Wszechświat inflacyjny. W poszukiwaniu nowej teorii pochodzenia kosmosu

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Inlationary Universe
kosmos
Barbara

Alan Guth, profesor fizyki słynnym Massachusetts Institute of Technology, jest twórcą teorii Wszechświata inflacyjnego, uważanej za jedną z najważniejszych w kosmologii współczesnej. Opisuje ona pierwsze momenty istnienia kosmosu po Wielkim Wybuchu i tłumaczy, dlaczego dziś Wszechświat wygląda, tak a nie inaczej. W tej książce Guth pokazuje, że jest nie tylko wybitnym teoretykiem, lecz także...

W tej książce Guth pokazuje, że jest nie tylko wybitnym teoretykiem, lecz także doskonałym popularyzatorem nauki. Z talentem, w przystępny sposób szkicuje teorię Wielkiego Wybuchu i opisuje najnowsze odkrycia kosmologii obserwacyjnej, nie stroniąc jednocześnie od takich tematów, jak tunele czasoprzestrzenne, możliwość stwarzania czarnych dziur w laboratorium czy samopowielające się wszechświaty.
Wszechświat inflacyjny to literatura popularnonaukowa najwyższej próby.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

betelgeuze | 2014-08-24

Kolejna dobra książka o najnowszej fizyce pisana dla szerokiego kręgu czytelników przez autora ważnych odkryć. Ogólne wrażenie po przeczytaniu pozytywne - rozjaśnia bieżący (dokładnie 1997 rok) stan wiedzy w dziedzinie. Pojawiają się nobliści ostatnich 30 lat, nie zawsze znani laikom. Wiele kwestii, tłumaczonych drobiazgowo i rzetelnie, jest moim zdaniem na wyrost w tego typu książce, ale pojawia się też wiele smaczków z życia akademickiego (np. zmaganie młodych naukowców z trudami poszukiwania zatrudnienia, rywalizacja zespołów badawczych, boje z redakcjami wydawnictw). Polecam uwzględnić wskazówki autora o omijaniu pewnych rozdziałów (tych bardziej technicznych). Wprowadzenie do tematu i streszczenie dotychczasowej kosmologii w pierwszej części książki (gł. teorii Wielkiego Wybuchu) - jest świetnie napisane i za to dodatkowe punkty.

Tobiasz | 2015-09-01
Przeczytana: 19 lutego 2009