Z powrotem na ziemię. Spór o pochodzenie cywilizacji ludzkich.

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
pochodzenie ludzi
Barbara

Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Kajetana Wróblewskiego, w której autorami rozdziałów są: Daniel Artymowski, Jacek Lech, Andrzej Niwiński, Andrzej Reiche, Eugeniusz Słuszkiewicz, Andrzej K. Wróblewski i Mariusz Ziółkowski. Zabytki dawnych cywilizacji często budzą rozmaite pytania. Jak oni to zdołali wznieść? Skąd wzięli środki i wiedzę? Czy ktoś im pomagał? Erich von Däniken od dawna...

Zabytki dawnych cywilizacji często budzą rozmaite pytania. Jak oni to zdołali wznieść? Skąd wzięli środki i wiedzę? Czy ktoś im pomagał? Erich von Däniken od dawna twierdzi, że to kosmici przynieśli nam w darze wszystko, bez dzięki czemu staliśmy się ludźmi. Ale czy na pewno? Zdaniem autorów tej książki człowieka naprawdę stać na wiele. Wystarczy bez uprzedzeń zapoznać się z jego dziejami, żeby się o tym przekonać. Okaże się wtedy, że kamienne obserwatoria, piramidy i wielkie świątynie nie były naturalnymi zjawiskami w rozwoju wielu kultur, a poszukiwanie wyjaśnień wszelkich „tajemnic” w sferze pozaziemskiej nie jest wynalazkiem Dänikena, tak samo bowiem postępowali twórcy mitów i legend. Zamiast więc walczyć z mitem, książka ta po prostu jasno i wyczerpująco informuje, co na ten temat ma do powiedzenia nauka, wybór pozostawiając Czytelnikowi.

Książka zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie "Gazety Wyborczej" na najlepszą książkę popularnonaukową roku 2000

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Vaherem | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Każdy fan Danikena powinien przeczytać tę książkę i przestać wierzyć w opowiadane przez niego bzdury. Sam kiedyś byłem entuzjastą teorii o starożytnych kosmitach, aż w końcu kiedyś dorwałem pewien artykuł o wojnach atomowych w starożytności. Czytało się to świetnie i z dreszczykiem, a przynajmniej do momentu w którym dotarłem do części, w której autor twierdził, że Koloseum (Tak, to Koloseum) to... wait for it... kosmodrom Atlantydy. Tak. Musiałem strzelić wtedy potężnego fejspalma.

Im większą wiedzę o starożytności zdobywałem, tym łatwiej zauważałem manipulacje panów od antycznych kosmitów, sam wyłapywałem ich dużo, gdy czytałem Danikena dla rozrywki (to ciągle fajne sf) - wręcz zrywałem boki, gdy Dankien zastanawiał się, dlaczego egipcjanie obserwowali Syriusza. Pomyślmy, gwiazda znika z wieczornego nieba i pojawia się na nim w momencie, gdy wylewa życiodajny Nil. Niesamowita zagadka, Sherlock Holmes spędziłby pewnie nad nią miesiąc.

Miałem więc Danikena za niedouczonego...

Palaiologos | 2013-10-05
Przeczytana: 05 października 2013

Autorzy świetnie rozliczają się z "naukowymi" dowodami i wymysłami Ericha von Daenikena, jego poprzedników oraz naśladowców. Jak się okazuje, do zbudowania piramid w Egipcie czy Meksyku nie potrzebowano wcale rad i technicznego wsparcia nie z tej Ziemi.

JUREK | 2016-08-12

Andrzej Kajetan Wróblewski-fizyk
Mariusz Ziółkowski-amerykanista,antropolog kulturowy.

Hekate | 2012-04-25
Przeczytana: 2011 rok

min. na jej podstawie pisałam pracę o budownictwie starożytnego Egiptu - dużo opisów, koncepcji a zarazem ich negacji
zmusza do refleksji i samodzielnego myślenia
przy okazji humorystycznie ujęta krytyka Danikena :)

Kira | 2015-10-08
Dama | 2015-09-13