Dorota u króla Gnomów

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ozma of Oz
Dorota, króla, Gnomów
dona

Opowieść o Dorotce ze stanu Kansas i jej przyjaciołach: piesku - Toto, Strachu na Wróble, Tchórzliwym Lwie, Żelaznym Drwalu i innych, którzy wędrują po różnych, zaczarowanych krainach w poszukiwaniu czarnoksiężnika Oza, który może im pomóc w różnych ich kłopotach.
Dorota ze stanu Kansas, wędrując po różnych, zaczarowanych krainach, poznaje nowych, niezwykłych przyjaciół.

Mam wciąż w biblioteczce to stare wydanie "Doroty u króla gnomów", które w dzieciństwie dostałam od cioci. Książka jest już nieco sfatygowana, bo najpierw właśnie ciocia się w niej zaczytywała jako dziewczynka, a potem ja tak samo potrafiłam wracać do tej lektury wiele, wiele razy.

Do dziś pamiętam niesamowite przygody dziewczynki, która odbyła wspaniałą podróż dzięki zaczarowanym bucikom. Trzymałam za nią kciuki i wraz z nią i jej przyjaciółmi przeżywałam niebezpieczne perypetie. Wtedy chyba pierwszy raz odkryłam, że fajnie jest się bać podczas czytania:)
W mojej pamięci zapisał się też Żelazny Drwal, dzięki któremu bohaterowie nieraz wyszli cało z opresji i który był moim ulubieńcem, obok Dorotki.

To książka, która się nie starzeje. Niedawno czytałam ją bratanicy i też była zachwycona. Nie mogę się doczekać, kiedy mój "bąbel" do niej dorośnie:)

W świecie bajek nie powinno nas nic dziwić ani zaskakiwać. Bohaterowie przeżywają najbardziej fantastyczne i nieprawdopodobne przygody, a my kibicujemy im niezależnie od tego, jak bardzo niesamowite jest to w czym biorą udział. Siłą jednak opowieści o magicznej krainie Oz i o Dorotce, która do niej dociera, jest jednak bajkowy realizm. Odnajdujemy w niej tak wiele wspólnych z naszym codziennym ludzkim doświadczeniem rzeczy, pojawiające się tam postacie, choć to nie ludzie, mają w sobie bardzo wiele cech ludzkich. Wprawdzie potrafią stanąć na wysokości zadania i częstokroć wzbić się ponad swoje ograniczenia stając się dla nas wzorem i przykładem godnym naśladowania. To nie jest przecież do końca tak, że kiedy musimy stanąć do walki lub podejmować niepopularne decyzje to chowamy się w skorupie, mając nadzieję, że nikt nas nie znajdzie. Strach jest tak naturalny, że nie musimy się go wstydzić. Ale to od nas zależy, co my z nim zrobimy. Czy będziemy uciekać przed problemem, szukać...

Evik | 2012-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Dorota wraz z żółtą kurą trafia do czarodziejskiej krainy Iw. Spotyka tam tajemniczych i chcących uchodzić za groźnych kolarzy i mechanicznego człowieka Tiktaka. Rosną tam drzewa z gotowym, zapakowanym w pudełka posiłkiem ("śniadanie" i "obiad"). Zostaje uwięziona w wieży przez księżniczkę Nierychliwą, która jest zafascynowana jej głową. Sama ma kolekcję głów, więc może dowolnie zmieniać wygląd.Z więzienia ratuje ją nowa władczyni krainy Oz - Ozma.

Razem z dawnymi przyjaciółmi Dorota wyrusza do króla Gnomów, aby uwolnić więzionych przez niego prawowitych władców krainy Iw. U wrót tej Krainy stoi olbrzymia maszyna uderzająca młotem.
Królowa Krainy Iw wraz ze swoimi dziećmi została przemieniona w bibeloty zdobiące jaskinie króla Gnomów. Ich odczarowanie jest bardzo trudne. Uczestnicy wyprawy ryzykują swoje życie - większość z nich sama staje się bibelotami zdobiącymi komnaty Króla Gnomów. Trudne jest także wyjście z krainy Gnomów. Rozeźlony władca nie ma zamiaru ich wypuścić....

Przemek | 2012-09-25
Przeczytana: 24 września 2012

Najbardziej emocjonująca część z 3 kolejnych książek cyklu, którą dotąd przeczytałem. Stale obecne napięcie, akcja, dramatyczne sytuacje, a wszystko wciąż napisane bardzo przystępnym dla dzieci językiem i opatrzone wspaniałymi ilustracjami.

Krótko: Dorota ma tym razem za zadanie zmierzyć się z potężnym królem gnomów by zaprowadzić porządek w krainie Iw. Król gnomów to nie byle kto, dysponuje armią wielokroć potężniejszą od armii krainy Oz, a także ogromną mocą czarodziejską.

Ania | 2016-04-22
małgosia | 2016-03-20