Emil czyli O wychowaniu. T.1

Tłumaczenie: Wacław Husarski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Pedagogiki. Pisarze Obcy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Emil ou De l'éducation
lajt

Poemat dydaktyczny "Emil, czyli o wychowaniu" - 1762 r. Zdaniem autora wychowanie powinno sprowadzać się do umożliwienia dziecku swobodnego wzrostu i dojrzewania oraz chronienie tego rozwoju przed negatywnymi wpływami zewnętrznymi. Cztery rozdziały poświęcone są wychowaniu mężczyzny w kolejnych etapach życia, natomiast ostatni, piąty Rousseau poświęcił wychowaniu płci pięknej. Twierdził, iż kobiety powinny być wychowywane odmiennie od mężczyzn, gdyż ich zadaniem jest spełnianie obowiązków domowych wynikających z bycia żonami i matkami. Ważne jest też, aby dziewczęta przysposabiać do bycia podległymi wobec mężów. Program wychowawczy odnosił do człowieka abstrahując od podziałów politycznych, narodowości, klasy czy zawódu.
Dzieło to było wydarzeniem, które zdołało poruszyć wielkie umysły tego okresu, mimo że sąd paryski skazał książkę na spalenie, dla Goethego Emil był naturalną ewangelią wychowania, a Kant, znany z pedantycznej regularności, zrezygnował jedyny raz z przechadzki, nie mogąc oderwać się od książki.

Do druku przygotował Feliks Wnorowski; wstępem i komentarzem opatrzył Jan Legowicz.

Shino11 | 2016-05-20

Choć w wielu miejscach miałam wrażenie, że przemawia do mnie z dużą ekspresją, przejęciem i pewnością swej słuszności szaleniec, to czasem udało mu się napisać coś prawdziwego i mądrego, i zgodnego z moimi opiniami i odczuciami. Jest to książka mająca swój wiek, dzięki której można zaspokoić ciekawość dawnych światopoglądów i zobaczyć jak kiełkowało ludzkie myślenie na przestrzeni lat. Pewne uchwycenia w słowa mechanizmów psychiki i spostrzeżenia dokonane przez autora są ponadczasowe.
Plus też za zapał do myślenia, filozofowania i analiz psychologicznych, bo to każdemu się chwali.

Antagonista Esklaważu | 2015-08-19

Opinia do obu tomów: głupie założenia i równie głupie wnioski. Pokarm dla raczkujących totalitaryzmów. Fakt, że knyp, który pisał o wychowaniu dzieci, swoje oddał do sierocińca, mówi sporo o tym człowieku i jasno pokazuje jak bardzo nie można go traktować poważnie.

Gabrielle | 2013-05-16

Niestety, poglądy Rousseau na temat wychowywania zostały niemal całkowicie obalone, styl tej rozprawy także pozostawia wiele do życzenia. Jest to jednak ciekawy pezykład XVIII-wiecznego sposobu myślenia.

lajt | 2010-06-24

Teorie Rousseau co do kobiet i ich roli społecznej, są dla mnie nie do przyjęcia.

bies | 2016-10-16
Monika | 2016-05-06