnia swoje zadanie, jakim jest popularyzacja koncepcji wszechświata inflacyjnego.

Doskonała pozycja dla fanatyków kosmosu. Bardzo dobrze napisana, wtrąca wątki osobiste autora, przez co jeszcze lepiej się ją czyta. Na końcu pozostawia niedosyt i pytania, czy ta teoria faktycznie jest prawdopodobna. Może kiedyś się tego dowiemy :-)
Ode mnie zasłużona ocena 9.

Ode mnie zasłużona ocena 9.

Kolejna dobra książka o najnowszej fizyce pisana dla szerokiego kręgu czytelników przez autora ważnych odkryć. Ogólne wrażenie po przeczytaniu pozytywne - rozjaśnia bieżący (dokładnie 1997 rok) stan wiedzy w dziedzinie. Pojawiają się nobliści ostatnich 30 lat, nie zawsze znani laikom. Wiele kwestii, tłumaczonych drobiazgowo i rzetelnie, jest moim zdaniem na wyrost w tego typu książce, ale pojawia się też wiele smaczków z życia akademickiego (np. zmaganie młodych naukowców z trudami poszukiwania zatrudnienia, rywalizacja zespołów badawczych, boje z redakcjami wydawnictw). Polecam uwzględnić wskazówki autora o omijaniu pewnych rozdziałów (tych bardziej technicznych). Wprowadzenie do tematu i streszczenie dotychczasowej kosmologii w pierwszej części książki (gł. teorii Wielkiego Wybuchu) - jest świetnie napisane i za to dodatkowe punkty.

• Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki
  • Fizyka
  • Seria: Na ścieżkach nauki
  • Nauka
  • Astrofizyka
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Wszechświat inflacyjny. W poszukiwaniu nowej teorii pochodzenia kosmosu